peoplepill id: zygmunt-polakowski
ZP
Poland
2 views today
2 views this week
Zygmunt Polakowski
Polish teacher

Zygmunt Polakowski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish teacher
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Death
Place of death
Bydgoszcz, Poland
Age
56 years
The details (from wikipedia)

Biography

Zygmunt Seweryn Polakowski (ur. 1883, zm. 1939) – polski nauczyciel w Złoczowie i Śremie, dyrektor gimnazjów klasycznych w Nakle i Bydgoszczy.

Życiorys

Urodził się 28 kwietnia 1883 r. w Nowosiółkach w powiecie złoczowskim w Galicji. Szkołę powszechną ukończył w Harcie koło Dymowa. W latach 1894-1902 pobierał edukację w Państwowym Gimnazjum w Przemyślu (typ klasyczny), zakończoną zdaniem egzaminu dojrzałości z odznaczeniem. Studia uniwersyteckie odbył w latach 1902-1906 na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Otrzymał dyplom z uprawnieniami do nauczania w gimnazjach i szkołach realnych z językiem wykładowym polskim.

Jako zastępca nauczyciela od 1906 r. pracował w II Szkole Realnej we Lwowie. W latach 1909-1920 pracował jako nauczyciel, a następnie profesor w gimnazjum klasycznym w Złoczowie.

W 1920 r. na własną prośbę zwolnił się z posady nauczycielskiej w Złoczowie i przeniósł się do Wielkopolski. W październiku tego roku Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego nadało mu stałą posadę nauczyciela w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Śremie, gdzie pozostał przez 4 lata. W 1924 r. otrzymał nominację na stanowisko dyrektora Państwowego Gimnazjum w Nakle, a w 1930 r. delegowano go do Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy, powierzając mu równocześnie kierownictwo tej szkoły. Na stanowisku dyrektora bydgoskiego gimnazjum pozostał do wybuchu II wojny światowej. Był również przewodniczącym Państwowej Komisji Maturalnej w Szkole Podchorążych dla Podoficerów i gimnazjum niemieckim w Bydgoszczy.

Pracę zawodową łączył z czynną działalnością społeczną i pracą w dziedzinie oświaty pozaszkolnej. Pracując w Złoczowie przez kilka lat był przewodniczącym Koła Towarzystwa Szkoły Ludowej, a w Śremie – Towarzystwa Czytelni Ludowych. Jako członek tych towarzystw wygłaszał odczyty i wykłady z zakresu oświaty. Występował z okazji narodowych uroczystości i obchodów. Był również wykładowcą Powszechnych Wykładów Uniwersyteckich. Pracując w gimnazjach opiekował się różnymi organizacjami młodzieży szkolnej (drużyny harcerskie, Towarzystwo Tomasza Zana). Ogłosił także drukiem kilka rozpraw naukowych

16 października 1939 r. został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w koszarach artyleryjskich przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy. W nocy z 31 października na 1 listopada 1939 r. wywieziono go z grupą 51 współwięźniów i zamordowano w „Dolinie Śmierci” pod Fordonem (obecnie dzielnica Bydgoszczy). Po zakończeniu wojny zwłoki wydobyto i przeniesiono na Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy na Wzgórzu Wolności.

Upamiętnienie

Jego nazwisko znajduje się na tablicy pamiątkowej pomordowanych i zmarłych nauczycieli, którą wmurowano w ścianę klatki schodowej w gmachu I Liceum Ogólnokształcącego przy Placu Wolności.

Przypisy

Bibliografia

  • Błażejewski Stanisław, Kutta Janusz, Romaniuk Marek: Bydgoski Słownik Biograficzny. Tom I. Bydgoszcz 1994, str. 88-89
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Zygmunt Polakowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Zygmunt Polakowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes