peoplepill id: stanislav-bendl
SB
Czech Republic
3 views today
3 views this week
Stanislav Bendl
Czech educator, professor and university educator

Stanislav Bendl

The basics

Quick Facts

Intro
Czech educator, professor and university educator
Work field
Gender
Male
Place of birth
Prague, Duchy of Bohemia, Czech Republic
Age
59 years
Education
Charles University
The details (from wikipedia)

Biography

Stanislav Bendl (* 25. 4. 1965, Praha) je český pedagog a vysokoškolský profesor. Zabývá se především sociální pedagogikou, teorií výchovy a pedeutologií. K jeho hlavním tématům patří problematika kázně a autority ve výchově. Věnuje se též otázkám pedagogické praxe a koncepci učitelského vzdělávání. Je autorem četných publikací o školní kázni.

Profesní životopis

Na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze složil v roce 1991 státní rigorózní zkoušku a v roce 1999 absolvoval doktorské studium v oboru pedagogika. Docentem pedagogiky byl na této škole jmenován k 1. květnu 2004. Dne 26. listopadu 2013 byl na návrh vědecké rady Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře jmenován profesorem pedagogiky.

Pedagogické působení zahájil Stanislav Bendl v roce 1988 jako učitel na základní škole, od roku 1994 působí na katedře pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, nejprve jako interní doktorand, později jako odborný asistent, docent a profesor. Od roku 2005 je vedoucím katedry pedagogiky a od roku 2006 též členem vědecké rady fakulty. Přednáší zejména předměty sociální pedagogika, sociální deviace, poruchy chování a autorita ve výchově.

Přínos pro rozvoj sociální pedagogiky

Stanislav Bendl rozšířil pedagogickou teorii i praxi především v souvislosti s interpretací pojmu kázeň. Významné bylo zejména nastolení nového náhledu na problematiku kázně, a do značné míry i autority, v období transformace a společenských proměn po roce 1989, tj. zásadní přínos k rehabilitaci fenoménu kázně – nové pojetí a prezentace kázně jako jednoho z pilířů školního života, podmínky efektivního vyučování i učení a v neposlední řadě předpokladu bezpečného školního vyučování (ochrana žáků i učitelů). Toto pojetí kázně oslovilo podstatnou část odborné komunity i širokou pedagogickou veřejnost, neboť reagovalo na relativizaci některých součástí výchovy, ke které přirozeně došlo postupnou liberalizací výchovy i celé společnosti. Svým odborným působením Stanislav Bendl významně přispěl ke konstituování pražské školy sociální pedagogiky, což je neformální uskupení pedagogů a dalších odborníků, kteří se hlásí k antropologickému paradigmatu v sociální pedagogice, přičemž jeho teoretický základ dále rozvíjejí.

Charakteristika odborné a publikační činnosti

Problematika školní kázně a autority učitele je dominantním tématem v Bendlových publikacích vědeckého, didaktického i popularizačního typu. Na prvním místě je třeba zmínit tři vědecké monografie zaměřené na tuto oblast: Školní kázeň: Metody a strategie (2001), Prevence a řešení šikany ve škole (2003) a Kázeňské problémy ve škole (2004). Předmětná problematika zahrnuje i otázky, které se staly námětem četných studií, osvětových článků a učebních textů – mezi tyto otázky patří např. problematika školních řádů, tělesných trestů, spolupráce školy a rodiny aj. Významné je i publikování příspěvků, jež připomínají a aktualizují přínosy a myšlenky velkých pedagogických teoretiků a praktiků, např. A. S. Makarenka. V publikačních výstupech tohoto hlavního tematického okruhu se odráží i určitý myšlenkový vývoj autora, který předznamenává stále významnější orientaci na fenomén autority učitele. Pedeutologie představuje, vedle sociální pedagogiky, stěžejní obor, do kterého tematicky zapadají četné výzkumné studie, didaktické texty i populární články. Projevuje se v nich úzká provázanost jak se sociálněpedagogickou problematikou (řešení nekázně žáků, autorita učitele, profesní dovednosti učitele), tak s oblastí pedagogické praxeologie. V novější publikační činnosti se odráží také systematický zájem o kvalitu pregraduální přípravy budoucích učitelů, který dokládají např. publikace empirického šetření postojů ke strukturovanému studiu učitelství a několik článků věnovaných dopadu Boloňského procesu na učitelská studia.

Další odborné aktivity

Stanislav Bendl je členem řady domácích i zahraničních odborných společností (např. České asociace pedagogického výzkumu, České pedagogické společnosti, Asociace slovanských profesorů aj.) a redakčních rad několika vědeckých časopisů (např. Sociální pedagogika, Speciální pedagogika, Studia z Teorii Wychowania, Studia Edukacyjne). Významně se podílí na organizaci vědeckého života v České republice, věnuje se expertní činnosti, zasedá ve vědeckých výborech konferencí. Z hlediska popularizace a osvěty je podstatná jeho účast na veřejné diskusi o školské problematice, poskytování četných rozhovorů pro tištěná i elektronická média a přednášky pro učitelskou i laickou veřejnost.

Výběr z díla

  • BENDL, S. Školní kázeň: metody a strategie. Praha : ISV, 2001. ISBN 80-85866-80-3.
  • BENDL, S. Prevence a řešení šikany ve škole. Praha : ISV, 2003. ISBN 80-86642-08-9.
  • BENDL, S. Jak předcházet nekázni aneb kázeňské prostředky. Praha : ISV, 2004. ISBN 80-86642-14-3.
  • BENDL, S. Neukázněný žák: Cesta institucionální pomoci. Praha : ISV, 2004. ISBN 80-86642-36-4.
  • BENDL, S. Ukázněná třída aneb Kázeňské minimum pro učitele. Praha : Triton, 2005. ISBN 80-7254-624-4.
  • BENDL, S. Kázeňské problémy ve škole. Aktualizované a doplněné vydání. Praha : TRITON, 2011. ISBN 978-80-7387-436-0.
  • BENDL, S. Školní kázeň v teorii a praxi. Učebnice pro studenty učitelství. Praha : Triton, 2011. ISBN 978-80-7387-432-2.
  • BENDL, S. a kol. Klinická škola: místo pro výzkum a praktickou přípravu budoucích učitelů. Praha : Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta, 2011. ISBN 978-80-7290-517-1.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Stanislav Bendl is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Stanislav Bendl
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes