peoplepill id: wadysaw-jarecki
WJ
3 views today
3 views this week
Władysław Jarecki

Władysław Jarecki

The basics

Quick Facts

Gender
Male
Place of birth
Warsaw
The details (from wikipedia)

Biography

Władysław Jarecki (ur. 7 czerwca 1876 w Warszawie, zm. 1 marca 1929 tamże) – polski lekarz, dyrektor Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych w Warszawie w latach 1918–1929.

Życiorys

Władysław Jarecki był synem Aleksandra. Po ukończeniu gimnazjum w 1899 roku rozpoczął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim, jednak po dwóch latach przeniósł się na Wydział Lekarski tegoż uniwersytetu. W czasie studiów był członkiem Koła Braterskiego tajnego Związku Młodzieży Polskiej „Zet”. W 1904 roku należał do warszawskiego Komitetu Okręgowego tej organizacji (wraz z Przemysławem Podgórskim i Alfonem Bogusławskim). Po strajku szkolnym w 1905 roku wyjechał do Krakowa, gdzie w 1907 roku uzyskał dyplom lekarza. W czasie studiów krakowskich był członkiem Korporacji Akademickiej „Konwent Polonia”. Po studiach zaczął pracę lekarza w uzdrowisku Apolinarego Tarnawskiego w Kosowie. W 1908 roku nostryfikował dyplom lekarski w Dorpacie, dzięki czemu mógł wrócić do Warszawy i kontynuować tam pracę. W latach 1909–1911 pracował w szpitalu św. Ducha w Warszawie, gdzie specjalizował się w neurologii.

W czasie I wojny światowej w 1914 został powołany do wojska rosyjskiego, w którym służył jako naczelny lekarz wojskowego szpitala psychiatrycznego w Tyflisie. Sprawował wtedy funkcję przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Polskich Organizacji Wojskowych i Polskiej Rady Okręgowej na Kaukazie.

Instytut Głuchoniemych i Ociemniałych w Warszawie w 1908 roku

W 1918 roku wrócił do Polski i z dniem 1 września objął kierownictwo Instytutu Głuchoniemych i Ociemniałych w Warszawie. Pełnił funkcję dyrektora tej placówki do końca życia. Aktywnie działał społecznie, m.in. był czynnym członkiem Warszawskiego Towarzytwa Neurologicznego, w którym kilkakrotnie pełnił funkcję sekretarza i skarbnika. Sprawował także obowiązki prezesa w Towarzystwie Głuchoniemych i Ociemniałych. Od 1923 roku był wydawcą Neurologii Polskiej.

W czasie, gdy Władysław Jarecki kierował Instytutem, wprowadził w nim gimnastykę i zainicjował powstanie szkolnego koła sportowego. Utworzono internat i (w 1919 roku) pierwsze w Polsce przedszkole dla dzieci głuchych, prowadzone przez Julię Manczarską. W 1920 roku powołano przy Instytucie Głuchoniemych Instytut Fonetyki – pierwszy w Polsce zakład kształcenia nauczycieli głuchych dzieci. W tymże roku zorganizowano tu drużynę harcerską. W budynku Instytutu w 1922 roku powstał Instytut Pedagogiki Specjalnej, którego dyrektorem została Maria Grzegorzewska.

Po śmierci Władysława Ołtuszewskiego (w 1922 roku) był jedynym poważnym specjalistą w przedmiocie zaburzeń mowy w Polsce.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Władysław Jarecki is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Władysław Jarecki
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes