peoplepill id: tomasz-bazan
TB
2 views today
2 views this week
Tomasz Bazan
danser

Tomasz Bazan

The basics

Quick Facts

Intro
danser
Work field
Gender
Male
Age
42 years
The details (from wikipedia)

Biography

Tomasz Bazan (ur. 14 listopada 1982 r. w Przeworsku) - tancerz, reżyser teatralny i choreograf, założyciel Teatru Maat Projekt, aktor

Życiorys

Ukończył wydział Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ze specjalizacją Krytyka i Promocja Sztuk Plastycznych. Wśród swoich nauczycieli najchętniej wymienia francuskiego malarza i scenografa Jeana Marco. Tańca uczył się od wielu znakomitych tancerzy i mistrzów sztuk walki, m.in.: Daisuke Yoshimoto, Atsushiego Takenouchiego(ang.), Katsury Kana, Yossi Berga, Odett Graff, Shizamitu Tiena, Jurija Pstrowskiego, Moniki Tachman, Sashy Waltz(ang.). Specjalizuje się w chińskim stylu sztuki walki Lang.

Współpracował z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea, Inernational Theatre Art Of Now, Compagnie le Sablier, Les Kurbas Theatre we Lwowie, Dance Art Now w Londynie i Operą Narodową – Teatrem Wielkim w Warszawie. Był także rezydentem Art Stations Kulczyk Foundation w roku 2008. Jest członkiem interdyscyplinarnej Kunst Gillian Gallery w Berlinie.

W roku 2004 założył niezależny Teatr Maat Projekt z siedzibą w Centrum Kultury w Lublinie. Realizuje w jego ramach autorski program treningu fizycznego i poszukiwań kulturowych na terenie całej Polski i w Europie. Głównym celem działalności artystycznej prowadzonej przez Teatr MAAT jest „odnalezienie języka ciała”, w którym „technika jest się ważnym, lecz nie pierwszoplanowym narzędziem”. Za główny środek wyrazu zespół obrał eksperymenty z użyciem wielu współczesnych technik tanecznych, ze szczególnym naciskiem na taniec intuitywny i poszukiwanie europejskiego kontekstu biologicznego tańca somatycznego. Bazan zrealizował szereg interdyscyplinarnych projektów na pograniczu spektakli, happeningów, instalacji kolektywnych, performance pokazywanych w Polsce i za granicami kraju (Niemcy, USA, Norwegia, Ukraina, Białoruś, Francja, Słowacja, Wielka Brytania, Hiszpania, Belgia, Izrael). Stworzył swój własny i rozpoznawalny styl. Krytyka uznała działania Tomasza Bazana za jedne z najważniejszych tego typu w Polsce, czego dowodem była prezentacja spektakli Tomasza Bazana na wszystkich dotychczasowych edycjach Polskiej Platformy Tańca . Tomasz Bazan jest także twórcą i kuratorem pięciu edycji Międzynarodowego Festiwalu Eksperymentalnego Tańca i Ruchu MAAT FESTIVAL. W 2013 r. program kuratorski MAAT FESTIVAL przekształcił się w międzynarodowy program rezydencyjny, w ramach którego widzowie mogą spotykać się z artystami przez cały rok (finał w grudniu 2014 r.)

Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2011). Laureat nagrody Prezydenta Miasta Lublina za całokształt pracy artystycznej. W 2008 r. został rezydentem programu Solo Projekt w Poznaniu dla młodych choreografów, w ramach którego zreazliował solo Lang (Art Stations Foundation Stary Browar Nowy Taniec).

Od 2012 r. należy do najbliższych współpracowników Krzysztofa Garbaczewskiego. Dołączył do obsady Życia seksualnego dzikich w Nowym Teatrze w Warszawie. Tańczył w Everyman Jack of You i Forgiveness Erika Ehna(ang.) na deskach Teatru La MaMa w Nowym Jorku (w ramach projektu Soulographie. Z mitem „Nowego Jorku Europy” spotkał się na Festiwalu Łódź 4 Kultur, gdzie wziął udział w projekcie Łódzkie podwórka. Spektakl multimedialny powstał na motywach „Samotności pól bawełnianych” Bernard-Marie Koltèsa. W maju 2013 r. w Komunie//Warszawa wcielił się w jedną z wersji Bertolta Brechta w „herb brecht” (obok Marcina Cecko, Krzysztofa Garbaczewskiego i Joanny Dudy). 1 sierpnia 2013 r. miała miejsce premiera Kamiennego nieba zamiast gwiazd Marcina Cecko. Tomasz Bazan stworzył postać Warsa i stał się jedną z twarzy spektaklu - koprodukcji Muzeum Powstania Warszawskiego i Nowego Teatru w Warszawie.

Od października 2013 roku jest członkiem międzynarodowego zespołu kuratorów interdyscyplinarnego projektu Contexts bodies w Tel Awiwie.

Tomasz Bazan zajmuje się poza tym prowadzeniem warsztatów, staży, a także couchingiem.

Ważniejsze projekty reżyserskie i choreograficzne

Ważniejsze projekty aktorskie

  • Tańce labiryntu, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice (2004)
  • Sny oceanu i Apoptosis, reż. i choreogr. Sylwia Hanff, Teatr Limen w Warszawie (2007)
  • Ostatni taki ojciec, reż. Łukasz Witt-Michałowski, Scena Prapremier Invitro – Centrum Kultury w Lublinie, Teatr Centralny w Lublinie (2009)
  • Bracia Karamazow, reż. Janusz Opryński, Teatr Provisorium w Lublinie, Centrum Kultury w Lublinie (2011)
  • Wyspy. reż. Renate Jett, Nowy Teatr w Warszawie (2011)
  • Bio obiekt, program polskiej prezydencji w Europie Białoruś (Mińsk), Niemcy (Berlin), Francja (Paryż, Angouleme), Hiszania (Madryt), Belgia (Bruksela), Anglia (Londyn) – 2011
  • Hiszpanka Xawerego Kowalskiego, reż. Łukasz Barczyk (Warszawa 2012)
  • Everyman Jack of You i Forgiveness, reż. Krzysztof Garbaczewski, La Mama w Nowym Jorku (2012)
  • Życie seksualne dzikich Marcina Cecko, reż. Krzysztof Garbaczewski, Nowy Teatr w Warszawie (2012)
  • Kamienne niebo zamiast gwiazd Marcina Cecko, reż. Krzysztof Garbaczewski, Nowy Teatr w Warszawie/Muzeum Powstania Warszawskiego (2013)

Nagrody

  • 2008: Łódź - Łódzkie Spotkania Teatralne - wyróżnienie dla spektaklu My(requiem) Teatru Maat Projekt i Teatru Centralny Lublin
  • 2008: Warszawa ­ konkurs TVP Dolina Kreatywna - nagroda Telewizji Polskiej w dziedzinie Teatr
  • 2008: Lublin - nagroda Prezydenta Miasta Lublina za całokształt pracy artystycznej
  • 2009: Gdańsk - pozakonkursowa nagroda uznaniowa Baltic Movement Contest
  • 2009: Warszawa - konkurs Baltic Movement Contest - Żuraw 2009 w dziedzinie Teatr
  • 2010: Berlin - nagroda Kunst Gillian Gallery Berlin za osobowość sceniczną 2010 r.
  • 2012: Łódź - Złota Maska przyznawana przez łódzkich recenzentów teatralnych - nagroda za reżyserię I Ifigenia z Teatru Nowego w Łodzi

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Tomasz Bazan is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Tomasz Bazan
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes