peoplepill id: wanda-sampolska
WS
Poland
4 views today
7 views this week
The basics

Quick Facts

The details (from wikipedia)

Biography

Wanda Halina Sampolska, z domu Węgorzewska (ur. 6 czerwca 1906 w Peczarze, powiat Niemirów, (ob. Ukraina), zm. 9 sierpnia 2004 w Iławie), bibliotekarka polska, wieloletni pracownik bibliotek specjalnych rolniczych, społecznik.

Życiorys

Była córką Tadeusza (inżyniera architekta) i Wincentyny z Michalikowskich, miała czworo rodzeństwa. Od stycznia 1914 mieszkała z rodziną w Lublinie i tam też w 1916 podjęła naukę w Gimnazjum im. Kunickiego. Uczęszczała jeszcze do dwóch lubelskich gimnazjów - Olgi Filippi Żychowiczowej (1917-1921) i im. Heleny Czarnieckiej, w tym ostatnim w 1925 uzyskała świadectwo dojrzałości. Była najlepszą maturzystką w Lublinie w swoim roczniku.

Po ukończeniu szkoły podjęła pracę w Garbarni Domańskich w Lublinie. 21 sierpnia 1928 zawarła w Lublinie związek małżeński z Janem Sampolskim i niebawem przeniosła się do Warszawy, gdzie kształciła się w Państwowym Pedagogium im. Wacława Nałkowskiego, pozostającym w tym czasie pod dyrekcją Władysława Spasowskiego. Pedagogium ukończyła w 1930, by rozpocząć studia w zakresie filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Studia wkrótce przerwała, zmuszona sytuacją rodzinną. Przez kolejne lata zajmowała się pracą społeczną w warszawskich świetlicach robotniczych, gdzie prowadziła biblioteki oraz opiekowała się dziećmi na wyjazdach kolonijnych.

W 1938 uzyskała dyplom Prywatnej Jednorocznej Koedukacyjnej Szkoły Bibliotekarskiej Zarządu Miejskiego m.st. Warszawy i do wybuchu II wojny światowej pracowała jako bibliotekarka w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W 1939 schroniła się na wsi u brata, adiunkta nadleśnictwa Piotrków Trybunalski, pracując w gospodarstwie. W 1941 powróciła do zawodu bibliotekarskiego w Staatsbibliothek w Lublinie (Biblioteka im. Hieronima Łopacińskiego), gdzie, jak pisze we wspomnieniu pośmiertnym Zdzisław Bieleń ("Bibliotekarz", 2005, nr 2), w ciągu trzech lat pracy organizacyjnej, gospodarczej i pedagogicznej wobec młodszych bibliotekarek stała się "filarem" instytucji. W latach 1945-1946 była kierowniczką Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

W maju 1946 przeszła do pracy w Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego. Jako wizytatorka w Referacie Bibliotek nadzorowała pracę bibliotek powszechnych i szkolnych Warszawy i ówczesnego województwa warszawskiego. Ogłosiła w tym okresie artykuł Bibliotekarstwo powszechne w Okręgu Szkolnym Warszawskim ("Bibliotekarz", 1946 nr 11/12). W marcu 1948, w związku z przeprowadzką do Puław, zatrudniła się w bibliotece tamtejszego Państwowego Instytutu Naukowego Gospodarstwa Wiejskiego pod kierownictwem Zygmunta Nowakowskiego. Od stycznia 1951 była zastępcą kierownika biblioteki tego instytutu, noszącego już wówczas nazwę Centralnego Instytutu Rolniczego. W listopadzie 1955 biblioteka stała się filią nowo utworzonej Centralnej Biblioteki Rolniczej. W połowie 1956, dzięki kwalifikacjom i doświadczeniu zawodowemu (także dzięki dobrej znajomości łaciny, niemieckiego i rosyjskiego), Wanda Sampolska uzyskała za rekomendacją resortu rolnictwa nominację na kustosza, mimo niespełnienia wymogów formalnych.

Od września 1956 Wanda Sampolska była kierownikiem Działu Księgozbioru i Bibliografii Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie; przeprowadziła się jednocześnie do mieszkania w oficynie Biblioteki. Zajmowała się m.in. przygotowaniem retrospektywnej polskiej bibliografii rolniczej. Była redaktorem roczników "Bibliografii Polskiego Piśmiennictwa Rolniczego" za lata 1945-1957, opracowania o pionierskim charakterze w Polsce. Uczestniczyła w pracach edukacyjnych Państwowego Ośrodka Kształcenia Korespondencyjnego Bibliotekarzy. W 1963 brała udział w konsultacjach z bibliografami radzieckimi na temat unifikacji metody bibliografii specjalistycznej z rolnictwa. Przyczyniła się do rozwoju Centralnej Biblioteki Rolniczej, blisko współpracując z jej pierwszym dyrektorem Tadeuszem Żeligowskim oraz z jego zastępczynią Zofią Warczygłowianką-Piotrowską. Została odznaczona m.in. Medalem 10-lecia Polski Ludowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi (1964).

Na emeryturę przeszła z końcem marca 1969 i przez trzy lata mieszkała w Puszczy Boreckiej w powiecie węgorzewskim, towarzysząc bratu Adamowi Węgorzewskiemu, kierownikowi Ośrodka Hodowli Żubrów. Po powrocie do Warszawy nadal mieszkała w gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej, zajmując się opieką nad chorym mężem i utrzymując kontakt z dawnymi współpracownikami. W latach 80. przeprowadziła się w inne miejsce Warszawy, a później wyjechała na stale do Iławy, gdzie pomagała bratanicy w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi.

Była zaangażowaną działaczką społeczną. Udzielała się m.in. jako sekretarz Koła Związku Bibliotekarzy i Archiwistów w Warszawie, należała do związków zawodowych, była również sekretarzem puławskiego koła Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, przewodniczącą koła Polskiego Czerwonego Krzyża, przewodniczącą komitetu członkowskiego Stowarzyszenia Spożywców "Pomoc". W Centralnej Bibliotece Rolniczej zorganizowała pracowniczą kasę zapomogową i organizowała małe uroczystości okazjonalne (imieniny, andrzejki, sylwestra). Roztoczyła opiekę nad niewidomym chłopcem, pomagając mu w zdobyciu wykształcenia, łącznie z wyższymi studiami w dziedzinie historii.

Wanda Sampolska zmarła 9 sierpnia 2004 w Iławie. Pochowana została w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 99-4-20).

Mąż Jan Sampolski, prawnik, pracował w Ministerstwie Rolnictwa, w Kancelarii Prezydenta na Zamku Królewskim w Warszawie, a po wojnie w Lublinie.

Przypisy

  1. Wanda Sampolska, cmentarze.um.warszawa.pl [dostęp 2020-02-22] .

Bibliografia

  • Jadwiga Ratus, Danuta Stępniewska, Wanda Sampolska (1906-2004) - filar bibliotek rolniczych, w: Bibliotekarze bibliotek specjalnych (pod redakcją Marii Lenartowicz), Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Warszawa 2007 (10. część cyklu "Bibliotekarze we wspomnieniach współczesnych")
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Wanda Sampolska is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Wanda Sampolska
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes