peoplepill id: antoni-wiktorowski
AW
Poland
1 views today
1 views this week
Antoni Wiktorowski
Polish officer

Antoni Wiktorowski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish officer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Mała Wieś, Świętokrzyskie Voivodeship, Gmina Bogoria, Staszów County, Świętokrzyskie Voivodeship
Death
Age
106 years
The details (from wikipedia)

Biography

Antoni Wiktorowski (ur. 11 czerwca 1893 w Małej Wsi, zm. ?.) – podpułkownik piechoty Wojska Polskiego.

Życiorys

Urodził w rodzinie ziemiańskiej w Małej Wsi w powiecie sandomierskim, znajdującej się się wówczas w Guberni Radomskiej na terenie zaboru rosyjskiego. Rodzina pieczętowała się herbem rycerskim Jastrzębiec. Był jednym z trójki dzieci Piotra Wiktorowskiego, właściciela majątku Mała Wieś (województwo świętokrzyskie).

Lata I wojny światowej

Po wybuchu I wojny światowej został wcielony w 1915 roku do armii rosyjskiej. Służył w 2 Syberyjskim Pułku Strzelców. Następnie skierowany do szkoły oficerskiej w Pskowie. Po ukończeniu szkoły zgłosił się na ochotnika w 1917 roku do I Korpusu Polskiego. W stopniu podporucznika służył w 2 Pułku Strzelców Polskich 1 Dywizji Strzelców Polskich. Po rozbrojeniu Korpusu przez Niemców wrócił do kraju w grudniu 1918 roku.

Wojna polsko-bolszewicka

Z uwagi na zły stan zdrowia do Wojska Polskiego wstąpił dopiero 16 lipca 1919 roku. Uczestnik wojny wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r w składzie 49 Pułku Piechoty. Dowodził kompanią, a przejściowo także III batalionem. Za atak na pozycje bolszewickie pod Iwankowcami w dniu 1 kwietnia 1920 roku został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy.

II Rzeczpospolita

Służył jako dowódca kompanii w 44 Pułku Strzelców Legii Amerykańskiej w Równem. Od 1 stycznia 1931 roku służył w 2 Pułku Piechoty Legionów w Sandomierzu jako dowódca 7 kompanii. W 1933 roku objął dowództwo I batalionu tego pułku stacjonującego w Staszowie. W 1936 r. został przeniesiony do rezerwy z uwagi na stan zdrowia (gruźlica) w stopniu majora.

Lata II wojny światowej

Zmobilizowany we wrześniu 1939 r, dostał się do niewoli niemieckiej. Zwolniony ze względu na stan zdrowia. W październiku 1939 roku założył konspiracyjną organizację „PIAST” wraz z którą został włączony w struktury ZWZ, a potem w AK. Od 1 lipca 1944 roku komendant 1944 r. Obwodu AK Sandomierz. W czasie Akcji „Burza” dowódca 2 Pułku Piechoty Legionów. 8 października 1944 przeniesiony z powrotem do konspiracji w obwodzie włoszczowskim z powodu pogarszającego się stanu zdrowia. Zakonspirowany został w Lpnie.

Po rozwiązaniu AK wrócił na Wielkanoc 1945 r. do domu, gdzie wskutek donosu został aresztowany przez UB 2 kwietnia 1945. Więziony w więzieniach według różnych źródeł w Kielcach, Łodzi i Wawrze. Zmarł na gruźlicę lub został zamordowany w nieznanym więzieniu.

Symboliczna mogiła „Kruka” znajduje się na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu obok grobu jego żony – Konstancji.

Awanse

  • PL Epolet ppor.svg podporucznik – 1917 r.
  • PL Epolet por.svg porucznik – 1 marca 1920 r.
  • PL Epolet kpt.svg kapitan – 1 stycznia 1931 r.
  • PL Epolet mjr.svg major – 1 stycznia 1936 r.
  • PL Epolet pplk.svg podpułkownik – 10 września 1944 r.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari (1921)
  • Krzyż Walecznych – czterokrotnie
  • Krzyż Zasługi z Mieczami

Przypisy

Bibliografia

  • Gdzie jest twa mogiła pułkowniku Wiktorowski?, Józef Myjak, Tygodnik Nadwiślański, Nr 50 (554) s. 8.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Antoni Wiktorowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Antoni Wiktorowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes