peoplepill id: wladyslaw-godula
WG
Poland
2 views today
3 views this week
Władysław Godula

Władysław Godula

The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Sanok, Sanok County, Podkarpackie Voivodeship, Poland
Place of death
Katyn, Smolensky District, Smolensk Oblast, Smolensk Oblast
Age
28 years
Władysław Godula
The details (from wikipedia)

Biography

Władysław Józef Godula (ur. 24 lipca 1911 w Sanoku, zm. w kwietniu 1940 w Katyniu) – nauczyciel, podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.


Życiorys

Urodził się w Sanoku jako syn Stanisława (1880–1953) i Józefy (1879–1956), z domu Wieczorek. Rodzina Godulów zamieszkiwała przy ulicy Konarskiego 27 w Sanoku.

Władysław Godula ukończył szkołę powszechną w Sanoku, a następnie seminarium nauczycielskie w Krośnie. Służbę wojskową odbywał w Przemyślu i w 2 Pułku Strzelców Podhalańskich w rodzinnym Sanoku. Został mianowany do stopnia podporucznika ze starszeństwem 1 stycznia 1936 r. Został przydzielony do 44 Pułku Strzelców Legii Amerykańskiej w garnizonie Równe. W miejscowości Równe pracował jako nauczyciel i kierownik szkoły powszechnej.

Po wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę na terenach wschodnich II Rzeczypospolitej został aresztowany przez Sowietów w niewyjaśnionych okolicznościach. Był przetrzymywany w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. (w ocalałych pamiętnikach, które w obozie pisał inny jeniec, także pochodzący z Sanoka Zbigniew Przystasz, znalazł się wpis z 5 kwietnia 1940 r. informujący o wcześniejszym wywiezieniu Władysława Goduli) został zabrany do Katynia i rozstrzelany przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Smoleńsku oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. Jest pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.

Kamień przy Dębie Pamięci honorującym Władysława Godulę w Sanoku
Inskrypcja upamiętniająca symbolicznie Władysława Godulę na grobowcu rodziców w Sanoku

Upamiętnienie

W 2007 r. pośmiertnie został awansowany do stopnia porucznika.

18 kwietnia 2009 r., w ramach akcji „Katyń... pamiętamy” / „Katyń... Ocalić od zapomnienia”, w tzw. Alei Katyńskiej na Cmentarzu Centralnym w Sanoku zostało zasadzonych 21 Dębów Pamięci, w tym upamiętniający Władysława Godulę (zasadzenia dokonał Wojciech Petryk, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bykowce).

Władysław Godula został symbolicznie upamiętniony na grobowcu rodziców w części „Rymanowski Stary” Cmentarza Centralnego w Sanoku.

Zobacz też

  • Jeńcy polscy w niewoli radzieckiej (od 1939 roku)

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

  • Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego: Katyń. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, 2000. [dostęp 2014-02-22]. s. 250.
  • Andrzej Brygidyn: Sanocka Lista Katyńska. Jeńcy Kozielska, Ostaszkowa, Starobielska oraz innych obozów i więzień Polski kresowej pomordowani w Rosji Sowieckiej. Sanok: 2000, s. 39.
  • Martyrologia Polaków na Wschodzie podczas II wojny światowej. zs3.sanok.pl. [dostęp 2014-02-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-27)].
  • Krystyna Chowaniec: Dęby Pamięci. Sanok: Komenda Hufca ZHP Ziemi Sanockiej im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego, 2010, s. 32. ISBN 978-83-931109-3-3.
  • Władysław Godula. katyn-pamietam.pl. [dostęp 2014-04-23].
  • Biogram na tablicy przy pomniku Golgota Wschodu na Cmentarzu Centralnym w Sanoku.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Władysław Godula is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Władysław Godula
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes