peoplepill id: stanislaw-knothe
SK
Poland
4 views today
5 views this week
Stanisław Knothe

Stanisław Knothe

The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Place of birth
Wilkowa, Świętokrzyskie Voivodeship, Gmina Łubnice, Świętokrzyskie Voivodeship, Staszów County, Świętokrzyskie Voivodeship
Place of death
Sosnowiec, Silesian Voivodeship, Poland
Age
77 years
Stanisław Knothe
The details (from wikipedia)

Biography

Stanisław Knothe (ur. 23 kwietnia 1880 w Wilkowej, zm. 28 lutego 1958 w Sosnowcu) – polski inżynier górnictwa, przemysłowiec, filantrop, wspierający opiekę zdrowotną i oświatę w Zagłębiu Dąbrowskim.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Był synem Aleksandra Knothego, administratora majątku Potockich w Ruszczy koło Połańca, i jego żony, Aleksandry z domu Malczewskiej. Urodził się w Ruszczy i tamże – w patriotycznej atmosferze – spędził wczesne dzieciństwo, m.in. pod wpływem obu swoich dziadków, pielęgnujących tradycje powstania styczniowego. W następnych latach uczęszczał do gimnazjum w Sandomierzu i w Kielcach. Szkoły nie ukończył – w wieku 15 lat został relegowany za wystąpienie patriotyczne (zob. zabór rosyjski w drugiej połowie XIX w., rusyfikacja na ziemiach polskich).

Otrzymał wilczy bilet, a dodatkowo – za udział w zorganizowanej przez ks. Józefa Niewiarowskiego (prefekta Gimnazjum Kieleckiego) akcji oświatowej wśród chłopów – nakaz powrotu do Ruszczy i meldowania się na posterunku policji (co 2 tygodnie przez 2 lata). Podjęte starania o zgodę na wyjazd za granicę nie powiodły się. Jedyną możliwością kontynuowania nauki z wilczym biletem było wstąpienie do szkoły sztygarów w Dąbrowie Górniczej. Szkołę skończył w roku 1902.

Praca w kopalniach w latach 1902–1908

Pracował w Kopalni „Jerzy” w Niwce (jako sztygar), kopalniach miedzi na Kaukazie (Armenia, „Allahverdi” i „Achtala”, zawiadowca), kopalni Grodzieckiego Towarzystwa Kopalń Węgla (Kopalnia Węgla Kamiennego Grodziec, starszy sztygar).

Studia i Zagłębie Dąbrowskie w latach 1913–1938

W roku 1908 Stanisław Knothe otrzymał paszport i wyjechał na studia do Austrii. Studiował w prestiżowej Akademii Górniczej w Leoben (utworzonej przez przekształcenie wyższej szkoły górniczej, założonej w roku 1840). Studia ukończył w roku 1913.

Po powrocie do Polski zamieszkał w Sosnowcu i przystąpił do prac zmierzających do rozwoju górnictwa w Zagłębiu Dąbrowskim (wspólnie z kilkoma innymi inżynierami górniczymi). Uczestniczył m.in. w:

  • rozbudowie kopalni „Jadwiga” w Klimontowie,
  • pracach betonowych, żelazobetonowych i kamiennych w Kopalniach Klimontów (pokład „Ignacy”) i „Mortimer”,
  • eksploatacji pokładu „Reden” kopalni „Wiktor” Milowicach,
  • uruchamianiu kopalń odkrywkowych „Irena” „Aleksander” „Józef II” „Staszic”,
  • uruchamianiu – na zamówienie Warszawskiego Towarzystwa Kopalń Węgla – eksploatacji cienkich „pokładów podredenowskich” (brzeżnych grupy 600) w kopalni „Jakub” (Niemce).

W roku 1938 skończył uruchamianie własnej kopalni z pokładami brzeżnymi grupy 600 – „Dorota”, w której zatrudnił ponad 1000 robotników, 3 sztygarów i 4 inżynierów. W kopalniach „Dorota” i „Jakub” wykształcił liczne grono fachowców, dysponujących rzadką umiejętnością eksploatacji pokładów cienkich, „zaognionych” i zagrożonych dużym dopływem wody.

Uzyskując znaczne dochody rozpoczął działalność filantropijną:

  • w latach 1918–1919 przeznaczył 100 000 koron na rzecz utworzenia przez Szymona Starkiewicza Sanatorium Dziecięcego „Górka” w Busku-Zdroju; jego darowizna umożliwiła nabycie ziemi pod budowę pierwszego budynku kolonii dla 30 dzieci z Zagłębia (po latach jego imieniem nazwano pierwszą salę w dużym nowym budynku sanatorium,
  • wspomagał finansowo Macierz Szkolną w Sosnowcu, Akademię Górniczą w Krakowie, szkołę podstawową powstającą w Dąbrowie Górniczej i inne.

W zakupionym przez siebie w roku 1917 majątku Ruszcza wybudował nową szkołę podstawową, a następnie finansował jej działalność.

Okres II wojny światowej

Okres okupacji niemieckiej (zob. Rejencja katowicka) Stanisław Knothe spędził w Ruszczy. Kopalnia „Dorota” została skonfiskowana przez Niemców, jednak otrzymał zgodę na uruchomienie pod Opatowem małej kopalni węgla brunatnego „Barbara”. Jako właściciel kopalni dysponował samochodem i zezwoleniem na poruszanie się po Generalnym Gubernatorstwie. Wykorzystywał to w działalności konspiracyjnej w AK, przewoził m.in. rozkazy (był związany z Delegaturą Rządu na Kraj), broń, prasę podziemną, aprowizację dla oddziałów partyzanckich, ukrywających się ludzi (meldował ich jako pracowników kopalni lub majątku Ruszcza). W Ruszczy spotykali się również przyszli organizatorzy powojennego przemysłu węglowego.

Lata 1945–1958

W PRL Stanisław Knothe uczestniczył w uruchamianiu kopalń węgla brunatnego na Ziemiach Odzyskanych (był w okresie maj 1945 – luty 1946 naczelnym dyrektorem Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego).

Zmarł w roku 1958 w Sosnowcu. W pogrzebie, który odbył się w Połańcu, licznie uczestniczyli mieszkańcy okolic Połańca i Ruszczyc.

Życie osobiste

Stanisław Knothe ożenił się z Antoniną Józefowską (1872–1960). Mieli dwie córki: Irenę (1904–1986) i Marię zamężną Skotnicką (1906–1986)

Zobacz też

  • Knothe

Przypisy






The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Stanisław Knothe is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Stanisław Knothe
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes