peoplepill id: tadeusz-schuch
TS
Poland
4 views today
4 views this week
Tadeusz Schuch
Polish engineer, architect

Tadeusz Schuch

The basics

Quick Facts

Intro
Polish engineer, architect
A.K.A.
Tadeusz Florian Schuch
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Place of death
alpine pasture Gąsienicowa
Age
62 years
Family
Father:
Education
Warsaw University of Technology
Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Employers
Biuro Odbudowy Stolicy
Poland
Awards
Armia Krajowa Cross
 
Silver Cross of the Virtuti Militari
 
Officer of the Order of Polonia Restituta
 
Knight of the Order of Polonia Restituta
 
Gold Cross of Merit‎
 
Cross of Valour
 
Honorary badge "For Merits for Warsaw"
 
Tadeusz Schuch
The details (from wikipedia)

Biography

Tadeusz Florian Schuch, ps. Żaba (ur. 4 czerwca 1912 w Warszawie, zm. 9 maja 1975 na Hali Gąsienicowej) – polski inżynier budownictwa lądowego, żeglarz, żeglarz bojerowy, działacz żeglarski, komandor Yacht Klubu Polski w Warszawie, powstaniec warszawski.

Życiorys

Był synem Jana Schucha (zastępcy komendanta Policji Państwowej m.st. Warszawy) i Janiny z Iwickich. Żeglowanie rozpoczął na Wiśle w Warszawie w wieku dwunastu lat, na zbudowanej własnoręcznie łodzi. Do śmierci pływał potem na innej, również samemu skonstruowanej łodzi klasy GIGA (żeglował często z rodziną – żoną, synem i wnukami). Ukończył warszawskie Gimnazjum im. Tadeusza Reytana (1930), a potem studiował na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W 1938 uzyskał dyplom inżyniera budownictwa lądowego. Służbę wojskową odbywał w Szkole Podchorążych Artylerii Przeciwlotniczej w Trauguttowie koło Brześcia. Bronił Warszawy przed Niemcami w 1939 jako dowódca 104. plutonu artylerii przeciwlotniczej w grupie „Mosty”. Podczas okupacji niemieckiej zorganizował w swoim warsztacie rzemieślniczym przy ul. Widok 8 Dywizjon Motorowy Obszaru Warszawskiego AK. Podczas powstania w getcie przemycał broń i leki dla Żydowskiej Organizacji Bojowej.

W powstaniu warszawskim walczył w stopniu podporucznika w ramach Grupy „Północ”, odcinka „Kuba” – „Sosna”, w Dywizjonie Motorowym Obszaru Warszawskiego Armii Krajowej na Starym Mieście (został wówczas ranny). Wyszedł z Warszawy wraz z ludnością cywilną.

Po zakończeniu działań wojennych pracował jako projektant zespołu drogowego Biura Odbudowy Stolicy (projektował m.in. trasy i węzły drogowe). W drugiej połowie lat 40. XX wieku był dyrektorem Nadzoru Warszawskiej Dyrekcji Odbudowy. Po 1950 był pracownikiem Biura Projektów Metra, gdzie m.in. kierował pracami projektowymi metra głębokiego. W 1955 był zastępcą pełnomocnika rządu, biorąc udział w budowie warszawskiego Stadionu Dziesięciolecia. Projektował lub współprojektował też:

  • Szybką Kolej Miejską Młociny-Natolin,
  • skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich (konkurs architektoniczny),
  • lewy brzeg Wisły pomiędzy Wilanowem, a Warką,
  • mosty na Wiśle,
  • układy komunikacyjne lub przestrzenne Poznania, Wrocławia i Pruszkowa,
  • ośrodki żeglarstwa w Warszawie i na Jeziorze Zegrzyńskim (inicjator powstania).

W 1937 wstąpił do Yacht Klubu Polski. W organizacji tej przeszedł wszystkie szczeble, by w 1958, rok po reaktywacji klubu, zostać jego komandorem. Przez siedemnaście lat był też przewodniczącym komisji rewizyjnej Polskiego Związku Żeglarskiego.

Zmarł nagle w Tatrach (na Hali Gąsienicowej). Został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. A 36, rząd 5, grób 29).

Odznaczenia

Otrzymał Krzyż Virtuti Militari V klasy, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż AK, dwukrotnie Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Warszawy”.

Życie prywatne

Jego żoną była Romana z Dzięgielewskich, z którą miał syna Andrzeja (inżyniera architekta, profesora Wyższej Szkoły Architektury w Paryżu).

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Tadeusz Schuch is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Tadeusz Schuch
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes