peoplepill id: waclaw-lesnianski
WL
Poland Ukraine
1 views today
9 views this week
Wacław Leśniański

Wacław Leśniański

The basics

Quick Facts

Gender
Male
Place of birth
Terebovlia, Terebovlia Raion, Ternopil Oblast, Ukraine
Place of death
Gliwice, Silesian Voivodeship, Poland
Age
70 years
The details (from wikipedia)

Biography

Wacław Leśniański (ur. 28 września 1886 w Trembowli, zm. 14 listopada 1956 w Gliwicach) – polski chemik, profesor technologii chemicznej.

Życiorys

Syn Jana i Janiny z domu Markowskiej. Ukończył szkołę podstawową w rodzinnej Trembowli, następnie gimnazjum we Lwowie w 1905. Absolwent Wydziału Chemii Technicznej Lwowskiej Szkoły Politechnicznej z 1909 z tytułem inżyniera chemika. Został asystentem na uczelni w Katedrze Technologii Chemicznej, a w 1914 uzyskał tytuł naukowy doktora nauk technicznych za pracę pt. „O parachinonach fenonaftakrydonu i chinakrydonu”. Od tego czasu do 1917 pracował jako nauczyciel w Trembowli. Od tego roku został zatrudniony w laboratorium Spółki „Metan” jako prokurent, przemianowanej w 1922 w Chemiczny Instytut Badawczy (wówczas został członkiem zarządu, także po przeniesieniu do Warszawy w 1925).

Równolegle od 1920 do 1923 wykładał na Wydziale Chemicznym Politechniki Lwowskiej. W 1922 uzyskał habilitację za pracę pt. „Rozkład nafty w strumieniu gorących gazów spalenia” otrzymując tytuł docenta w 1923. W tym samym roku został kierownikiem utworzonej Katedry Technologii Chemicznej III (przemysłu organicznego). Od października 1923 profesor nadzwyczajny, od 9 lipca 1929 profesor zwyczajny technologii chemicznej organicznej w Katedrze Technologii Chemicznej Organicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Lwowskiej. Od 1926 do 1928 oraz od 1933 do 1935 dziekan Wydziału Chemicznego. Prowadził wykłady z technologii chemicznej organicznej. W 1928 w ramach Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie został mianowany biegłym rewidentem dla sądów w dziedzinie chemii. Równocześnie od 1932 do 1939 był konsultantem fabryki półproduktów i barwników organicznych „Przemysł Chemiczny – Boruta” w Zgierzu.

Od 1939 w trakcie II wojny światowej w czasie okupacji sowieckiej pozostawał profesorem Katedry Technologii Chemicznej Organicznej w przemianowanym Lwowskim Instytucie Politechnicznym. Po ataku III Rzeszy na ZSRR z czerwca 1941 i zajęciu Lwowa przez Niemców usunięty z uczelni. Od listopada 1941 nauczyciel w Chemicznej Szkole Zawodowej, od maja 1942 wykładowca w Zawodowych Kursach Technicznych. Po przejściu frontu wschodniego i wkroczeniu Armii Czerwonej w lipcu 1944 organizował na nowo Politechnikę i od października 1944 rozpoczął zajęcia.

W toku przymusowych wysiedleń ludności polskiej z Kresów Wschodnich i wysiedleń Polaków ze Lwowa trafił wraz z grupą profesorów do Gliwic. Został zatrudniony w utworzonej tam Politechnice Śląskiej oraz był organizatorem Wydziału Chemicznego i Katedry Technologii Organicznej. Od 1945 do 1950 jego prodziekan. Prowadził wykłady z technologii chemicznej organicznej. Prowadził badania barwników syntetycznych, tworzyw sztucznych, środków powierzchniowo czynnych, technologii ropy naftowej.. Został członkiem rad naukowych Instytutów: Metalurgii, Węglowego, Koksowniczego, Syntezy Chemicznej. Działał w towarzystwach i współredagował czasopisma fachowe.

Zmarł 14 listopada 1956. Został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.

Publikacje

  • Produkcja helu (1919)
  • Chemja organiczna. T. 1, Część ogólna - połączenia alifatyczne (1924, współautorzy: Stanisław Opolski, Kazimierz Kling)
  • Chemia organiczna: Połączenia izocyklowe i heterocyklowe alkanoidy i białko, Tom 2 (1925, współautorzy: Stanisław Opolski, Kazimierz Kling)
  • On some alkyl aryl sulfides and sulfoxides (1964, współautor: Zbigniew Ostrowski)

Odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1938)
  • Złoty Krzyż Zasługi (1955)

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Wacław Leśniański is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Wacław Leśniański
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes