Velislav
Quick Facts
Biography
Velislav (vlastním jménem Velek Hájkův ze Sedlčan, okolo 1300 asi Sedlčany – 1367) byl český úředník a církevní hodnostář působící na dvoře českých králů Jana Lucemburského a Karla IV. Proslul zejména zadáním vytvoření tzv. Velislavovy bible, unikátního a umělecky vysoce hodnotného manuskriptu, který vznikl v letech 1325 až 1349.
Životopis
Pocházel pravděpodobně z jihočeských Sedlčan. Poprvé je v pramenech spolehlivě připomínán roku 1325. Zastával funkci notáře na dvoře krále Jana Lucemburského, roku 1334 pak přešel jako notář do služeb jeho syna a tehdejšího moravského markraběbe Karla (IV.). Roku 1347 se pak stal nejvyšším písařem Karlova dvora. Jako notář působil až do roku 1362. Zastával rovněž řadu významných církevních funkcí: roku 1334 se stal kanovníkem kapituly sv. Petra na Vyšehradě, od roku 1339 kanovník kaple Všech svatých na Pražském hradě, od roku 1344 kanovníkem pražské metropolitní kapituly u sv. Víta a roku 1354 následně kanovníkem klášterní kapituly sv. Apolináře v Sadské (od r. 1356 děkanem). Rovněž působil jako univerzitní mistr na v Praze nově založené Univerzitě Karlově.
Velislavova bible
Byl zadavatelem zhotovení latinské tzv. Velislavovy bible (Velislai biblia picta), rozsáhlému souboru perokreseb jemně kolorovaných základními barvami, které jsou doprovázeny stručným textem. Knha patří k nejrozsáhlejším obrazovým knihám středověku, neboť i po ztrátě několika listů obsahuje 747 ilustrací, které zobrazují začátek Starého zákona, část evangelií a Skutků apoštolských, celou Apokalypsu a také Legendu o sv. Václavovi. Stejně tak zobrazuje také běžný život šlechty a poddaných a podává tak názornou podobu dobové módy, podoby nástrojů apod.
Velislav je pak zobrazen na jednom z posledních listů spisu, modlící se k patronce učenců a filosofů sv. Kateřině.
Úmrtí
Velislav zemřel roku 1367.
Odkazy
Reference
Literatura
- ŠUSTA, Josef. České dějiny, Dílu II. část 3: Karel IV. Otec a syn : 1333-1346. V Praze: Jan Laichter, 1946. s. 357-358.
- TOMEK, Václav Vladivoj. Dějepis města Prahy. Nákladem knihkupectví Fr. Řivnáče (Antonína Řivnáče). s. 173.