peoplepill id: rachela-pacanowska-krengel
RP
Poland
7 views today
8 views this week
Rachela Pacanowska-Krengel

Rachela Pacanowska-Krengel

The basics

Quick Facts

Places
Gender
Female
Place of birth
Łódź, Łódź Voivodeship, Poland
Death
Place of death
Chełmno nad Nerem, Gmina Dąbie, Greater Poland Voivodeship, Koło County, Greater Poland Voivodeship
Age
37 years
The details (from wikipedia)

Biography

Rachela Róża Pacanowska-Krengel albo Zula Pacanowska (ur. 23 stycznia 1904 w Łodzi, zm. po 10 września 1942 w Chełmnie nad Nerem) – komunistyczna działaczka ruchu robotniczego, aktorka teatralna.

Życiorys

Córka żydowskiego kupca Pinkusa i Hendli z d. Gajzler. Jako uczennica była w ZHP. Zorganizowała drużynę harcerską „Junaków”. W 1921 ukończyła łódzkie gimnazjum, następnie uczęszczała do amatorskiej Szkoły Dramatycznej przy Teatrze Miejskim w Łodzi. Od 1923 roku była członkinią założonego przez Witolda Wandurskiego zespołu Sceny Robotniczej. W tym samym roku rozpoczęła działalność w Związku Młodzieży Komunistycznej (ZMK), przemianowanym później na KZMP. W 1925 wstąpiła do Komunistycznej Partii Polski, a w 1927 do jej legalnej przybudówki – PPS-Lewicy, i została jedną z jej czołowych działaczek w Łodzi. Kierowała Wydziałem Kobiecym PPS-Lewicy w Łodzi, a 1928-1931 była przewodniczącą Wydziału Kobiecego przy Łódzkim Komitecie Okręgowym PPS-Lewicy i członkinią egzekutywy ŁKO. Pracowała w łódzkim oddziale Stowarzyszeniu Wolnomyślicieli Polskich. Od 1928 była zaangażowana w działalność Pierwszego Teatru Robotniczego „Studio”. Kilkakrotnie występowała w różnych sztukach. Była członkinią Zarządu Komitetu Centralnego PPS-Lewicy. Była wielokrotnie aresztowana i trzykrotnie więziona za działalność komunistyczną. W latach 1931-1935 była instruktorką Komitetu Warszawskiego KPP. 1 kwietnia 1940 roku trafiła do łódzkiego getta, gdzie była współzałożycielką Organizacji Antyfaszystowskiej – Lewicy Związkowej i kierowała pracą kulturalno-oświatową, prowadziła szkolenie ideologiczne i wygłaszała okolicznościowe referaty. Pracowała w szpitalu w getcie jako sanitariuszka. W czasie Wielkiej Szpery zdecydowała, że nie opuści swoich podopiecznych i dobrowolnie pojechała na śmierć razem z pacjentami. Wszyscy zostali zamorodowani w Chełmnie nad Nerem we wrześniu 1942 roku. Pośmiertnie została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy I klasy.

Upamiętnienie

Jej imieniem nazwano ulicę na Bałutach w Łodzi – 51°46′56,51″N 19°27′24,74″E/51,782364 19,456872.

Przypisy

Bibliografia

  • Polski Słownik Biograficzny t. XXIV, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1979.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Rachela Pacanowska-Krengel is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Rachela Pacanowska-Krengel
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes