peoplepill id: sylwester-bartosik
SB
Poland
2 views today
2 views this week
Sylwester Bartosik
Polish politician

Sylwester Bartosik

The basics

Quick Facts

Intro
Polish politician
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Kampinos, Poland
Place of death
Warsaw, Poland
Age
49 years
The details (from wikipedia)

Biography

Sylwester Bartosik (ur. 15 stycznia 1893 w Kampinosie, zm. 16 października 1942 w Warszawie) – działacz KPP, ZWW i PPR.

Życiorys

W 1913 roku ukończył gimnazjum w Warszawie, po czym wstąpił do akademii wojskowej (Konstantynowskiej Szkoły Artyleryjskiej) w Petersburgu. Brał udział w I wojnie światowej; w 1916 roku został ciężko ranny pod Łomżą. Po wyzdrowieniu zaciągnął się do organizującego się Korpusu gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. Po rozbrojeniu Korpusu pod Kaniowem przez Niemców przedostał się na Syberię, gdzie wstąpił do 5 Dywizji Strzelców Polskich. Po ukończeniu wojskowej szkoły lotniczej w Kurganie na Uralu walczył w 5 Dywizji przeciw Armii Czerwonej. W 1920, po rozbiciu dywizji i krótkim pobycie we Władywostoku wrócił do kraju. Następnie wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Bydgoszczy. Dalszą służbę pełnił w 1 pułku lotniczym w Warszawie jako kapitan. W 1932 roku na własną prośbę został zwolniony z zawodowej służby wojskowej. Pracował w różnych instytucjach jako urzędnik. W tym czasie zbliżył się do środowisk rewolucyjnych, by w końcu wstąpić do KPP, w której aktywnie działał do jej rozwiązania w 1938 roku. Od połowy lat 30. do 1941 był wiceprezesem Rady Nadzorczej w spółdzielni „Sklep Społeczny” na Mokotowie.

W czasie okupacji odnowił kontakty z dawnymi towarzyszami z KPP, współpracował z grupą studencką, późniejszą grupą „biuletynowców”. Następnie wstąpił do ZWW i został współredaktorem pism: „Biuletyn Radiowy” i „Zwyciężymy”. Znając kilka języków obcych prowadził nasłuch radiowy. Po powstaniu PPR wstąpił w jej szeregi i włączył się aktywnie do pracy organizatorskiej. Wkrótce został sekretarzem Komitetu Dzielnicowego PPR Warszawa-Śródmieście. Wchodził ponadto w skład komitetu redakcyjnego „Trybuny Wolności” (był redaktorem działu informacyjnego) – pisma KC PPR, i „Gwardzisty” – organu Dowództwa Głównego GL. Brał udział w zaplanowaniu akcji GL na Komunalną Kasę Oszczędności w Warszawie, zrealizowaną już po jego śmierci, 30 listopada 1942. W jego mieszkaniu spotykali się m.in. Marceli Nowotko, Paweł Finder i Hanka Sawicka. Aresztowany w nocy na 29 września 1942, po okrutnym śledztwie w al. Szucha został powieszony w publicznej egzekucji w Warszawie.

Został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera C6-2-11).

W 1946 został pośmiertnie odznaczony Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy. 22 sierpnia 1964 roku jego imię zostało nadane Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej w Jeleniej Górze.

Od 5 grudnia 1977 do 9 listopada 2017 był patronem jednej z ulic na terenie dzielnicy Praga-Południe w Warszawie.

Przypisy

Bibliografia

  • Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego t. 1, Warszawa 1978.
  • Edward Gronczewski, Walczyli o Polskę Ludową, Warszawa 1982.
  • Andrzej Krzysztof Kunert: Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej 1939-1945 T.1. Warszawa: Instytut Wydawniczy PAX, 1987, s. 35–36. ISBN 83-211-0758-3.
  • Nota biograficzna Sylwestra Bartosika na stronie IPN
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Sylwester Bartosik is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Sylwester Bartosik
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes