Szczepan Ciekot
Quick Facts
Biography
Szczepan Ciekot, (ur. 28 listopada 1885 w Skokowie (pow. puławski), zm. 30 grudnia 1964 w Chodowie) – polski działacz ludowy i społeczny, rolnik, poseł na Sejm Ustawodawczy w 1919 roku, polityk PSL "Wyzwolenie" (1917-1922), później PSL "Piast".
Życiorys
Dzieciństwo i młodość
Urodził się w biednej chłopskiej rodzinie na Lubelszczyźnie. Jako nastolatek terminował u cieśli, następnie sam pracował w zawodzie. W 1905 roku pracował przy budowie kolei Siedlce-Mołodeczno. W 1906 roku ożenił się z Józefą z Parchetów. Kilka miesięcy później wyjechał na krótko do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował w Chicago, w fabryce rękawiczek skórzanych. Po powrocie ukończył tajny kurs nauczycielski i pracował w polskiej szkole w Czuryłach, małej wsi niedaleko Siedlec.
W 1908 i 1909 ukończył kursy Okręgowego Towarzystwa Rolniczego i założył własną mleczarnię w Czuryłach. W tymże czasie utworzył również kółko rolnicze obejmujące kilka okolicznych wsi. Przez dalsze lata pracował na swoim gospodarstwie. To za jego sprawą w powiecie siedleckim rozpowszechniło się warzywnictwo.
W wolnej Polsce
W wyborach do Sejmu Ustawodawczego 26 stycznia 1919 roku, otrzymał jeden z pięciu mandatów, jakie zostały przydzielone na okręg 18 (okręg siedlecki). Startował wtedy z list PSL "Wyzwolenie". Jednak 20 maja 1920 zrzekł się mandatu na rzecz drugiego na liście Aleksandra Niedbalskiego.
Od 1922 roku zamieszkał w Chodowie, wsi 6 km od Siedlec. Tam założył pierwszą handlową plantację warzyw w całym powiecie. Pomagał wszystkim mieszkańcom we wprowadzaniu nowoczesnych metod gospodarowania. W części jego Wspomnień 1885 – 1964, czytamy wpisy sąsiadów, które mówią, że "Nie ma człowieka w okolicy, któremu by Szczepan czegoś pożałował [któremu by nie podał pomocnej dłoni]. "Szczepan i Józefa mieli ośmioro dzieci, trzech synów i pięć córek.
W późniejszych latach założył kasy rolnicze i wraz z kilkoma innymi działaczami Spółdzielnię Rolniczo – Handlową ‘Rolnik’. Był również radnym w samorządzie gminnym i powiatowym. A w 1929 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta (Odrodzenia Polski) oraz Srebrny Krzyż Zasługi (1928).
Szczepan był zaangażowany w pracę lub był członkiem następujących organizacji i stowarzyszeń: OTR – Okręgowe Towarzystwo Rolnicze; Wydział Kółek Rolniczych CTR; Towarzystwo Kółek Rolniczych im. Staszica; Związek Spółdzielni Rolniczych i Zarobkowo-Gospodarczych; Centralny Związek Młodzieży Wiejskiej przy CZKR i wiele innych.
W PRL-u
Po II Wojnie Światowej Szczepan powoli wycofywał się z działalności spółdzielczej. Zmarł w wieku 79 lat, w 1964 roku.
Pamięć o Szczepanie Ciekocie dziś
W Chodowie istnieje Dom Kultury im. Szczepana Ciekota.Na ścianie, przy wejściu jest tablica poświęcona byłemu posłowi.
Również, w Siedlcach znajduje się ulica Szczepana Ciekota.
Bibliografia
- Posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej 1919–1939. Słownik biograficzny, tom I: A–D (opracowanie autorskie Małgorzata Smogorzewska, redakcja naukowa Andrzej Krzysztof Kunert), Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 1998,
- Wspomnienia 1885-1964, Szczepan Ciekot, 1970