peoplepill id: vasil-garkov
VG
Bulgaria
6 views today
6 views this week
Vasil Garkov
Bulgarian revolutionary

Vasil Garkov

The basics

Quick Facts

Intro
Bulgarian revolutionary
Places
Gender
Male
Birth
Place of birth
Kilkis, Kilkis Municipality, Kilkis Regional Unit, Greece
Death
Place of death
Blagoevgrad, Blagoevgrad Municipality, Blagoevgrad Province, Bulgaria
Age
82 years
The details (from wikipedia)

Biography

Васил Тодоров Гърков е български революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и Вътрешната македонска революционна организация.

Биография

Васил Гърков е роден в 1880 година в южномакедонския български град Кукуш, тогава в Османската империя. Произхожда от рода Дельохаджиеви, но е осиновен в Гъркови, на които им умирали децата. Скоро обаче умират и осиновителите му и тринайсетгодишен чичо му го изпраща да учи шивашки занаят в Солун. Живее при своя съгражданин и деец на ВМОРО Гоце Чанев. В Солун се запознава с Орце Попйорданов, Коце Кирков и Владо Пингов, които подготвят Солунските атентати. Гърков пише за тях и атентатите:

Те дохождаха постоянно при хазаина, гуляеха и аз се чудех откъде толкова пари у хазаина, но като дете не обръщах сериозно внимание. А този Орце имаше бакалски дюкян на ул. „Коломбо”, баш срещу Банк Отоман, а пък аз работех през една бирария по-нагоре. Аз вече настанах и почнах да се интересувам от събитията, които ставаха във вътрешността на Македония. Отивах в ханищата, където дохождаха селяни от селата на поплак до консулите, най-много до руския консул и до австрийския, че много ги мъчеха турците. Една вечер бех отишъл в хана, наречен Манастир хан, там бяха дошли десетина селяни с един свещеник начело. Аз ги разпитвах откъде са и защо са дошли. В момента, когато ги питах, беше часът седем, още не беше се стъмнило, чухме един ужасен гръм, който дохождаше откъм Банк Отоман. И виждаме, веднага пожар избухна, а в нас и кого душа остана, това беше ад, а не друго, така силен гръм. Сичко във момента угасна. След малко чу се втори гръм към гарата Цариградска, там бомбардира се въздушният газ и веднага целият град Солун остана във мрака. Не мина нито един час и почна сражението по улиците на града с войската. Чуваха се от време на време бомби да пукат, а войската да ги гони и стреля. Най-много продължи стрелбата на Вардаровата порта, там беше се окупирал Орце в една къща, оттам стреляше, доде го убиха и него.

След атентатите, като българин е затворен в Беяз Куле. След освобождението си, става нелегален, четник в Кукушката чета на Трайко Гьотов и Гоце Крецовски. В сражение при местността Кудумарлицката ада загиват четирима четници, знамето е пленено, а Гърков с един друг четник са откъснати от останалите и седобират до Ениджевардарско, където се присъединяват към четата на Апостол войвода. В 1903 година унищожават турска чета от 5 души в село Мандалево, Ениджевардарско. През пролетта на 1904 година се сражават с войска при Ново село, Ениджевардарско. През есента на 1904 година се сражават в местността Трите бари, Корнишорско. По заповед от Централния комитет в Солун залавят воденския войвода Георги Тоцев, когото предават на Даме Груев.

В лятото на 1904 година се прехвърля в Гевгелийския район с Андон Кьосето. След като Кьосето заминава за България, Гърков остава с войводата Леонид Мачуковски и се сражава с появилите се гърцки андарти, които се възползват от това, че големите чети са в Свободна България и действат активно в координация с турците. През пролетта на 1905 година в Гевгелийско пристига Аргир Манасиев. Манасиев се опитва да предотврати клането в Марвинци, но закъснява и гръцка чета успява да убие 18 селяни. Четата на Манасиев от Гърчище се прехвърля в Смол, където е обградена от войска от Гевгели. Четата се затваря в църквата и води еднодневно сражение. Вечерта успяват да излязат от църквата и да пробият обръча само с един ранен четник и минават в Кукушкия район при Трайко Гьотов. При едно излизане от Арджанското езеро с една лодка попадат на турска засада и трима от шестимата четници са ранени, включително войводата Гьотов. Заради това в Кукушкия район е изпратен Христо Чернопеев. На следната 1906 година Гьотов е принуден да замине на лечение в Свободна България и с него отива и Гърков.

В България е задържан и на два пъти интерниран във Варна и в Търново. Започва работа в шивашки дюкян в София.

След Младотурската революция от юли 1908 година е амнистиран и Гърков се установява в Солун, където работи като моден шивач. В Солун се жени за гъркинята Анна, лекарска дъщеря. В 1913 година успява да избяга в България от преследванията на новите гръцки власти, но след това се връща. След намесата на България в Първата световна война е арестуван от гръцката полиция, а след това е предаден на на френските войски в града, които го изпращат в затвор във Франция, където остава до края на Първата световна война в 1918 година. В 1920 година в Солун се ражда единственият му син – Тодор.

Семейството Гъркови живее в Солун до 1928 година, след което се изселва в България и се установява в Пловдив, където построяват къща. Гърков влиза в конфликт с ВМРО и е прогонен от града. Емигрират в Париж, където Гърков отваря собствено ателие. В началото на 40-те се връщат в България и се установяват в Горна Джумая при роднини на Васил Гърков има роднини.

С установяването на българска власт в Източна Македония в 1941 година, се установяват в Сяр. На 27 април 1943 година, като жител на Сяр, подава молба за българска народна пенсия, която е одобрена и пенсията е отпусната от Министерския съвет на Царство България.

След войната се връщат в Горна Джумая. Синът им Тодор Гърков загива в 1944 година при обезвреждане на мина, докато е войник моряк. Три години по-късно в 1947 година семейство Гъркови осиновява осемгодишното сираче Радка Куцанова от Виница.

Васил Гърков умира в 1962 година в Благоевград.

Литература

  • Гърков, Васил. Патилата на Васил Гърков : спомени от комитлъка му (1903-1906) : спомени за него.Благоевград, БОН, 2021. ISBN 978-954-395-265-6.

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Vasil Garkov is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Vasil Garkov
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes