peoplepill id: stanislaw-mastalerz
SM
Germany Poland
5 views today
5 views this week
Stanisław Mastalerz
Polish military officer

Stanisław Mastalerz

The basics

Quick Facts

Intro
Polish military officer
Work field
Gender
Male
Place of birth
Piekary Śląskie, Silesian Voivodeship, Poland; Piekary Śląskie, Silesian Voivodeship, Poland
Place of death
Katowice, Silesian Voivodeship, Poland, Weimar Republic
Age
64 years
Residence
Piekary Śląskie, Silesian Voivodeship, Poland; Gliwice, Silesian Voivodeship, Poland; Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland; Katowice, Silesian Voivodeship, Poland, Weimar Republic; Manchester, Manchester, Greater Manchester, United Kingdom; Chartres, arrondissement of Chartres, Eure-et-Loir, France; Ludwigsburg, Ludwigsburg, Stuttgart Government Region, Germany
Awards
Cross of Independence with Swords
 
Silver Cross of the Virtuti Militari
 
Commander of the Order of Polonia Restituta
 
Cross of Valour
 
Cross on the Silesian Ribbon of Valor and Merit
 
Commemorative badge of the Polish Military Organization
 
Upper Silesian star
 
The details (from wikipedia)

Biography

tablica pamiątkowa, poświęcona Stanisławowi Mastalerzowi, znajdująca się na fasadzie budynku przy ul. Józefa Poniatowskiego 16 w Katowicach

Stanisław Mastalerz, ps. Karol Gorczek, Wiktor Gans (ur. 7 maja 1895 w Szarleju, zm. 6 listopada 1959 w Katowicach) − kapitan piechoty Wojska Polskiego, działacz niepodległościowy, kawaler Orderu Virtuti Militari, uczestnik powstań śląskich.

Życiorys

Urodził się 7 maja 1895 w Szarleju (obecnie dzielnica Piekar Śląskich), w rodzinie Wiktora i Józefy z Michalaków. Od 1908 r. pracował w kopalni „Helena” w Piekarach, gdzie wstąpił do Związku Wzajemnej Pomocy i Zjednoczenia Zawodowego Polskiego. Podczas I wojny światowej służył w armii pruskiej na froncie zachodnim. W 1917 roku został ciężko ranny i odesłany do Gliwic. Tutaj pracował w zakładach zbrojeniowych. W pierwszym powstaniu śląskim nie uczestniczył, w drugim pełnił funkcję komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska i centrali Wychowania Fizycznego, a w trzecim powstaniu był już dowódcą 4 Gliwicko-Toszeckiego Pułku Piechoty im. Stefana Batorego.

Po powstaniach służył w 2 pułku piechoty Legionów w Krakowie, a jednocześnie odbywał kurs oficerski. W 1922 r. wrócił do Katowic jako, że jego rodzinne strony pozostały w granicach Niemiec. Zwolniony do rezerwy w 1924 roku. Czynny w organizacjach kombatanckich, członek redakcji pisma „Polak” (1924–1925) i „Polska Zachodnia” (1926–1928). W latach 1934–1939 pracował w zawodowej straży pożarnej, jednocześnie od 1934 roku etatowy sekretarz generalny Związku Powstańców Śląskich.

Zweryfikowany w stopniu porucznika ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1920 roku w korpusie oficerów piechoty. W 1934 roku, jako oficer pospolitego ruszenia piechoty, pozostawał w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Katowice. Posiadał przydział do Oficerskiej Kadry Okręgowej Nr V. Był wówczas „przewidziany do użycia w czasie wojny”.

W 1939 roku zmobilizowany, oficer w sztabie 23 Dywizji Piechoty. Od 1940 roku w PSZ na Zachodzie. W latach 1943−1945 członek Towarzystwa Kooperatystów Polskich. W 1944 roku ukończył w Anglii, w Manchesterze kurs dla oficerów wojsk sprzymierzonych, w 1945 przeszedł przeszkolenie w Chartres we Francji, po czym objął obowiązki oficera łącznikowego przy Naczelnym Dowództwie Wojsk Sprzymierzonych w Ludwigsburgu, pomagając rodakom przebywającym w obozach w Niemczech. Wrócił do Polski w stopniu kapitana piechoty rezerwy i został zarejestrowany w jednej z rejonowych komend uzupełnień.

Miłośnik sportu, a zwłaszcza piłki nożnej, w 1919 roku gliwickiej gazecie „Sztandar Polski” opublikował pierwsze polskie przepisy gry w piłkę nożną. Od 1909 działacz, a potem naczelnik Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Gliwicach. Od 2008 roku w Piekarach Śląskich odbywa się Międzynarodowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar im. Stanisława Mastalerza. Jego imię nosi również Zespół Szkół nr 7 w Katowicach. Dał pomysł usypania Kopca Wyzwolenia. Został pochowany na cmentarzu garnizonowym w Katowicach.

W 1919 ożenił się z Franciszką Złotosiówną, dzieci nie miał.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 7854
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Niepodległości – 6 czerwca 1931 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”
  • Krzyż Walecznych
  • Krzyż na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi
  • Odznaka pamiątkowa Polskiej Organizacji Wojskowej
  • Gwiazda Górnośląska

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

  • Mastalerz Stanisław. [w:] Kolekcja Orderu Wojennego Virtuti Militari, sygn. I.482.78-7510 [on-line]. Wojskowe Biuro Historyczne. [dostęp 2023-02-19].
  • Rocznik Oficerski Rezerw 1934. Biuro Personalne Ministerstwa Spraw Wojskowych, 1934.
  • Praca zbiorowa: Encyklopedia powstań śląskich. Opole: Instytut Śląski w Opolu, 1982, s. 293-294.
  • Kazimierz Popiołek: Historia Śląska – od pradziejów do 1945 roku. Katowice: Instytut Śląski w Katowicach, Wydawnictwo Śląsk, 1984. ISBN 83-216-0151-0.
  • Wincenty H. Mastalerz i Jerzy W. Mastalerz Spis rodu Mastalerz,Piekary Śl.-Orzesze 2008 r.(nie wydany)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Stanisław Mastalerz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Stanisław Mastalerz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes