peoplepill id: urszula-michalak
UM
2 views today
2 views this week
Urszula Michalak
dichter

Urszula Michalak

The basics

Quick Facts

Intro
dichter
Work field
Gender
Female
Birth
Place of birth
Lublin
Age
68 years
The details (from wikipedia)

Biography

Urszula Michalak (ur. 30 lipca 1957 w Lublinie) – polska siostra zakonna, urszulanka szara; poetka i eseistka.

Życiorys

Chodziła do szkoły podstawowej nr 19 i 7 w Lublinie. Absolwentka V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie (1972-76). W 1976 r. rozpoczęła studia filozoficzne na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Jako studentka była czynnie zaangażowana w działalność Duszpasterstwa Akademickiego prowadzonego przez ojców jezuitów przy kościele akademickim KUL. Jest wychowanką o. Jerzego Świerkowskiego, o. Mirosława Paciuszkiewicza i wielu innych jezuitów pracujących wówczas w kościele akademickim KUL. Studia ukończyła w 1982 r. z tytułem magistra filozofii. Pod kierunkiem prof. dra hab. B. Dziemidoka, wówczas docenta, i prof. dr hab. E. Borowieckiej, wówczas doktor, napisała pracę magisterską na seminarium naukowym z estetyki nt.: Etyczne problemy dzieła literackiego w oparciu o krytyczno-literacką twórczość Karola Ludwika Konińskiego. Ten polski pisarz międzywojnia w swojej twórczości krytyczno-literackiej stawia tezę, iż estetyczny wymiar dzieła literackiego jest w koniecznej relacji do poziomu życia moralnego autora dzieła. Tylko ten twórca, który może poszczycić się wysokim morale wniesie do kultury autentyczne wartości estetyczne. Istnieje ścisła wzajemna relacja między wartościami etycznymi a wartościami estetycznymi. Dobro odsłania piękno, a piękno wydobywa z mroku życia dobro. Tylko to dzieło literackie spełnia swoją rolę w wymiarze estetycznym, które wskazuje na wartości godne człowieka. Literatura winna ukazywać człowieka, jako osobę z natury skierowaną ku dobru. Dążenie zaś ku dobru czyni życie ludzkie pięknym, bardziej ludzkim i prowadzi do pełni człowieczeństwa. Twórczość, która nie jest potwierdzona wysokim morale autora, która nie rozpoznaje dobra bądź odwraca się od niego jest pusta, jałowa i bezowocna.

Po ukończeniu studiów w 1982 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, potocznie nazywanego urszulankami szarymi, założonego przez św. Urszulę Ledóchowską. Pierwsze dwa lata wstępnej formacji zakonnej odbyła w Pniewach koło Poznania, w domu macierzystym Zgromadzenia. Po złożeniu pierwszych ślubów zakonnych w 1984 r. wróciła do Lublina. Tam na przestrzeni 13 lat pracowała w administracji KUL w Domu Akademickim na Poczekajce, była kierowcą, zaopatrzeniowcem. W latach 1992-96 prowadziła wykłady z metafizyki w Archidiecezjalnym Kolegium Katechetycznym, w 1994-96 uczyła filozofii w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie tzw. Biskupiaku, w 1994-95 współpracowała z Telewizją Polsat, dla której przygotowała i zrealizowała siedem programów z cyklu Poczet świętych i błogosławionych polskich.

W 1996 r. uzyskała tytuł doktora filozofii na KUL. Pod kierunkiem o. prof. dra hab. Mieczysława A. Krąpca napisała pracę doktorską nt: Koncepcja religii św. Tomasza z Akwinu w świetle współczesnej literatury tomistycznej. Kanwę prowadzonych dociekań filozoficznych stanowiło tomaszowe rozumienie religii zarówno jako usprawnienie moralne w dziedzinie oddawania przez człowieka czci należnej Bogu, jak też jako realnej relacji interpersonalnej, sposobu osobowego życia człowieka, którego perspektywę wyznacza Bóg, Dawca życia, Źródło wszelkiego istnienia i jednocześnie najwyższe Dobro-Cel, ku któremu zdąża człowiek.

W latach 1997–2009 mieszkała i pracowała w Łodzi. Prowadziła wykłady z przedmiotów filozoficznych: metafizyka, etyka, antropologia filozoficzna i teologiczna, historia filozofii, teodycea, pedagogika religii, wstęp do filozofii, logika praktyczna, a także konwersatoria i wykłady monograficzne. Miejscem jej pracy były wyższe uczelnie w Łodzi: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – filia łódzka, Uniwersytet Łódzki, Instytut Teologiczny, Salezjańska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania, Wyższa Szkoła Pedagogiczna,Podyplomowe Studium Filozoficzne – filia KUL-u, a także Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, w Łowiczu oraz Wyższe Seminarium Duchowne oo. Franciszkanów Conv. w Łodzi Łagiewnikach, jak również Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące. Urszula Michalak jest autorką kilku haseł zamieszczonych w Powszechnej Encyklopedii Filozofii (t. VII, Lublin 2005) oraz w Encyklopedii Filozofii Polskiej (t. I, Lublin 2011). W czasie pobytu w Łodzi przeprowadziła ok. 50 wykładów naukowych, odczytów oraz prelekcji na temat życia i działalności św. Urszuli Ledóchowskiej, Apostołki Łodzi oraz prezentowała swoją poezję na wieczorach poetyckich.

W 2009 r. wróciła do Lublina ze względu na potrzebę pomocy w opiece nad starszą, niepełnosprawną matką, jednocześnie podejmując pracę w Przedszkolu Sióstr Urszulanek SJK jako intendentka i częściowo zaopatrzeniowiec.

Jako poetka debiutowała w 1984 r. w miesięczniku W drodze wierszem Boże Narodzenie 1982. Artykuły filozoficzne, wiersze, eseje publikowała w ok. 40 czasopismach, w takich jak: Akant, Człowiek w kulturze, Droga, Fraza, Gość Niedzielny, Łódzkie Studia Teologiczne, Niedziela, Nowa Okolica Poetów, Okolica Poetów, Poezja Dzisiaj, Przegląd Powszechny, Przewodnik Katolicki, Suplement, Topos, Via Consecrata, W drodze, Źródło. Wiersze Urszuli Michalak były publikowane również w kilkudziesięciu antologiach poezji polskiej i zagranicznej,prezentowane w TVP Lublin, w Polskim Radiu Lublin. Zostały też przetłumaczone na język ukraiński i fiński. W oparciu o twórczość Urszuli Michalak powstało kilka prac dyplomowych.

W 1997 r. otrzymała Literacką Nagrodę Młodych im. Józefa Czechowicza za tomik wierszy W drodze po śmierć i po zmartwychwstanie, Lublin 1996. Jest laureatką 98 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów poetyckich i literackich.M. in. otrzymała I nagrodę w konkursach: O pajdkę chleba razowego, Puławy 1997, 1999, 2002, 2003; Konkursu Poetyckiego im. J. Krzewniaka, Karczew 1999; Konkursu Literackiego im. J. I. Kraszewskiego, Biała Podl. 2000, 2002; Konkursu Literackiego im. M. Stryjewskiego, Lębork 2000; O złote gęsie pióro, Wąglany 2001; U progu Kresów, Chełm 2001, Kobieta, Tomaszów Maz. 2001, 2003; O laur Opina, Ciechanów-Opinogóra 1995, 2003; O wieniec Akantu, Bydgoszcz 2004, Ewangeliczny Pasterz, Opoczno 2006; Jan Paweł II, Sieradz 2007; nagrody II, III i wyróżnienia otrzymała m.in. w Konkursach Poetyckich: im. B. Leśmiana, Iłża 1997, 1998; O dzban czarnoleskiego miodu, Czarnolas 1997, 1998, 2001, 2005; im. E. Stachury, Włocławek 1998; Jesienna Chryzantema, Płock 1999, 2000; O liść dębu, Płock 1999, 2002, 2003, 2004; im. M. Konopnickiej, Warszawa 2001, 2003; im. T. Nowaka, Tarnów 2002; im. St. Grochowiaka, Radom 2002, 2004;im. R. Wojaczka, Mikołów 2002;im. M. Hłaski, Chorzów 2002; im. C. K. Norwida, Bydgoszcz 2003.

Z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej otrzymała w 2014 r. od Prezydenta miasta Lublina Medal Prezydenta, a Kapituła Wawrzynów Literackich przyznała jej Srebrny Wawrzyn Literacki.W 2018 r. otrzymała również od Prezydenta miasta Lublina Medal 700-lecia Miasta Lublin jak też została stypendystką Prezydenta Lublin. Od 2003 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich, przynależy do Lubelskiego Oddziału ZLP.

Publikacje

poezja:

  • Przechodząc rozległą pustynię (Gaudentinum, Gniezno 1994) z grafikami Jacka Solińskiego
  • Z aniołem za rękę (Norbertinum, Lublin 1995)
  • W drodze po śmierć i po zmartwychwstanie (Norbertinum, Lublin 1996)
  • Dmuchawce szczęścia, narośla smutku (Norbertinum, Lublin 1998)
  • Krajobraz wystrugany żywiołem (Niedziela, Częstochowa 1998)
  • W kolebce czasu (Biblioteka, Łódź 2000) z grafikami Zbigniewa Jóźwika
  • Wczesne popołudnie (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 2002)
  • Paschał ufności (Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 2003)
  • Niewiasta smukłej prostoty (Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 2007); na dołączonej płycie CD wiersze czyta Krzysztof Kolberger
  • Aureola zapleciona w pastorał (Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 2008);na dołączonej płycie CD wiersze czyta Krzysztof Kolberger, muzyka Wojciecha Kilara
  • Pod garbatą tęczą codzienności (Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 2011)
  • Dzień za dniem, rok za rokiem (Związek Literatów Polskich, Lublin 2016)

szkice filozoficzne:

  • Sens bycia człowiekiem: w poszukiwaniu ostatecznej perspektywy życia osobowego (Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 2006)

Nagrody i nominacje

  • Literacka Nagroda Młodych im. Józefa Czechowicza 1997 za tomik W drodze po śmierć i po zmartwychwstanie
  • Nagroda Literacka im. ks. Jana Twardowskiego 2017 za tomik Dzień za dniem, rok za rokiem
  • nominacja do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego 2017 za tomik Dzień za dniem, rok za rokiem

Przypisy

Bibliografia

  • Zdzisław Łączkowski, Wolność nie zniewolona, Warszawa 1997
  • Jan Smolarz, Pisarze współcześni regionu lubelskiego, Lublin 1999
  • Zdzisław Łączkowski, Poeci Pańskiej Winnicy. Słownik osób duchownych piszących wiersze, Warszawa 2004
  • Who is who w Polsce. Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków, Zug – Poznań 2004
  • Informator Lubelskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Poeci, prozaicy, eseiści 1983–2013, Lublin 2013

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Urszula Michalak is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Urszula Michalak
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes