peoplepill id: witold-szuman
WS
Poland
4 views today
7 views this week
Witold Szuman
Polish engineer and scientist

Witold Szuman

The basics

Quick Facts

Intro
Polish engineer and scientist
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Grodzisk Wielkopolski, Gmina Grodzisk Wielkopolski, Grodzisk Wielkopolski County, Poland
Age
97 years
Education
Gdańsk University of Technology
Gdańsk, Pomeranian Voivodeship, Poland
Employers
Warsaw University of Technology
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Witold Szuman
The details (from wikipedia)

Biography

Grób rodzinny profesora Witolda Szumana na cmentarzu Bródnowskim

Witold Szuman (ur. 23 czerwca 1908 w Grodzisku, zm. 13 września 2005) – polski elektroenergetyk, docent, profesor magister inżynier Politechniki Warszawskiej.

Życiorys

Urodził się 23 czerwca 1908 w Grodzisku, w rodzinie Jana Nepomucena (1862–1945), syna Henryka, i Anastazji z Pinowskich (ur. 1885). Ukończył Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (1926), następnie Wyższą Szkołę Techniczną Wolnego Miasta Gdańska (niem. Technische Hochschule der Freien Stadt Danzig). Na tej uczelni był prezesem studenckiego Naukowego Koła Mechaników i Elektrotechników w pierwszej kadencji.

Po powstaniu warszawskim trafił w 1944 do KZ-Außenlager Frankfurt am Main, będącego podobozem obozu koncentracyjnego Natzweiler-Struthof. Stamtąd w 1945 został ewakuowany do obozu koncentracyjnego Dachau. Z przymusowego pobytu i przymusowej pracy w Niemczech w grudniu 1945 spisał własnoręcznie 51-stronicowe sprawozdanie. Figuruje w rejestrze Polskiego Czerwonego Krzyża jako osoba prześladowana.

Powróciwszy do Polski, podjął pracę na Politechnice Warszawskiej. W 1947 był autorem analiz i jednego z kilku planów odbudowy ciepłowni i elektrociepłowni w stolicy dla Centralnego Zarządu Energetyki. Na uczelni został asystentem prof. Romana Podoskiego w Katedrze Kolejnictwa Elektrycznego i Napędów Elektrycznych. W roku akademickim 1946/47 był starszym asystentem przy Zakładzie Urządzeń Elektrycznych Politechniki. Najpóźniej w 1956 zatwierdzono wniosek o mianowanie Witolda Szumana na stanowisko docenta. Od października 1958 pełnił obowiązki prodziekana macierzystego Wydziału. W 1962 otrzymał funkcje: kierownika Katedry Elektrowni i Elektroenergetyki oraz kierownika Zakładu Elektrowni w tejże katedrze.

W latach 1960–1965 podjął obowiązki Sekretarza Naukowego Komitetu Elektrotechniki Polskiej Akademii Nauk.

Witold Szuman był członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W Izbie Rzeczoznawców SEP kierował działem „Wytwarzanie Energii Elektrycznej”.

W 1965 otrzymał nominację profesorską. W 1966 wyjechał na kontrakt zagraniczny, a kierownictwo Katedry przejął od niego prof. Tadeusz Kahl. Wyjazd do Indii odbył się z ramienia UNESCO do Wyższej Szkoły Technicznej w Andra Pradesh. Następnie wyjechał do Afryki Zachodniej, na Wybrzeże Kości Słoniowej. W Abidżanie, w latach 1968–1972 był ekspertem ONZ przy Afrykańskim Banku Rozwoju.

Po reorganizacji uczelni polskich na struktury instytutowe zatrudniony był w Instytucie Elektroenergetyki Wydziału Elektrycznego Politechniki.

Od 1936 był mężem Zofii Anny z Żurkowskich (1906–2008), z którą mieszkał na Saskiej Kępie. Mieli córkę Kingę (1941–2005), primo voto Hoyer, secundo voto Daley - bizneswoman mieszkająca w Londynie, zmarła w Malezji.

Pochowany 22 września 2005 w grobie rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim (kwatera 29G-1-30).

Publikacje

  • Witold Szuman, ilustr. Edward Hojnacki, Józef Grzeszczak, Podręcznik szofera, Wydawnictwo Słowo Polskie 1945.
  • Witold Szuman, Elektrownie cieplne, Trzaska, Evert i Michalski, Warszawa 1951 (Biblioteka Techniczna tom 12.).
  • praca zbiorowa, Poradnik Inżyniera Elektryka, Trzaska, Evert i Michalski, Warszawa 1951.
  • Witold Szuman, Urządzenia pomocnicze elektrowni cieplnych. T. 1 Rurociągi i pompy, Państwowe Wydawnictwa Techniczne, Warszawa 1954.
  • Witold Szuman, Urządzenia pomocnicze elektrowni cieplnych. T. 2 Urządzenia pomocnicze obiegów roboczych, Państwowe Wydawnictwa Techniczne, Warszawa 1955.
  • Witold Szuman, Elektrociepłownie i sieci cieplne: Skrypty dla Szkół Wyższych – Politechnika Warszawska, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1958.
  • Witold Szuman i inni (oprac.), Perspektywy i warunki wprowadzenia energetyki jądrowej w Polsce, Polska Akademia Nauk Komitet Elektryfikacji Polski, Warszawa 1961.
  • Witold Szuman, Urządzenia pomocnicze elektrowni parowych, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1962.
  • Witold Szuman, Elektrociepłownie i sieci cieplne, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Łódź 1963.
  • Witold Szuman, Maszyny i urządzenia energetyczne, t. 1 i 2: Podręcznik dla technikum, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1986, 1988 (wyd. 3) ISBN 83-02-03785-0 (całość).

Odznaczenia

  • Medal 10-lecia Polski Ludowej (19 stycznia 1955)
  • Złota Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy” (1963)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Witold Szuman is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Witold Szuman
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes