peoplepill id: stanislaw-penczek
SP
Poland
5 views today
5 views this week
Stanisław Penczek
Polish chemist

Stanisław Penczek

The basics

Quick Facts

Intro
Polish chemist
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
90 years
Education
Saint Petersburg State Polytechnical University
Awards
Prize of the Foundation for Polish Science
(2015)
The details (from wikipedia)

Biography

Stanisław Penczek (ur. 24 stycznia 1934 w Warszawie) – polski chemik specjalizujący się w chemii polimerów oraz w chemii organicznej, profesor nauk chemicznych, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk.

Życiorys

Ukończył LX Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Górskiego w Warszawie. Wysokie oceny dały mu indeks na studia bez egzaminów. Podjął studia chemiczne w Instytucie Technologicznym w Leningradzie (obecnie Państwowy Uniwersytet Politechniczny w Sankt Petersburgu). Promotorem jego obronionej w 1963 roku pracy magisterskiej był Aleksiej van Sheidt, rosyjski chemik holenderskiego pochodzenia. Po studiach rozpoczął pracę w Instytucie Tworzyw Sztucznych. Doktorat uzyskał pod kierunkiem van Scheidta w Instytucie Związków Wielkocząsteczkowych Akademii Nauk ZSRR. Na przełomie lat 1968/1969 na zaproszenie prof. Mariana Kryszewskiego przyjął pracę w łódzkim zakładzie, który został później przekształcony w Zakład Chemii Polimerów Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN. W dwa lata później uzyskał habilitację, natomiast w roku 1977 – profesurę. Profesor Penczek w latach 1974–2004 kierował pracami badawczymi zespołu naukowców z tegoż Zakładu. W latach 1992–2002 wykładał na Uniwersytecie Piotra i Marii Curie w Paryżu. Prowadził także zajęcia z zaawansowanej chemii polimerów w Królewskim Instytucie Technologii w Sztokholmie, a także na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Członek-korespondent PAN od 1998 roku, członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego, w latach 1997–1999 przewodniczący Europejskiej Federacji Polimerów, w roku 2000 przewodniczył Światowemu Kongresowi Polimerów, od 2005 roku członek Zarządu Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC), członek Niemieckiej–Północnoreńskiej Akademii Nauk od 2006, członek honorowy Izraelskiego Towarzystwa Chemicznego od 2010, członek-korespondent Polskiej Akademii Umiejętności od 2012 roku.

Jest autorem ponad 300 prac naukowych oraz dwóch monografii. Był cytowany ponad 6 tysięcy razy. Pełnił funkcję redaktora wielu chemicznych pism naukowych, m.in. „e-Polymers”, „Biomacromolecules”, „Central European Journal of Chemistry” oraz „Current Organic Chemistry”. Przemawiał na 91 konferencjach międzynarodowych. Profesor Penczek zajmował się głównie badaniami podstawowymi, choć niektóre spośród jego wyników zostały wdrożone w przemyśle chemicznym. Wypromował dwunastu doktorów, m.in. Krzysztofa Matyjaszewskiego.

Osiągnięcia

Profesor Penczek odkrył w 1976 roku występowanie równowagi pomiędzy kowalencyjnymi i jonowymi aktywnymi centrami w polimeryzacji i opracował schemat kinetyczny polimeryzacji z odwracalną dezaktywacją aktywnych centrów. Jako pierwszy w chemii polimerów zastosował metody skoku temperatury do zbadania kinetyki przemiany makroestrów i makropar jonów. Sformułował ogólną teorię przeniesienia łańcucha kinetycznego z rozerwaniem łańcucha materialnego i opracował metody wyznaczania współczynnika selektywności (stosunek stałych szybkości) w funkcji budowy aktywnych centrów. Jako pierwszy zastosował w chemii polimerów metody dynamicznego rezonansu jądrowego do badania szybko zachodzących reakcji chemicznych.

Wyróżnienia

  • 1974 – Złoty Krzyż Zasługi
  • 1983 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1993 – Medal Osobisty Francuskiej Akademii Nauk
  • 1996 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 1998 – Chevalier dans l'ordre des Palmes Académiques
  • 2002 – doktorat honoris causa Uniwersytetu Piotra i Marii Curie w Paryżu
  • 2004 – doktorat honoris causa Rosyjskiej Akademii Nauk
  • 2005 – Medal im. J. Śniadeckiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego
  • 2015 – Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Stanisław Penczek is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Stanisław Penczek
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes