peoplepill id: zofia-mars
ZM
Poland
4 views today
5 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Work field
Gender
Female
Place of birth
Sowliny, Gmina Limanowa, Powiat limanowski, Poland
Place of death
Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Age
45 years
Education
Jan Matejko Academy of Fine Arts in Krakow
Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Zofia Mars
The details (from wikipedia)

Biography

Pomnik w szpitalu im. Babińskiego w Krakowie. Nazwisko Zofii Mars widoczne w pierwszej kolumnie, trzeci kwartał, piąte od góry po lewej.

Zofia Mars (ur. 26 października w 1896 w Sowlinach, zm. 23 czerwca 1942 w Krakowie) – polska artystka malarka i ilustratorka, jedna z pierwszych kobiet studiujących w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Rodzina

Pochodziła z rodziny Mars herbu Noga. Była trzecim dzieckiem Władysławy i Kazimierza Mars. Kazimierz był właścicielem majątków Sowliny i Łososina Górna oraz Pustomyty ok. 18 km. na zachód od Lwowa. Ojciec Zofii oprócz produkcji rolnej miał w Sowlinach cegielnię. W Pustomytach prowadził zakład leczniczo-kąpielowy. Zmarł w 1908, pozostawiając wdowę z szóstką dzieci. Zofia miała wtedy 12 lat i pięcioro rodzeństwa; cztery siostry (Janinę, Marię, Helenę i Ewę) i jednego brata (Krzysztofa). Ewa w przyszłości studiowała chemię, a potem została pracownicą naukową Uniwersytetu Lwowskiego (wykładowczynią i kierowniczką Pracowni Analizy Jakościowej, po wojnie zaś wykładała na Wydziale Chemii UW). Współpracowała z prof. Wiktorem Kemulą. Stryjecznym bratem Zofii był malarz, rysownik i ilustrator Witold Mars.

Edukacja

W 1908 roku Zofia zapisała się do drugiej klasy w Zakładzie Nauczycielskim Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu, gdzie uczyły się już jej dwie starsze siostry Janina i Maria (żona Włodzimierza Paygerta). W latach 1911–1912 oraz 1918–1919 uczęszczała na Wyższe Kursy dla Kobiet Adriana Baranieckiego. Mars zgłosiła się do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w marcu 1919 jeszcze przed oficjalnym dopuszczeniem kobiet. Pierwsze dwa lata (1919/1920 i 1920/1921) Zofia studiowała na kursach rzeźby u Konstantego Laszczki. Potem przez jeden rok jej nie było. Wróciła na akademię na drugi semestr i zaczęła studiować na kursach Felicjana Szczęsnego Kowarskiego 1923/1924. Przez następne dwa lata kontynuowała naukę u niego (1924/1925 i 1925/1926) z czego Rada Profesorów z dnia 28 lutego 1925 zdecydowała, żeby nie zaliczyć jej pierwszego półrocza 1924/1925.

Życiorys

Zofia wykonała ilustracje do książki napisanej przez Stefanię Wandyczową Fula w piątej klasie. Historja jednego roku szkolnego w klasztorze S.S. Niepokalanek, wydanej w 1922.

Nie wyszła nigdy za mąż, nie miała dzieci. Z całego rodzeństwa tylko Zofia nie przeżyła II wojny światowej. Zginęła 23 czerwca 1942 roku w szpitalu im. Babińskiego w Krakowie, zamordowana przez Niemców. Na terenie szpitala znajduje się pomnik autorstwa rzeźbiarza Józefa Sękowskiego upamiętniający śmierć 565 internowanych. Na pomniku widnieje imię i nazwisko Zofii Mars.

Wystawy

  • V-VII 1935 – Wystawa Wiosenna, TPSP, Lwów (Fragment z parku / olej, Morze / olej, Głowa chłopca / pastel, Dziewczynka / olej, Dniestr / olej, Chłopiec / pastel)

Fotogaleria

Przypisy

Bibliografia

  • Piotr Szymon Łoś: Mars Kazimierz Leon Konrad, [w: Ziemianie polscy XX wieku. Słownik biograficzny]. s. 115.
  • Józefa E.J.E. Dutkiewicza Józefa E.J.E. (red.) i inni, Materiały do dziejów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie 1816–1895, 1959 .
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Zofia Mars is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Zofia Mars
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes