peoplepill id: zofia-rudzka
ZR
Poland
5 views today
5 views this week
Zofia Rudzka
Polish painter

Zofia Rudzka

The basics

Quick Facts

Intro
Polish painter
Places
Work field
Gender
Female
Birth
The details (from wikipedia)

Biography

Zofia Stefania Rudzka (ur. 5 kwietnia 1894 w Dziewięciołach, zm. 26 grudnia 1976 w Krakowie) – artystka malarka, jedna z pierwszych studentek Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Rodzina

Zofia Rudzka córka Zofii Urszuli Rudzkiej z Moesów (s. v. Trzcińska) i Stefana Rudzkiego. Jej rodzice wzięli ślub w 1893. Kilka miesięcy po narodzinach Zofii w 1894 jej ojciec zmarł. Matka ponownie wyszła za mąż za Kazimierza Trzcińskiego.

Edukacja

Była absolwentka liceum sióstr Urszulanek w Tarnowie. Chodziła do Szkoły Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej. Uczęszczała do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, potem zapisała się do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, jeszcze przed oficjalnym przyjęciem kobiet. Była trzecią w uczelni kobietą-studentką (hospitantką), po Zofii Baltrowicz i Izabelli Polakiewicz. Przez cztery semestry studiowała w pracowni Wojciecha Weissa.

Życiorys

W latach 20. XX w. rezydowała w pałacu w Zakrzewie, gdzie namalowała kilka obrazów. Było to miejsce, gdzie w okresie międzywojennym rezydowali znani malarze, którzy tworzyli obrazy dla Wojciecha Chełmickiego, a potem jego syna Stanisława w zamian za nocleg i wyżywienie.

Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Związana z warszawską grupą "Zachęta". Malowała w technice olejnej i pasteli. Najczęściej tworzyła martwe natury oraz portrety, ale także pejzaże.

Natomiast Zofia Rudzka, znana z wielokrotnych wystaw w „Zachęcie”, wystąpiła z większym zbiorem portretów, wśród których na szczególną uwagę zasługują podobizny kobiece i dziecięce. To jest najwłaściwszy i najbardziej odpowiadający temperamentowi p. Zofii Rudzkiej rodzaj malarski – delikatny w linii, poprawny w rysunku, wykwintny w kolorze i trafny w kompozycji. „Autoportret", ,,W zwierciadle", podobizna „Kobiety z lampą" są wybitnymi pracami pani Z. Rudzkiej i stawiają ją w rzędzie pierwszorzędnych polskich portrecistek.

"Wystawa dwóch malarek", "Kurjer Warszawski". R.118, nr 19 z dn. 20.01.1938, s. 4.

W latach 60. XX przebywała we Wrząsowicach, gdzie powstało kilka jej prac.

W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w foyer na parterze (na prawo od wejścia) jest portret Juliusza Osterwy w roli Sułkowskiego w sztuce Żeromskiego autorstwa Zofii Rudzkiej.

Pochowana w Udorzu w grobowcu rodzinnym Moesów.

Krewnym Zofii Rudzkiej jest aktor Michał Breitenwald.

Wybrane wystawy

  • XII 1926 – Salon Doroczny, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa (Zaduma, Zakątek pałacu Czyżowskiego), Przewodnik nr 18 TZSP s. 20
  • III 1930 – Kolekcja prac Zofii Rudzkiej, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, Przewodnik nr 52, marzec 1930, s. 13-14 (27 prac olejnych w tym cztery pastele)
  • IX 1930 – Wystawa Stowarzyszenia Pro Arte i Wystawa Stowarzyszenia Masovia, Warszawa
  • V-VII 1935 – Salon Wiosenny, TPSP, Lwów (Myśl), s. 9 w katalogu
  • XII 1938 – Salon 1938, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Warszawa, (Pani pani Cz.)
  • I 1971 – wystawa malarstwa Zofii Rudzkiej, Kraków

Prace w zbiorach

  • Muzeum Narodowe w Warszawie
  • Muzeum Narodowe w Lublinie (Zielona lampa, 1965)
  • Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (portret Juliusza Osterwy w roli Sułkowskiego)

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Zofia Rudzka is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Zofia Rudzka
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes