peoplepill id: szczepan-witold-slaga
SWS
Poland
2 views today
7 views this week
Szczepan Witold Slaga

Szczepan Witold Slaga

The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of death
Łódź, Łódź Voivodeship, Poland
Age
61 years
Awards
Knight of the Order of Polonia Restituta
 
The details (from wikipedia)

Biography

Szczepan Witold Ślaga (ur. 26 grudnia 1934 w Łukownicy koło Limanowej, zm. 16 grudnia 1995 w Łodzi) – polski duchowny rzymskokatolicki, profesor doktor habilitowany filozofii, badacz i teoretyk początków życia.

Życiorys

Wywodził się z rodziny chłopskiej, był piątym dzieckiem Jana i Kunegundy z domu Dziedzic. W latach 1940–1944 uczęszczał do Polskiej Czteroklasowej Szkoły Powszechnej w Łukowicy, a w latach 1944–1947 do Publicznej Szkoły Powszechnej stopnia II im. Klemensa Janickiego w Łukowicy. Ósmą klasę ukończył w 1948 r. w Publicznej Szkole Powszechnej stopnia III w Limanowej, by dziewiątą klasę kontynuować w Prywatnej Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Licealnego (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. W. Orkana) w Limanowej. Egzamin maturalny złożył w tym liceum w 1951 r.

W latach 1951–1956 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Święcenia kapłańskie przyjął 26 grudnia 1957 r. z rąk biskupa Michała Klepacza.

Studia specjalistyczne odbył w latach 1956–1961 na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1961 r. uzyskał magisterium z zakresu filozofii przyrody, na podstawie pracy „Zagadnienie odrębności żywej materii na przykładzie wirusów”, przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. Włodzimierza Sedlaka.

Stopień doktora uzyskał w 1965 roku na KUL-u, na podstawie rozprawy „Abiogeneza wobec badań nad wirusami”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Stanisława Adamczyka.

W tym samym roku podjął zajęcia dydaktyczne na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w Katedrze Filozofii Przyrody, z którą był związany do końca swego życia.

W 1974 r. Rada Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej ATK jednogłośnie przyjęła kolokwium habilitacyjne z 11 listopada 1974 r. ks. dra Szczepana W. Ślagi. Podstawą habilitacji był całokształt ogłoszonych drukiem rozpraw z pogranicza biologii teoretycznej, filozofii biologii i filozofii przyrody ożywionej (około 60 pozycji), ze szczególnym uwzględnieniem oryginalnego wkładu w badania nad: Przyrodniczo-filozoficzną problematyką istoty, pochodzenia i ewolucji życia.

Rada Wydziału nadała ks. Śladze stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie filozofii przyrody, wystąpiła nadto z wnioskiem o powierzenie ks. Śladze stanowiska docenta w Katedrze Filozofii Przyrody. Uchwała Rady Wydziału została zatwierdzona przez Centralną Komisję do Spraw Kadr Naukowych przy Prezesie Rady Ministrów pismem z 26 maja 1975 r.

Od 1981 roku kierował Katedrą Filozofii Przyrody. Od 1982 r. profesor nadzwyczajny i od 1993 r. jako profesor zwyczajny. W roku akademickim 1982/83 przebywał Louvain na studiach specjalistycznych. W latach 1965–1995 prowadził zajęcia dydaktyczne z zakresu wstępu do filozofii, filozofii przyrody i metodyki pracy naukowej w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

Opublikował blisko 180 tekstów naukowych. Aktywnie uczestniczył w wielu konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych. W swojej pracy naukowej podejmował szereg zagadnień. Były to filozoficzne problemy biologii i jej stosunek do filozofii, zagadnienie istoty życia, problem pochodzenia życia i jego ewolucji, problematyka ewolucjonizmu, badania systemowe nad nauką, analizy metodologiczne poglądów innych autorów (m.in. A. Oparina, M. Eigena, K. Kłósaka, J. Rostanda, H.C. Ureya, W. Sedlaka).

Za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych dwukrotnie otrzymał nagrodę indywidualną III stopnia Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki: w 1977 i w 1980.

10 października 1990 r. odznaczony został przez Prezydenta Lecha Wałęsę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Szczepan Witold Slaga is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Szczepan Witold Slaga
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes