peoplepill id: teodora-dombkowa
TD
Poland
4 views today
4 views this week
Teodora Dombkowa
Polska działaczka narodowa i społeczna

Teodora Dombkowa

The basics

Quick Facts

Intro
Polska działaczka narodowa i społeczna
Places
Place of birth
Kępno, Gmina Kępno, Kępno County, Poland
Place of death
Bytnica, Gmina Bytnica, Krosno Odrzańskie County, Poland
Age
75 years
Awards
Knight of the Order of Polonia Restituta
 
The details (from wikipedia)

Biography

Teodora z Szafarkiewiczów Dombkowa (ur. 5 grudnia 1874 w Kępnie lub Ostrowie Wielkopolskim, zm. 25 sierpnia 1950 w Bytnicy Odrzańskiej) – polska działaczka narodowa i społeczna na Górnym Śląsku.

Życiorys

Urodziła się w Kępnie lub w Ostrowie Wielkopolskim, w inteligenckiej rodzinie adwokata i notariusza, Juliana Szafarkiewicza, powstańca i komisarza rządu polskiego w powstaniu styczniowym i jego żony Anieli. Po ukończeniu pensji Danszówny w Poznaniu założyła i prowadziła w domu rodzinnym wraz z siostrami tajną szkołę polską w Ostrowie, narażając się na represje zaborcy.

W 1898 wyszła za mąż za redaktora „Katolika” Pawła Dombka (późniejszego posła Reichstagu oraz Sejmu Ustawodawczego), przeniosła się do Bytomia. Mieli dwóch synów: Juliana (1899–1940) i Mariana (1908–1949) oraz dwie córki: Anielę po mężu Henclewską (1903–1996) i Zofię po mężu Dąbrowską (1915–1988).

Była inicjatorką i założycielką, powołanego 13 czerwca 1900 w Bytomiu, Towarzystwa Kobiet – pierwszej świeckiej organizacji kobiecej na Górnym Śląsku. Jeszcze przed jego powołaniem bytomskie kobiety, pod kierunkiem Dombkowej, spotykały się w jej mieszkaniu, omawiały przyszłe prace organizacyjne i pracowały nad statutem. Przez kilkanaście lat sprawowała funkcję przewodniczącej towarzystwa. W 1904 była współorganizatorką wiecu polsko-katolickiego, który odbył się w Bytomiu, w hotelu „Sans Souci” i zgromadził około 1200 kobiet. Prowadziła działalność oświatową w stowarzyszeniach kobiecych i Towarzystwie Czytelni Ludowych. Była współzałożycielką wielu lokalnych towarzystw kobiet, m.in. w Lipinach, Rudzie, Mikulczycach, Radzionkowie i wielu innych.

Na Śląsku działała do 1916, kiedy wraz z mężem przeniosła się do Leszna. Tam pracowała w tajnym nauczaniu i w Czerwonym Krzyżu.

Celem organizowanych przez nią towarzystw było samokształcenie, wymiana doświadczeń, zakładanie czytelni i organizowanie wycieczek dla dzieci. Nieoficjalnie natomiast organizacja dbały o rozwijanie świadomości narodowej, naukę języka polskiego, szerzenie znajomości polskiej historii, pielęgnowanie lokalnych pieśni i zwyczajów. Pruska policja traktowała Dombkową jak niebezpiecznego wroga, pisano o niej:

specjalnie przyjechała z ogniska buntu Wielkopolski i sprowadzała z drogi niewiasty śląskie.

W 1922 powróciła na Górny Śląsk, osiedlając się w Królewskiej Hucie, gdzie jej mąż został wiceprezydentem, następnie prezydentem miasta. W Chorzowie oddała się działalności oświatowej oraz charytatywnej, organizując Komitet Tanich Kuchni, wydający posiłki dla biedoty miejskiej.

Przed wybuchem II wojny była czynna w organizacjach kościelno-religijnych.

Zmarła 25 sierpnia 1950 w Bytnicy Odrzańskiej.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (30 kwietnia 1927)

Upamiętnienie

Była jedną z 30 bohaterek wystawy „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie” powstałej w 2019 i opowiadającej o roli kobiet w śląskich zrywach powstańczych i akcji plebiscytowej. Koncepcję wystawy, scenariusz i materiały przygotowała Małgorzata Tkacz-Janik, a grafiki Marta Frej.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Teodora Dombkowa is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Teodora Dombkowa
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes