peoplepill id: wladyslaw-kolomlocki
WK
Poland
2 views today
2 views this week
Władysław Kołomłocki
Polish painter

Władysław Kołomłocki

The basics

Quick Facts

Intro
Polish painter
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Wadowice, Poland
Place of death
Środa Wielkopolska, Poland
Age
46 years
Education
Jagiellonian University
The details (from wikipedia)

Biography

Władysław Tadeusz Kołomłocki (ur. 27 października 1892 w Wadowicach, zm. 4 września 1939 w Środzie Wielkopolskiej) – polski geograf, przyrodnik, działacz harcerski, malarz i rysownik.

W 1910 rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, równocześnie aktywnie zaangażował się w działalność harcerską Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Był członkiem Polskich Drużyn Strzeleckich, 6 sierpnia 1914 zaciągnął się do Legionów Polskich, został przydzielony do 13 kompanii IV baonu 2 Pułku Piechoty II Brygady. Po walkach nad Styrem w 1916 otrzymał stopień sierżanta i został przegrupowany do komendy Legionów, do departamentu kartografii. Podczas walk pod Rarańczą w lutym 1918 został wzięty do niewoli i internowany w obozie jenieckim na Węgrzech, a następnie we Włoszech. Następnie skierowano go do szkoły oficerskiej w Opawie, skąd zbiegł i udał się do Krakowa, gdzie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozbrajał żołnierzy austriackich. Przez pięć miesięcy był zaszeregowany do Batalionu Akademickiego, skąd w marcu 1919 przeszedł do rezerwy. Powrócił na Uniwersytet Jagielloński, który ukończył w 1920 uzyskując uprawnienia do nauczania w szkole średniej. Na krótko podjął pracę w Instytucie Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i w jednym z krakowskich gimnazjów, ale od lipca 1920 został skierowany do pracy w seminarium nauczycielskim w Wągrowcu, a po roku gimnazjum w Gostyniu. Był nauczycielem geografii, przyrody, rysunku i wychowania fizycznego. Poza pracą pedagogiczną malował, najczęściej rysunki lub rzadziej akwarele. Swojej twórczości nie traktował w kryteriach artystycznych, a w związku z tym niechętnie uczestniczył w wystawach. W 1916 miała miejsce w Krakowie wystawa czterdziestu rysunków inspirowanych przeżyciami w Legionach Polskich. W 1930 uczestniczył w lwowskiej wystawie ekslibrisów (był autorem ekslibrisu szkoły w której uczył), dwa lata później w Gostyniu miała miejsce Wystawa Mariańska, gdzie zaprezentował tworzone piórem rysunki architektury sakralnej. Za propagowanie skautingu, a w późniejszych latach harcerstwa w 1932 został odznaczony Krzyżem Niepodległości. Od 1932 pisywał do lokalnej prasy, głównie były to felietony związane z harcerstwem i życiem miejscowego szkolnictwa. Od marca 1937 do maja 1938 był redaktorem naczelnym lokalnego czasopisma „Orędownik”. Pod koniec sierpnia 1939 zachorował na zapalenie płuc, został hospitalizowany w szpitalu wojskowym w Jarocinie (był porucznikiem rezerwy Wojska Polskiego). Mimo ciężkiego stanu został przetransportowany 4 września 1939 do Środy Wielkopolskiej, gdzie zmarł nagle na atak serca. Do 1984 jego prochy spoczywały na średzkim cmentarzu, skąd bliscy ekshumowali go do grobu rodzinnego w Gostyniu.

Dorobek malarski Władysława Kołomłockiego stanowi kilkaset prac, które znajdują się m.in. w gostyńskim muzeum oraz w klasztorze Filipinów na Świętej Górze.

Bratem Władysława Kołomłockiego był Stefan Kołomłocki.

Bibliografia

  • Wacława Milewska, Maria Zientara "Sztuka Legionów Polskich i jej twórcy, 1914-1918" Wydawnictwo Arkady 1999 ​ISBN 83-7188-350-1​

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Władysław Kołomłocki is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Władysław Kołomłocki
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes