peoplepill id: zygmunt-mitera
ZM
Poland Ukraine
3 views today
3 views this week
Zygmunt Mitera
Polish engineer. sub-lieutenant of the Polish Army

Zygmunt Mitera

The basics

Quick Facts

Intro
Polish engineer. sub-lieutenant of the Polish Army
Gender
Male
Place of birth
Skołyszyn, Gmina Skołyszyn, Jasło County, Poland
Death
Place of death
Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukraine
Age
36 years
Education
AGH University of Science and Technology
The details (from wikipedia)

Biography

Zygmunt Wiktor Antoni Mitera (ur. 17 stycznia 1903 w Skołyszynie, zm. wiosną 1940 w Charkowie) – harcerz, doktor inżynier geofizyki stosowanej, przedsiębiorca, wykładowca, podporucznik rezerwy łączności Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

Życiorys

Urodził się 17 stycznia 1903 w Skołyszynie jako syn nauczycieli Adolfa i Walerii z domu Hnatowicz. Jego braćmi byli legioniści: Stanisław (1890-1915, doktor historii, harcerz i nauczyciel, poległy w bitwie pod Kostiuchnówką, pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari) i Kazimierz (1897–1936, malarz, pedagog i krytyk sztuki).

Zygmunt Mitera uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej w szeregach 6 pułku artylerii polowej. Ukończył IV Gimnazjum Realne im. Henryka Sienkiewicza w Krakowie. W okresie nauki szkolnej był harcerzem, w 1920 zorganizował 9 Krakowską Drużynę Harcerską im. płk. Dionizego Czachowskiego (później pod nazwą „Błękitna Jedynka”), w 1923 był komendantem Hufca Kraków-Podgórze. W 1929 został absolwentem Wydziału Górniczego Akademia Górniczej w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł inżyniera górniczego. Podczas studiów był asystentem w Katedrze Fizyki. Uzyskał stypendium rządu polskiego po czym odbywał studia uzupełniające w zakresie geofizyki stosowanej na uczelniach zagranicznych: na Wydziale Górniczym Technische Universität Berlin w Niemczech, w Szwecji, we Francji, a od 1931 na Wydziale Górnictwa i Badań Geofizycznych w Colorado School of Mines w Golden (Stany Zjednoczone). Później, latem 1929 stypendium przyznała mu Fundacja Kościuszkowska, po czym odbył praktyki w Teksasie i Kalifornii. Był jedynym Polakiem, który uzyskał stypendium Rockefellera w USA. Pod koniec 1932 przejściowo przebywał w Polsce. Był zatrudniony w Państwowym Instytucie Geologicznym i prowadził badania górniczo-geofizyczne oraz poszukiwania złóż roponośnych. Od grudnia 1932 ponownie pracował na uczelni w Kolorado (w połowie 1932 ponownie otrzymał stypendium od Fundacji Kościuszkowskiej), gdzie w maju 1933 jako pierwszy Polak uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie geofizyki stosowanej. Był adiunktem i wykładowcą w Zakładzie Geofizyki w Katedrze Geologii Stosowanej na Wydziale Górniczym Akademii Górniczej w Krakowie. Publikował prace z zakresu swojej specjalności naukowej.

We Lwowie od 1934 do 1939 był kierownikiem działu geofizyki w spółce akcyjnej „Pionier” we Lwowie, a w 1936 został współzałożycielem prywatnego przedsiębiorstwa „Geotechnika”. Ponadto od 1938 do 1939 był wykładowcą na tamtejszym Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Należał do Polskiego Towarzystwa Geologicznego, Stowarzyszenia Wychowanków Akademii Górniczej w Colorado, amerykańskiej korporacji „Sigma Gamma Epsilon”, American Institute of Mining and Metallurgical Engineers, Society of Exploration Geophysicistas, Towarzystwa Przyrodniczego im. Kopernika i Stowarzyszenia Inżynierów Przemysłu Naftowego. Podczas wybuchu bomby z aeroplanu, która zniszczyła doszczętnie jego mieszkanie we Lwowie, utracona została jego przygotowywana przez kilka lat praca naukowa. Od jesieni 1939 jako docent miał rozpocząć prowadzenie wykładów na Akademii Górniczej w Krakowie.

W Wojsku Polskim w 1930 ukończył Szkoły Podchorążych Rezerwy Łączności. Został przydzielony do pułku radiotelegraficznego. Został awansowany do stopnia podporucznika ze starszeństwem z dniem 1 stycznia 1937 oraz lokatą 2 w korpusie oficerów łączności.

Po wybuchu II wojny światowej podczas kampanii wrześniowej jako oficer rezerwy został zmobilizowany i przydzielony do kompanii łączności 5 Dywizji Piechoty. Po agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 został aresztowany przez sowietów 5 października 1939. Został osadzony w obozie w Starobielsku. Jego osobę wspomniał później inny jeniec tego obozu Józef Czapski, który zaznajomił się z nim w niewoli. W jego opisie Zygmunt Mitera wykazywał się w Starobielsku niespożytymi siłami i dobrym humorem, pomagał innym jeńcom, wygłaszał odczyty w temacie geologii, raczył innych śpiewem, a w obozowej codzienności zajmował się przygotowywaniem zupy jako posiłku dla innych jeńców. Wiosną 1940 został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie i pogrzebany w Piatichatkach. Od 17 czerwca 2000 spoczywa na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Upamiętnienie

5 października 2007 Minister Obrony Narodowej awansował go pośmiertnie do stopnia porucznika. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 w Warszawie, w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

W 1993 w pawilonie A0 zabudowań Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie został ustanowiona tablica pamiątkowa honorująca trzech pracowników naukowych uczelni – ofiar zbrodni katyńskiej; upamiętnieni zostali dr inż. Zygmunt Mitera oraz dr inż. Augustyn Jelonek i mgr inż. Tadeusz Ramza.

Publikacje

  • Metody badań geosejsmicznych (1931, współautor: Adam Drath)
  • A Theoretical and Experimental Examination of the Potential-drop Ratio Method (1933)
  • Prace sejsmiczne na Przedgórzu i w Karpatach w r. 1934 (1934)
  • Możliwości zastosowania poszukiwawczych metod geofizyki w Polsce (1935)
  • Rozwój poszukiwań geofizycznych w Niemczech (1936)
  • Problemy zastosowania sejsmicznych metod refleksyjnych w polskich Karpatach Wschodnich w świetle dotychczasowych wyników (1936)
    • Problems of Application of Seismic Reflection Methods in the Polish Estern Carpathian Mountains in the Light of Present Investigations
  • Present Status and Future Aspectes of Geophysical Exploration in Poland (1938)
  • Badania sejsmiczne refleksyjne okolic Kosowa (1938)
  • Badania sejsmiczne okolic Daszawy przez S.A. „Pionier” (1938)

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Zygmunt Mitera is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Zygmunt Mitera
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes