peoplepill id: wladimir-jakowlewitsch-sasubrin
WJS
Norway Russia
2 views today
3 views this week
Wladimir Jakowlewitsch Sasubrin
Russian author, journalist and writer (1895-1937)

Wladimir Jakowlewitsch Sasubrin

The basics

Quick Facts

Intro
Russian author, journalist and writer (1895-1937)
Gender
Male
Place of birth
Penza, Penza Oblast, Russia
Place of death
Moscow, Russia
Age
42 years
The details (from wikipedia)

Biography

Władimir Jakowlewicz Zazubrin, właśc. Zubcow (ros. Влади́мир Я́ковлевич Зазу́брин, ur. 25 maja?/6 czerwca 1895 w Penzie, zm. 28 września 1937 w Moskwie), rosyjski dziennikarz, prozaik.

Życiorys

Młodość spędził we Syzraniu, gdzie został zesłany jego ojciec, pracownik kolei, za udział w wydarzeniach roku 1905. W szkole realnej wraz z kolegami założył kółko socjalistyczne, za co został aresztowany w kwietniu 1915 i spędził trzy miesiące w więzieniu. Tam dał się zwerbować (prawdopodobnie za przyzwoleniem partii) carskiej Ochranie, dla której pracował jako agent "Minin".

W 1917 był ponownie aresztowany (przez władze Rządu Tymczasowego) za propagandę bolszewicką. Po wypuszczeniu z aresztu w Symbirsku, został zmobilizowany do armii i skierowany do Pawłowskiej Szkoły Wojskowej w Piotrogradzie. Tu był świadkiem wybuchu rewolucji październikowej. W lutym 1918 wrócił do Syzrania, ale już w sierpniu został ponownie zmobilizowany i skierowany do szkoły wojskowej w Irkucku, w której, po dziesięciu miesiącach szkolenia, otrzymał promocję na stopień podporucznika.

Brał udział w rosyjskiej wojnie domowej po obu stronach frontu; latem 1919 służył w oddziałach admirała Kołczaka (dosłużył się stopnia podporucznika), a w październiku, kiedy armia Kołczaka była w odwrocie, przeszedł na stronę czerwonych; tam wypełniał również misje specjalne. Z czerwonymi trafił do Kańska. W tej miejscowości w 1920 zawarł związek małżeński z Warwarą Tieriajewą.

Działalność literacka

Pierwszy utwór, Dwa mira (Dwa światy), opublikował w 1921 pod pseudonimem "Zazubrin". Ta powieść-kronika, zgodnie z tytułem, dawała obraz zmagań "białych" i "czerwonych" na Syberii. Została uznana oficjalnie przez krytykę za "pierwszą radziecką powieść". Książka cieszyła się wielką popularnością i do śmierci Zazubrina pojawiło się siedemnaście jej wydań. Powieść była czytana na głos w jednostkach wojskowych. Pochlebnie wypowiadali się o niej m.in. Lenin, Łunaczarski i Gorki, który zresztą otoczył młodego pisarza opieką.

W 1922 powstały opowiadania Obszczeżytije (Hotel pracowniczy) i Blednaja prawda (Blada prawda), które ukazały się drukiem w roku następnym w "Sibirskich Ogniach". Pierwsze daje obrazy egzystencji w czasach nepu, w drugim obserwujemy upadek lokalnego działacza bolszewickiego wplątanego w aferę korupcyjną.

Drzazga (Szczepka), po latach wydana także w Polsce, to najważniejsze dzieło w jego dorobku. Niewielka objętościowo, została po raz pierwszy opublikowana w Związku Radzieckim w 1989, wcześniej uchodziła za zaginioną. Pierwotnie miała zostać opublikowana w "Sibirskich Ogniach", jednak nie doszło do tego z uwagi na jej wyjątkową drastyczność. Bohaterem utworu jest Srubow, przewodniczący gubernialnej Czeki z pełnym przekonaniem realizujący wyznaczone mu zadania, nie oszczędzający również własnego ojca. Jednak po pewnym czasie zaczyna zdradzać oznaki choroby psychicznej, w wyniku czego jest usunięty ze stanowiska. Opowiadanie jest pisane krótkimi, urywanymi frazami; pozbawione emocji - sugerują przerażenie autora rewolucją i zwątpienie w jej sens.

Od 1923 Zazubrin był związany z syberyjskim miesięcznikiem "Sibirskije Ogni", gdzie początkowo pełnił funkcję sekretarza redakcji, a później redaktora naczelnego. Dzięki jego pracy wokół periodyku skupili się wszyscy znaczący ówcześnie literaci syberyjscy. Cenzura bolszewicka nie zawsze sprawnie spełniała swoje zadanie i w periodyku często zamieszczane były utwory sprzeczne z orientacją proletariacką.

W 1926 zorganizował zjazd pisarzy syberyjskich, na którym powołano Syberyjski Związek Pisarzy. Został wybrany jego przewodniczącym.

Walka

Zazubrin stopniowo popadał w niełaskę. Wraz ze zmianą władzy na Syberii w 1926 zmieniło się również nastawienie do literatów skupionych wokół "Sibirskich Ogni". Rok 1927 był nieustanną nagonką w prasie na niego i ludzi związanych z jego pismem. Zarzucano mu "syberyjski regionalizm i separatyzm, a dalej przemycanie ideologii kułacko-burżuazyjnej, nastroje antypartyjne, etc., etc." W czerwcu 1928 Zazubrin został usunięty z redakcji pisma, usunięty z funkcji przewodniczącego Syberyjskiego Związku Pisarzy i wykluczony z partii. Z trudnej sytuacji próbował ratować go Maksym Gorki, który pomógł mu znaleźć pracę w moskiewskim Goslitizdacie (Państwowym Wydawnictwie Literackim) oraz w pismach "Naszy Dostiżenija" i "Kołchoznik". Dzięki niemu udało się Zazubrinowi wydać powieść Gory (Góry). Najpierw w prasie (w "Nowym Mirze") w 1933, a w roku następnym w wydaniu książkowym. Powieść, niestety, spotkała się z ostrą krytyką. W 1934, podczas I Zjazdu Pisarzy Radzieckich, Zazubrin skreślono go z listy członków zarządu Związku Pisarzy Radzieckich.

28 czerwca 1937 podczas wielkiej czystki został wraz z żoną Warwarą Prokopiewną aresztowany przez NKWD i dokładnie 3 miesiące później rozstrzelany w więzieniu Lefortowo. Listę, na której go umieszczono, podpisali: Stalin, Mołotow, Woroszyłow, Żdanow i Kaganowicz. Zrehabilitowano go w 1957.

Twórczość

  • Dwa mira (Dwa światy, 1921)
  • Obszczeżytije (Hotel pracowniczy, 1922) - opowiadanie
  • Blednaja prawda (Blada prawda, 1922) - opowiadanie
  • Drzazga. Opowieść o Niej i o Niej (Szczepka, napisana w 1923, pierwsza publikacja w 1989)
  • Gory (Góry, 1933)
  • Poslednije dni (Ostatnie dni, 1936) - wspomnienia o Gorkim

Zazubrin napisał scenariusz do filmu "Izbuszka na Bajkale", który miał swoją premierę 20 sierpnia 1926. Film nie zachował się.

Ekranizacje

Na podstawie Drzazgi powstał w 1992 film Czekista w reżyserii Aleksandra Rogożkina

Bibliografia

  • Henryk Chłystowski: Pisarz z Syberii. W: Władimir Zazubrin: Drzazga. Opowieść o Niej i o Niej. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2008, seria: Biblioteka Babel. ISBN 978-83-06-03172-0.

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Menu Wladimir Jakowlewitsch Sasubrin

Basics

Introduction

Życiorys

Twórczość

Ekranizacje

Bibliografia

Przypisy

Linki zewnętrzne

Lists

Also Viewed

Lists
Wladimir Jakowlewitsch Sasubrin is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Wladimir Jakowlewitsch Sasubrin
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes