peoplepill id: vangel-kazanski
VK
Greece Bulgaria
2 views today
14 views this week
The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Place of birth
Kotili, Paionia Municipality, Kilkis Regional Unit, Greece
Place of death
Svishtov, Svishtov Municipality, Veliko Tarnovo Province, Bulgaria
The details (from wikipedia)

Biography

Вангел Делев Карталов, наречен Казански, е български революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация.

Биография

Вангел Казански е роден на 5 октомври 1860 година в село Казаново, Кукушко, тогава в Османската империя. Препитава се с рибарство в Арджанското езеро, което служи и за убеждище на четите на ВМОРО. Покръстен е в революционната организация в 1896 година в Кукуш от Гоце Делчев. В 1898 година преследван от властите и от бега чифликчия на Казаново, Вангел Карталов се преселва в Кукуш. Още от 1896 година до 1903 година е член на ръководството на Кукушкия революционен комитет. Посреща и изпраща чети, пренася писма, покръщава нови членове по селата, пренася оръжие, пушки, патрони и динамит, донесени до брега на морето край Солун. Като добре запознат с Арджанското езеро и обраслото место с ракитак и тръстика, под негово ръководство се правят скривалища и колиби за укриване на комитетско оръжие за Кукушко, Солунско и Гевгелийско. Езерото е най-удобното място за укриване на чети в Солунското поле и става част от важен канал за четите, които заминават за различни райони на Южна и Югозападна Македония.

Макар и легален, като милиционер действа с четите, които действат в Кукушко или престояват известно време в околията. Четник е на Даме Груев, Христо Чернопеев, Кръстьо Асенов, Александър Китанов, Аргир Манасиев, Сава Михайлов и други. Около Великден 1903 година динамитните атентати и стълкновения на чети с войска в Солунско, Кукушко и Гевгелийско зачестяват и започват гонения и арести на по-видни организационни работници в околията. Казански е принуден да стане нелегален в районната чета на Кръстьо Асенов. Четата е разделена на две части - едната действа в полето на Кукушка околия с център Арджанското езеро, а другата – в планинската местност на околията Карадаг и Круша планина. Казански е в първата част на четата под войводството на Гоце Нисторов, заместник на Кръстьо Асенов. Около Петровден двете части на Кукушката чета - около 70 души, се събират в Арджанското езеро на съвещание, за да бъде се определят хората, които ще се пръснат по селата за събиране на милицията за въстанието и да се вземат важни решения по въстанието. Властите разбират, че четата е в езерото и войска от Солун, Кукуш и Гевгели го обсажда. Четата стои обсадена 25 дена и след привършването на храната, Кръстьо Асенов с 12 души пробива обсадата и се измъква. След няколко дена и останалата част под войводството на Трайко Гьотов, в която е и Казански, разбива обсадата и излиза. Четата се отправя към Корнишор, където трябва да се съберат чети от Кукушко, Гумендженско, Ениджевардарско. По пътя, около Илинден, четата е открита в гората на село Коджамарлии и води целодневно сражение с редовна войска, в което загиват четирима четници. През нощта четата се измъква и се укрива в Аматовската ада, преминава Вардар и навлиза в Паяк. На Гъндач отново е отрита и води еднодневно сражение. В Кожух се среща с четите на Аргир Манасиев и Сава Михайлов, от които се научават за убийството на войводата Кръстьо Асенов в Корнишор. В Кожух престояват около един месец. Аргир Манасиев им нарежда да се върнат в Кукушко и да се присъединят към Кукушката чета на Трайко Гьотов. В Кукушко действа около два месеца, след което идва нареждането на Централния комитет всички чети да се приберат в България. На Никулден 1903 година четата тръгва за България.

В средата на април 1904 година идва новината за амнистията и Казански с другарите му се връща в Кукушко, където той отново става легален. В 1904 година се провежда околийски конгрес на Кукушка околия край Арджанското езеро, на който е избрано ново ръководство на Кукушкия революционен район, в което влизат Дино Кирлиев, Йордан Икономов, Аспарух Измирлиев, Гоце Имов, Никола Петров, Тено Цървениванов, Вангел Казански и Христо Янков. През 1907 година е арестуван, но е освободен поради липса на доказателства. Казански освен член на градското ръководно тяло на ВМОРО е и войвода на градската милиция. В района като районен войвода пристига Христо Чернопеев. След убийството на шпионин в Кукуш, Казански е арестуван в Казаново, тъй като е посочен като поръчител от жертвата преди да умре. Затворен е в Йедикуле в Солун и в 1907 година е осъден на 101 години строг тъмничен затвор.

Следа Младотурската революция от юли 1908 година е амнистиран, но след изпаряването на Хуриета, Казански отново се заема с революционна дейност. През 1912 година след началото на Балканската война Вангел Казански оглавява местна чета в помощ на чета № 52 на Македоно-одринското опълчение, предвождана от Тодор Александров. Четата охранява българското население от турските войскови части, които отстъпват в безпорядък. Преди появата на българската войска, четата на Казански от полето и четата от Карадаг влизат в Кукуш. След два дни пристига и българската кавалерия.

Към края на февруари 1913 година Казански тръгва с други доброволци за редовните части на Македоно-одринското опълчение, които са край Кешан, но в Сяр се разболява и стои болен 25 дена. Върнат е обратно при Тодор Александров в Кукушко, където служи като разузнавач отвъд гръцките линии. Участва в Междусъюзническата война и с българската армия отстъпва към Горна Джумая и е демобилизиран в Бараково.

На 5 март 1943 година, като жител на Свищов, подава молба за българска народна пенсия, която е одобрена и пенсията е отпусната от Министерския съвет на Царство България.

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Vangel Kazanski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Vangel Kazanski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes