peoplepill id: vangjel-lezho
VL
Albania
1 views today
1 views this week
Vangjel Lezho
Albanian journalist

Vangjel Lezho

The basics

Quick Facts

Intro
Albanian journalist
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Fier, Albania
Place of death
Spaç Prison, Albania
Age
46 years
The details (from wikipedia)

Biography

Vangjel Lezho - (ur. 1 sierpnia 1932 w Fierze, zm. 29 maja 1979) - albański dziennikarz i więzień polityczny.

Życiorys

Po ukończeniu szkoły pedagogicznej w Elbasanie, wyjechał na studia dziennikarskie do Leningradu. Tam też spotkał innego studenta albańskiego - Fadila Kokomaniego. Z powodów zdrowotnych Lezho przerwał studia w Leningradzie i kontynuował je w Moskwie. W Moskwie poznał swoją przyszłą żonę - Inę.

W 1959 rozpoczął pracę dziennikarza w dziale kulturalnym Radia Tirana, gdzie od kilku lat pracował Kokomani. Przygotowywał zarówno audycje poświęcone literaturze pięknej, jak również programy przeznaczone dla dzieci. W 1961 przygotował wspólnie z Kokomanim serię reportaży, które opublikowało czasopismo Listopad (alb. Nendori).

Po zerwaniu stosunków dyplomatycznych między Albanią i ZSRR w 1961 władze Albanii nakazały opuścić kraj obywatelom radzieckim. W tym gronie znalazła się także Ina, żona Vangjela. Ten nie pogodził się z wyjazdem żony i zaczął przygotowywać się do ucieczki z kraju. W lipcu 1963 w rejonie Pogradecu został ujęty wraz z grupą osób, która próbowała nielegalnie opuścić kraj. 6 grudnia 1963 został skazany na karę 25 lat więzienia.

W 1978 trafił wraz z Fadilem Kokomanim do jednego z najcięższych obozów pracy - w Spaçu. Stamtąd wysłał w sierpniu list, (przygotowany wraz z Kokomanim), skierowany do Komitetu Centralnego Albańskiej Partii Pracy, w którym protestował przeciwko narastającym w latach 70. represjom, obejmującym środowisko armii i kadrę zarządzającą przemysłem albańskim. Proces autorów listu, do których dołączono Xhelala Koprenckę i Fatosa Lubonję rozpoczął się w maju 1979 w więzieniu w Tiranie. Akt oskarżenia zawierał zarzut założenia w więzieniu organizacji kontrrewolucyjnej (art. 55, 57 KK), za co Kokomani, Koprencka i Lezha zostali skazani na karę śmierci przez rozstrzelanie.

Miejsce pochówku jego zwłok pozostaje nieznane. Sprawa powtórnego skazania V.Lezho w 1979 stała się kanwąpowieści Drugi wyrok (alb. Ridënimi), autorstwa Fatosa Lubonji.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Vangjel Lezho is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Vangjel Lezho
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes