peoplepill id: teodor-leon-zaniewski
TLZ
Poland England
2 views today
2 views this week
Teodor Leon Zaniewski

Teodor Leon Zaniewski

The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Place of birth
Suwałki, Suwałki Governorate, Congress Poland, Poland
Place of death
London, England, UK
Age
78 years
Awards
Gold Cross of Merit‎ (Poland)
 
Silver Cross of the Virtuti Militari
 
Knight of the Order of Polonia Restituta
 
The details (from wikipedia)

Biography

Teodor Leon Zaniewski (ur. 5 lub 10 maja 1897 w Suwałkach, zm. 6 czerwca 1975 w Londynie) – pułkownik saperów Wojska Polskiego.

Życiorys

Teodor Leon Zaniewski urodził się 5 lub 10 maja 1897 roku w Suwałkach. W latach młodzieńczych uczęszczał do gimnazjum w Suwałkach, gdzie w ławie szkolnej rozpoczął działalność niepodległościową. W 1916 roku, po zdaniu matury w polskiej szkole realnej w Moskwie, został powołany do wojska i skierowany do Oficerskiej Szkoły Inżynierii w Petersburgu. Jesienią 1917 roku, podczas zamieszek rewolucyjnych, z grupą Polaków uciekł z jednostki rosyjskiej. Dotarł do I Korpusu Polskiego w Rosji i otrzymał przydział do Legionu Oficerskiego, w składzie którego jako miner brał udział w walkach o Twierdzę Bobrujską.

Na początku 1918 roku wrócił do kraju do kompanii zapasowej VI Batalionu Saperów, a następnie został przeniesiony do organizującego się Suwalskiego Pułku Piechoty, w którym organizował kompanię techniczną. Jako dowódca tej kompanii w składzie 1 Dywizji Litewsko -Białoruskiej, a następnie 41 pułku piechoty wziął udział w walkach z bolszewikami.

Po wojnie, w latach 1921-1926, służył w 3 Pułku Saperów Wileńskich na stanowisku dowódcy kompanii saperów. Następnie był kierownikiem Referatu Fortyfikacyjnego w Dowództwie Okręgu Korpusu Nr III w Grodnie. W 1929 roku został szefem saperów 29 Dywizji Piechoty w Grodnie. 5 stycznia 1931 roku został powołany do Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie na dwuletni Kurs 1930–1932. Kursu nie ukończył i nie otrzymał dyplomu naukowego oficera dyplomowanego. Z dniem 1 listopada 1932 roku został przeniesiony do 6 Batalionu Saperów w Brześciu, w którym pełnił służbę na stanowisku adiutanta batalionu. W latach 1935–1937 był szefem Wydziału Ogólnego w Dowództwie Saperów Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie. Wraz z wydzieloną grupą oficerów pracował nad „motoryzacją saperów” – do pospiesznego zakładania pól minowych oraz niszczenia mostów i dróg, a także „szybkich oddziałów mostowych”- do budowy mostów pontonowych. Od 8 lipca 1939 roku do września 1939 roku był dowódcą Batalionu Mostowego w Kazuniu. Jednocześnie pełnił funkcję redaktora Przeglądu Saperskiego.

W kampanii wrześniowej 1939 roku dowodził Grupą Mostową. Kierował budową i utrzymaniem mostów pontonowych w środkowym biegu Wisty, czym stworzył warunki do wykonania manewru operacyjnego wojsk.

Po kampanii wrześniowej przedostał się do Francji, gdzie został dowódcą saperów 1 Dywizji Grenadierów. Po kapitulacji Francji przebywał w obozie jenieckim w Niemczech.

Po wojnie osiedlił się w Anglii. Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Polskich Saperów na Obczyźnie, w którym rozpoczął pracę nad historią saperów.

Awanse

  • podporucznik
  • porucznik – ze starszeństwem od 1 czerwca 1919
  • kapitan- ze starszeństwem od 1 lipca 1923
  • major- ze starszeństwem od 1 stycznia 1935
  • podpułkownik- ze starszeństwem od 19 marca 1939
  • pułkownik -?

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari „Za dokonany wypad na tyły nieprzyjaciela pod Kijowem i wysadzenie mostu kolejowego”
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Walecznych – sześciokrotnie.
  • Złoty Krzyż Zasługi – dwukrotnie
  • Srebrny Krzyż Zasługi- 1925
  • Medal Międzysojuszniczy „Médaille Interalliée”

Opinie

Był oficerem o dużych zaletach osobistych – pracowitym i obowiązkowym, dobrym organizatorem, inteligentnym, o wyjątkowej umiejętności kierowania ludźmi.

Przypisy

Bibliografia

  • Zdzisław Barszczewski, Władysław Jasieński: Sylwetki saperów. Warszawa: Dom Wydawniczy „Bellona”, 2001. ISBN 83-11-09287-7.
  • Dzienniki Personalne Ministra Spraw Wojskowych.
  • Roczniki oficerskie 1923, 1924, 1928 i 1932.
  • Ryszard Rybka, Kamil Stepan: Rocznik oficerski 1939; stan na dzień 23 marca 1939. Księgarnia, 2006.
  • „Spis oficerów służących czynnie w dniu 1 czerwca 1921”
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Teodor Leon Zaniewski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Teodor Leon Zaniewski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes