peoplepill id: zofia-jerzmanowska
ZJ
Poland
2 views today
2 views this week
Zofia Jerzmanowska
Polish chemist

Zofia Jerzmanowska

The basics

Quick Facts

Intro
Polish chemist
Places
Gender
Female
Place of birth
Warsaw, Poland
Place of death
Łódź, Poland
Age
93 years
Education
Warsaw University of Technology
The details (from wikipedia)

Biography

Zofia Jerzmanowska (ur. 3 października 1906 w Warszawie, zm. 8 listopada 1999 w Łodzi) – polska chemiczka i farmaceutka, profesor zwyczajny Akademii Medycznej w Łodzi. Profesor Uniwersytetu Łódzkiego (1947–1950) i Akademii Medycznej w Łodzi (1950–1977).

Życiorys

Urodzona w Warszawie jako córka Kazimierza. Tam też zdała maturę (1924) i rozpoczęła studia na wydziale chemicznym Politechniki Warszawskiej. Pracę dyplomową obroniła w 1929 otrzymując tytuł inżyniera chemika. Naukę kontynuowała na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Równocześnie pracowała jako asystentka w Katedrze Chemii Organicznej Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu studiów i uzyskaniu tytułu magistra farmacji, rozpoczęła pracę we Lwowie, na wydziale matematyczno-przyrodniczym tamtejszego uniwersytetu. Tam też napisała i obroniła doktorat w zakresie chemii (praca: O pewnych przemianach kwasu etylenoczterokarboksylowego). Od 1935 zajęła się fitochemią (badaniem związków występujących w świecie roślinnym), była to wówczas zupełnie nowa dziedzina chemii. W 1938 odbyła 8-miesięczny staż w tej dziedzinie na Uniwersytecie Wiedeńskim. Habilitowała się 22 lipca 1938 (praca: O hyperynie glikozydzie dziurawca) zostając docentem chemii organicznej na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Później kontynuowała pracę w Politechnice Warszawskiej. Podczas II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu ucząc chemii organicznej. W trakcie powstania warszawskiego trafiła do obozu w Pruszkowie, a stamtąd do obozu pracy w Neckartenzlingen. Od 1945 mieszkała w Łodzi, pracując jako kierownik Katedry Chemii Organicznej. W Akademii Medycznej w Łodzi pełniła funkcje prodziekana i prorektora (1962–1969).

Praca naukowa

Głównymi polami badawczymi Zofii Jerzmanowskiej była chemia organiczna i fitochemia. Prowadziła badania fitochemiczne poświęcone m.in. strukturze flawonów (żółtych barwników) wyodrębnionych z roślin krajowych oraz nowym przemianom chemicznym w układzie chromonu (barwnika czerwonego lub pomarańczowego). Twórca leku miejscowo znieczulającego, tzw. edanu.

Niektóre publikacje[4]

  • Analiza jakościowa związków organicznych (1951),
  • Preparatyka organicznych związków chemicznych (1953),
  • Substancje roślinne – metody wyodrębniania (t. 1–2, 1967–1970).

Odznaczenie

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1954)

Przypisy

Bibliografia

  • Wielka Encyklopedia Powszechna PWN (1962–1969)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Zofia Jerzmanowska is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Zofia Jerzmanowska
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes