peoplepill id: witold-szaniawski
WS
Poland
5 views today
7 views this week
Witold Szaniawski
Polish officer

Witold Szaniawski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish officer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Place of death
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Age
86 years
The details (from wikipedia)

Biography

Witold Szaniawski (ur. 19 marca 1917 w Warszawie, zm. 18 września 2003) – podpułkownik Wojska Polskiego. Współorganizator obwodu Armii Krajowej „Rajski Ptak”, dowódca II "Nadbużańskiego" Dywizjonu 7. Pułku Ułanów Lubelskich oraz komendant Ośrodka III – Wyszków.

Życiorys

Urodził się w rodzinie szlacheckiej herbu Junosza (dziadkowie jego gospodarowali w majątku Babice koło Lutomierska, a ojciec, Feliks, był właścicielem majątku Świtycze koło Wysokiego Litewskiego). W 1936 roku zdał maturę w Gimnazjum Księży Marianów na warszawskich Bielanach, a w latach 1937–1939 był uczniem Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. W tym samym roku został przydzielony do 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim. W kampanii wrześniowej był dowódcą I plutonu w 2 szwadronie tej jednostki jazdy. Walczył m.in. pod Szczukami i Suchowolą. Po rozbiciu Mazowieckiej Brygady Kawalerii w nocnej bitwie pod Suchowolą z 23 na 24 września 1939 roku powrócił do Mińska Mazowieckiego.

Podczas okupacji działał w konspiracji. W połowie października 1939 roku otrzymał posadę leśniczego w Osinach w gminie Somianka. Jednocześnie, pod pseudonimem „Luśnia”, pełnił funkcję komendanta Ośrodka III – Wyszków obwodu „Rajski Ptak” okręgu „Białowieża”. Był inicjatorem i współtwórcą konspiracyjnego 7 Pułku Ułanów w Armii Krajowej pod kryptonimem „Jeleń”, w którym był dowódcą II "Nadbużańskiego" Dywizjonu 7 Pułku Ułanów Lubelskich (tworzonego przez dwa szwadrony – 2 i 5, na terenie Ośrodka Wyszków). Był uczestnikiem akcji „Burza”.

W roku 1944 został wywieziony do ZSRR, następnie wstąpił do 4 Zapasowego Pułku Kawalerii w Hrubieszowie. W walkach z UPA nad Sołokiją pod Bełzem został ranny. Aresztowany najpierw przez NKWD, a 15 kwietnia 1945 roku przez UB, został skazany wyrokiem sądu na karę śmierci, zamienioną następnie na 10 lat więzienia. W latach 1945–1954 był więźniem Wronek. W okresie od 1954 do 1986 roku był pracownikiem „Inco-Veritas”. Został zrehabilitowany w 1994 roku.

Od 1999 roku, przez jedną kadencję, Witold Szaniawski był członkiem (sekretarzem) Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, był również przewodniczącym Koła Żołnierzy 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Warszawie oraz Honorowym Prezesem Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim.

Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie 29 września 2003 roku.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1999),
  • Order Virtuti Militari V klasy,
  • Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami,
  • Krzyż Walecznych,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Krzyż Kampanii Wrześniowej,
  • Medal Wojska Polskiego,
  • „Medal Za udział w wojnie obronnej 1939”;
  • Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami,
  • Krzyż Armii Krajowej.

Źródło:.

Upamiętnienie

W 1996 roku Witold Szaniawski otrzymał Honorowe Obywatelstwo Mińska Mazowieckiego.

Uchwałą Rady Miejskiej w Wyszkowie z 25 czerwca 2009 roku, na wniosek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, rondo na skrzyżowaniu ul. Pułtuskiej i al. Marszałka J. Piłsudskiego w Wyszkowie nosi imię podpułkownika Witolda Szaniawskiego.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Witold Szaniawski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Witold Szaniawski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes