peoplepill id: jan-antoni-langenhahn
JAL
5 views today
5 views this week
Jan Antoni Langenhahn

Jan Antoni Langenhahn

The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Death
Age
57 years
The details (from wikipedia)

Biography

Jan Antoni Langenhahn, Johann Anton Langenhahn, także Langenhan (ur. w grudniu 1737 w Toruniu, zm. 1795 w Toruniu) – rzeźbiarz toruński.

Był synem Jana Antoniego, także rzeźbiarza pracującego w Toruniu, w którego warsztacie od 1751 uczył się tradycyjnego rodzinnego rzemiosła. W 1755 wyzwolił się na czeladnika i rozpoczął wędrówkę czeladniczą, nabywając praktycznych umiejętności głównie w Gdańsku. Do Torunia powrócił dopiero po śmierci ojca, zmarłego w 1757; w 1758 przedstawił świadectwo odbycia praktyki czeladniczej w Gdańsku i został dopuszczony do egzaminu mistrzowskiego, który zdał z powodzeniem 24 października tegoż roku. Wpisany do cechu toruńskiego, niebawem ożenił się z Anną Elizą Schulz.

Langenhahn pracował przy dekoracji zboru ewangelickiego w Toruniu (późniejszy kościół Świętego Ducha). Przypisywane mu jest autorstwo dekoracji ornamentalnych na ambonie, prospekcie organowym (w tym figurki króla Dawida i aniołków dmących w puzony) oraz bocznych emporach. Za prace te otrzymał wynagrodzenie w wysokości 339 florenów.

Langenhahn znał język polski i dzięki temu mógł pełnić obowiązki polskiego kantora i dzwonnika w kościele Świętej Trójcy na toruńskim Nowym Mieście (od 1780). Przez pewien czas był też nauczycielem rysunku w gimnazjum w Toruniu.

Jan Antoni Langenhahn młodszy zmarł w Toruniu w 1795. Jego syn Jan Gottlieb był w 1787 notowany w aktach cechu toruńskiego jako czeladnik rzeźbiarski.

Bibliografia

  • Marian Arszyński, Jan Antoni Langenhahn Starszy (1700-1757), Jan Antoni Langenhahn Młodszy (1737-1795), rzeźbiarze toruńscy, w: Artyści w dawnym Toruniu (pod redakcją Józefa Poklewskiego), Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa-Poznań-Toruń 1985, s. 92-95
  • Johann Anton Langenhan młodszy, w: Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających (zmarłych przed 1966 r.), tom IV (pod redakcją Jolanty Maurin Białostockiej i Janusza Derwojeda), Zakład Narodowy imienia Ossolińskich, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1986, s. 439
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Jan Antoni Langenhahn is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Jan Antoni Langenhahn
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes