peoplepill id: wanda-ostaszewska
WO
3 views today
3 views this week
Wanda Ostaszewska

Wanda Ostaszewska

The basics

Quick Facts

Gender
Female
Birth
Place of birth
Kielce
Death
Age
85 years
The details (from wikipedia)

Biography

Wanda Ostaszewska (ur. 1909, zm. 1994) – polska działaczka podziemia niepodległościowego, łączniczka wywiadu Armii Krajowej, po II wojnie światowej represjonowana przez władze komunistyczne.

Życiorys

Cmentarz Najświętszej Marii Panny w Toruniu

Urodziła się 16 grudnia 1909 w Kielcach jako córka Stefana Boruckiego i Rozalii z d. Matler. Jej ojciec inżynier-chemik, nauczyciel matematyki i wizytator szkolny, był znaną postacią w Kielcach, które znajdowały się wówczas na terenach należących do zaboru rosyjskiego. Konstruował samoloty, którymi interesowała się armia rosyjska. Dwupłatowy samolot Borucki II, który zbudował w latach 1909-1911, był jedną z pierwszych udanych konstrukcji lotniczych powstałych na ziemiach polskich

Ukończyła Żeńskie Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Toruniu. Następnie odbyła dwuletni kurs kreślarski, po którym w 1930 do wybuchu wojny w 1939 pracowała w Pomorskiej Elektrowni Krajowej „Gródek”. W 1934 zawarła związek małżeński z Jerzym Ostaszewskim, kapitanem 31 pułku artylerii lekkiej w Toruniu. Jako żona oficera, w ramach stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa” przeszła przeszkolenie z ogólnego przysposobienia wojskowego i kurs Ligi Obrony Powietrznej Państwa.

Na początku okupacji w 1939 wyrzucona z własnego mieszkania w Toruniu zamieszkała w ciasnym pomieszczeniu zastępczym. Do konspiracji zwerbował ją kpt. rez. Tadeusz Łęgowski, pseudonim „Kazimierz”, komendant Inspektoratu Toruń. Pod pseudonimem „Łucja” pełniła funkcję łączniczki wywiadu kolejowego. Dostarczała podziemiu niepodległościowemu AK raporty o ruchu pociągów i transportów wojskowych armii hitlerowskiej w okupowanej Polsce. Robiła to z narażeniem życia do końca wojny.

Po wojnie została aresztowana w dniu 15 listopada 1945 przez Urząd Bezpieczeństwa. Przetrzymywana była najpierw w więzieniu karno-śledczym w Toruniu, w tzw. „okrąglaku”, później w Bydgoszczy, w byłych lochach Gestapo i w więzieniu przy Wałach Jagiellońskich. Wyrokiem Okręgowego Sądu Wojskowego w Bydgoszczy na sesji wyjazdowej w Toruniu skazana została w dniu 27 maja 1946 na dwa lata ciężkiego więzienia i trzy lata pozbawienia praw obywatelskich, osadzona w więzieniu w Fordonie.

Pomagała koleżankom, więzionym jak ona przez władze komunistyczne, przetrwać więzienie: „Wanda Ostoja-Ostaszewska, która w bydgoskim areszcie była już po śledztwie, nauczyła Marylkę [ Marię Sobocińską ] jak ma reagować na stawiane przez śledczych zarzuty i metody ich postępowania. Rady te bardzo przydały się Marylce, ale pomogły przede wszystkim w tym, aby nikt ze współpracowników lipnowskiej grupy „Inspekty” nie został obciążony."

Zwolniona po 19 miesiącach w dniu 7 marca 1947 na podstawie amnestii ogłoszonej w lutym tegoż roku. Po wyjściu z więzienia miała trudności w znalezieniu pracy. Znalazła ją w Zakładzie Energetycznym w Bydgoszczy, potem pracowała w Zakładach Sieci Elektrycznych w Toruniu, a następnie w „Cukroprojekcie”, gdzie pozostała do przejścia na emeryturę w 1970. Do końca życia mieszkała w Toruniu. Zmarła 26 września 1994, pochowana na cmentarzu przy ul. Wybickiego w Toruniu.

Mąż jej Jerzy Ostaszewski, urodzony 23 marca 1908 w Warszawie, kapitan artylerii 31 pułku artylerii lekkiej w Toruniu, był w kampanii wrześniowej 1939 r. dowódcą 3. baterii 68. dywizjonu artylerii lekkiej Oddziału Wydzielonego „Toruń” Armii „Pomorze”. Był uczestnikiem bitwy nad Bzurą. Dnia 17 września 1939 w przemarszu na otwartym terenie jego bateria, na skutek działań niemieckiego lotnictwa, poniosła ciężkie straty w ludziach i koniach oraz straciła cały sprzęt. Przebywał do końca wojny w niewoli niemieckiej. Po uwolnieniu z oflagu nie wrócił już do kraju, lecz zamieszkał w Londynie, gdzie umarł dnia 3 lutego 1971.

Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami (1945) i Krzyżem Armii Krajowej.

Zobacz też

  • Ostaszewscy
  • Armia Krajowa

Przypisy

Bibliografia

  • Elżbieta Zawacka (red.): Słownik biograficzny konspiracji pomorskiej 1939-1945, cz. 2. Toruń: Fundacja “Archiwum Pomorskie Armii Krajowej”, 1996, s. 135-137. ISBN 83-901006-9-X.
  • Zawołać po imieniu: księga kobiet-więźniów politycznych 1944-1958, Tom 2. Pruszków: Oficyna Wydawniczo-Reklamowa Vipart, 2003, s. 60, 16, 316. ISBN 978-83-87124-41-0.
  • Księga pamięci kadetów II Rzeczypospolitej. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Rytm, 2001, s. 283-284. ISBN 83-88794-50-7.
  • Elżbieta Skerska, W rocznicę zakończenia II wojny światowej na Kujawach i Pomorzu, w: "Biuletyn Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej", Toruń, Rocznik XXVII:2015 (NR 65), s. 36
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Wanda Ostaszewska is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Wanda Ostaszewska
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes