peoplepill id: sule-hotla
SH
Albania
4 views today
4 views this week
Sulë Hotla
Албански революционер

Sulë Hotla

The basics

Quick Facts

Intro
Албански революционер
A.K.A.
Сюлейман Асипи Сюлеймани
Places
Gender
Male
Birth
Place of death
Skopje
Age
72 years
The details (from wikipedia)

Biography

Сюлейман Асипи Сюлеймани, по-известен като Сульо Отля (на албански: Sulejman Asipi Sulejmani, Sulë Hotla, на македонска литературна норма: Суљо Отља), е албански националистически лидер, сътрудник на българските власти по време управлението във Вардарска Македония и по време на Първата и по време на Втората световна война, военен лидер на Бали Комбътар, оглавил въоръжената съпротива на организацията срещу комунистическите части в Скопска Църна гора.

Биография

Ранни години

Роден е през 1875 година в църногорското село Отля. Баща му умира млад и Сульо се жени в Глажня. В 1916 година, по време на българската окупация на Кумановско през Първата световна война, влиза в четата на ВМОРО, начело с Кръстьо Лазаров, за да защитава албанското население от сръбски паравоенни формирования.

В Кралство Югославия (1918 - 1941)

След края на войната Вардарска Македония е върната на Сърбия и в 1922 година Сульо отново става нелегален за около половин година в Скопска Църна гора, като седалище му село Брест. Заловен е от властите, осъден и затворен в Кумановския затвор, откъдето се опитва да избяга. След излизането си от затвора, в 1927 година е избран за кмет на община Матейче, в която влизат повечето села на кумановската част на Скопска Църна гора, като остава на поста до разгрома на Кралство Югославия в 1941 година.

Българско управление (1941 - 1944)

По време на българско управление в Македония, българските власти го назначават за началник на полицейското управление в Матейче. Отново под ръководството на Кръстьо Лазаров Сульо оглавява контрачета за борба с комунистическите партизани в областта, в която влизат само албанци - 20 от Матейче и 10 от други църногорски албански села. Основна опора на Отля отново е село Брест. Сульо Отля заедно с Мула Дула от Отля поддържа връзки с други албански лидери в Църна гора, Прешевско, Косово и Албания - Джемо Гостивари, Мефаил Заязи, Мула Идриз Гиланин, Ибрахим Келмендин, Гьон Серечин, Ферат Драган, Авдил Дурън, Хисен Търпезън, и започва организирането на националистически настроените албанци в Църна гора за съпротива на комунистическите части. Работи в тясно сътрудничество с военните сили на Втората призренска лига, ръководени от Джафeр Дева. В началото на 1944 година е избран да оглавяви единиците на Бали Комбътар в Кумановско.

В Комунистическа Югославия (1944 - 1947)

След оттеглянето на българските части от Вардарска Македония през септември 1944 година в Шар над Тетово се провежда голяма среща на албански националистически лидери, на която присъства Отля, както и Джемо Гостивари, Ариф Капетани, Юсуф Кулику, Кадри Салиу, Шехап Селими, Гаюр Дерала, Афъз Джемил Ефенди, Мула Абаз Абази, Идриз Църцъри. На срещата е решено да се създаде доброволческа армия за защита на албанските земи. Командващ на силите на Бали Комбътар е избран Джемо Гостивари, а за негов заместници Мефаил Заязи от Кичево и Ариф Капетани от Тетово. За командващ в Църна гора е назначен Отля, а за Качанишко - Абдил Дура и Исмаил Ходжа

По инициатива на Отля в Матейче се провежда голяма албанска сбирка, на която присъстват 2000 души, сред които Али Сила, Мула Хайдари, Мула Дула, Иляз Ходжа, Ферет Ефенди, Джемал Ходжа, Дестан Куманова, Рамадан Кязими и други. На конгреса Мула Дула е избран за заместник-префект префектура Матейче, Сульо Отля за командир на въоръжените сили, а Мула Хайдари от Оризари за политически комисар, със задачата да снабдява частите с храна и оръжие.

Частите на Сульо участват в сраженията за Скопие. От септември до средата на ноември албанските сили, наброяващи около 3600 войници, успяват да отблъснат всички военни атаки на 16-а и 17-а бригада на Кумановската партизанска дивизия. През втората половина на ноември и декември 1944 година комунистическите части успяват да изтласкат балистите от Църна гора.

На 17 декември 1944 г. в прешевското църногорско село Забринце се събират 1000 албанци и е създаден Щаб на албанската съпротива в Източно Косово, под, под ръководството на Мула Идриз, който бе избран за командир на силите на албанските доброволци. За секретар е избран Мухарем Фейза, за заместник-командир Сила Забриница, а за командири Шефки Десивойца, Айет Райнца, Лам Брезница, Айет Косовица, Джеладин Курбалия, Лота Ваку, Ходжа Липовица, Фаик Таири и Сульо Отля. Отля е подчинен на Мула Идризи и префектура Гниляне на Щаба. Батальонът на Отля контролира албанските села около Скопие - Света Петка, Барово, Чифлик, Нерези, Крушопек, Гърчец, Шишево, селата в Дервента, и северните скопски села Блаца, Никищане, Люботен, Танушевци, Бразда, Малино, Грушино и селата в Църна гора.

На 15 - 16 август Отля участва на III конгрес на Бали Комбътар в Танушевци, на който присъстват 20 командири - Хасан Търпеза, Адел Главица, Ибрахим Келеменди, Луан Гаши, Тефик, Танишеци, Дин Ходжа, и който решава да смени компрометираното име на организацията на Движение на освобождение на албанските земи.

В края на 1945 година, след среща с професор Ибрахим Келеменди, Сульо Отля се включва в Албанското национално демократично движение, оглавявано от Гьон Серечи и разчитащо на западна и конкретно британска намеса за запазване на Обединена Албания. След две срещи на скопския ръководител на АНДД с Отля в Димце и с Мула Хайдари в Скопие, в края на октомври 1945 година е формиран кумановски комитет на АНДД, оглавен от Отля. Комитетът се събира в Оризарци - Сульо Отля с другарите му Ещреф и Дестан, Мула Хайдари, Хафуз Сали Амети, Мула Селвери, Сами Шабедини, Али Али, Зия Шабедини и Челеби Сюлеймани.

Сульо Отля е заловен от ОЗНА след предателство в Пелистер при опит да премине в Гърция. Екзекутиран е на 11 октомври 1947 година. Всичките му имоти в Отля, Лопате и Никущак са конфискувани.

Бележки


     Портал „Македония“         Портал „Македония“          Портал „Албания“         Портал „Албания“    
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Sulë Hotla is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sulë Hotla
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes