peoplepill id: syriscus
S
Greece
3 views today
3 views this week
Syriscus
Ancient Greek historian from Tauric Chersonesos, who lived in the 3rd century BC

Syriscus

The basics

Quick Facts

Intro
Ancient Greek historian from Tauric Chersonesos, who lived in the 3rd century BC
Places
Gender
Male
Awards
wreath
 
The details (from wikipedia)

Biography

Сіріск Понтійський — історик з Херсонеса Таврійського, що жив у III ст. до н. е. Він вважається першим істориком, що жив на теренах України. Історичні праці Сіріска до нас не дійшли. Єдине джерело, що свідчить про його діяльність, — мармуровий декрет, що датується III ст. до н. е. Це три фрагменти плити з білого мармуру, прикрашені зверху фронтоном із зображенням лаврового вінка.

За декретом, Сіріск в своїй праці описав «з'яву Діви» (Діва — богиня-покровителька міста; можливо, маються на увазі варварські набіги й інші небезпеки, від яких місто «рятувала» Діва), взаємовідносини Херсонеса з Боспорською державою та з іншими сусідніми містами. За свої заслуги Сіріск був відзначений золотим вінком під час святкування Діонісій, а постанову про це було виставлено на подвір'ї храму Діви. Історики припускають, що Сіріск публічно читав свій твір у Херсонеськом античном театрі, який був споруджений у місті якраз в III столітті.

Текст декрету на честь Сіріска

На сайті музею-заповідника «Херсонес Таврійський» наводиться текст декрету на честь історика Сіріска в українському перекладі та з коментарем дослідниці Е. І. Соломоник:

Гераклід, син Парменонта, запропонував: оскільки Сіріск син Геракліда, появу Діви працьовито описав, прочитав, і про відносини з царями Боспора розповів, і колишні дружні відносини з містами дослідив відповідно гідності народу, - то для того, щоб він отримав належне вшанування, нехай ухвалить рада і народ похвалити його за це, і сіммнамонам увінчати його золотим вінком на Діонісія, на 21 день і бути проголошеним:

Народ вінчає Сіріска, сина Геракліда, за те, що він описав явлення Діви і колишні дружні відносини з містами та царями дослідив правдиво і відповідно гідності держави. Написати сіммнамонам на кам'яній плиті народне ухвалення і виставити в притворі храму Діви; а понесені витрати видати відповідно до рішення скарбнику священних сум. Це рішення радою і народом місяця (...) на десятий день (...)

Знахідка декрету

Обставини та час знахідки верхнього фрагменту декрету невідомі, проте у 1881 році ця пам'ятка була опублікована Владиславом Норбертовичем Юргевичем у 12-му томі «Записок Одеського Товариства історії та старожитностей». Решту фрагментів було знайдено в 1908 році в північно-східній частині міста.

Примітки

  1. Соломоник Е. І. Кам'яний літопис Херсонеса. Сімферополь: Таврія, 1990. — С. 14.
  2. Декрет на честь історіка Сіріска. Архів оригіналу за 16 травня 2011. Процитовано 1 липня 2011.
  3. Сіммнамони - посадові особи, що відповідали за релігійні церемонії і нагородження громадян.

Джерела та література

  • Скржинська М. В. Сіріск // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2012. — Т. 9 : Прил — С. — С. 584. — ISBN 978-966-00-1290-5.

Посилання

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Syriscus is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Syriscus
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes