peoplepill id: wladyslaw-piotrowski
WP
Poland Russia
2 views today
2 views this week
Wladyslaw Piotrowski

Wladyslaw Piotrowski

The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Nizhny Novgorod, Nizhny Novgorod Oblast, Russia
Death
Place of death
Łapy, Gmina Łapy, Białystok County, Poland
Age
98 years
The details (from wikipedia)

Biography

Władysław Piotrowski (ur. 1899 w Niżnym Nowgorodzie, zm. 1997 w Łapach) – polski fotograf, krajoznawca, dokumentalista.

Życiorys

Władysław Piotrowski autor najliczniejszej w Polsce spuścizny szklanych negatywów, przez większość swojego życia mieszkał i pracował w Łapach – fotografował przez 50 lat. Pochodził z rodziny herbu Szeszebardzis – ojciec Adam Piotrowski ur. 1867 w Zamakach, matka Michalina z domu Śnieżko ur. 1874 w Maldziunach. Lata dziecięce spędził w Łyświe, gdzie po raz pierwszy zetknął się z fotografią, tam też ukończył szkołę techniczną. Przed I wojną światową wraz z rodzicami mieszkał w Bawirszach (okolice Podbrodzia), w 1914 roku zamieszkał w Zamakach. W 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej służył w 2 pułku piechoty Legionów. Od 1921 roku mieszkał w Białymstoku, w tym czasie podjął pracę w Warsztatach Kolejowych, w Łapach. W 1922 roku zamieszkał w Łapach. W 1926 roku wziął ślub z Reginą z domu Łapińską. W 1933 roku wskutek choroby – nagle utracili syna Janusza.

Władysław Piotrowski w czasie II wojny światowej został zaprzysiężonym członkiem Armii Krajowej. W 1941 roku otworzył swój własny zakład fotograficzny, w którym pracował do przejścia na emeryturę, w 1971 roku. Uczestniczył w konkursach i wystawach pokonkursowych, m.in. w latach 30. XX wieku otrzymał II nagrodę w konkursie organizowanym przez pismo specjalistyczne Fotograf Polski. W 1989 roku fotografie Władysława Piotrowskiego zostały po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie indywidualnej w holu dworca PKP w Łapach. W 1992 roku został laureatem konkursu fotograficznego Moja wieś, miasteczko w starej fotografii, którego organizatorem było Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Jego wystawa Kresy w latach 1921–1939 przez wiele lat była prezentowana w wielu miejscach Polski - m.in. w Białymstoku, Łapach, Mirostowicach Dolnych, Mrągowie, Surażu, Węgorzewie, Żaganiu, Żarach.

Pokłosiem jego pracy w zakładzie fotograficznym oraz w plenerze jest ogromny zbiór (m.in. fotografie przedwojennych i współczesnych Łap, przedwojennego Lwowa, Grodna, Poznania, Torunia, Zakopanego, Częstochowy i Helu) – ok. 5000 szklanych klisz, ok. 2000 zdjęć (negatywy) i setki papierowych fotografii – stanowiący zalążek do powstania Muzeum Wirtualnego im. Władysława Piotrowskiego (projektu zainicjowanego przez Mariana Olechnowicza, realizowanego i administrowanego przez Fundację Aktywizacja z Łap oraz finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starostwo Powiatowe w Białymstoku oraz Narodowy Instytut Audiowizualny).

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Wladyslaw Piotrowski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Wladyslaw Piotrowski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes