peoplepill id: stanisaw-uczak
4 views today
6 views this week
Stanisław Łuczak

Stanisław Łuczak

The basics

Quick Facts

The details (from wikipedia)

Biography

Stanisław Łuczak (ur. 4 kwietnia 1912 r. w Inowrocławiu, zmarł 9 września 1980 r. tamże) – polski artysta malarz, grafik, rzeźbiarz, dokumentalista archeologiczny, regionalista i muzealnik związany z Kujawami.

Życiorys

W wieku 16 lat rozpoczął naukę malarstwa dekoracyjnego i polichromii u Leona Drapiewskiego w Bydgoszczy, następnie w latach 1937-1939 studiował u Karola Mondrala, Jana Wronieckiego i Stanisława Kuglina w Instytucie Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Od roku 1937 jest asystentem profesora Józefa Kostrzewskiego w Instytucie Prahistorycznym Uniwersytetu Poznańskiego. Bierze udział w ekspedycji archeologicznej w Biskupinie i badaniach innych stanowisk w Wielkopolsce (pradziejowych i wczesnośredniowiecznych).

W czasie okupacji pracował w biurach technicznych fabryk amunicji w Poznaniu, a następnie zostaje zesłany na roboty w głąb Rzeszy. Po wojnie wraca na Uniwersytet Poznański i podejmuje pracę w Instytucie Badań Starożytności Słowiańskich, później w Kierownictwie Badań nad Początkami Państwa Polskiego, a następnie w Instytut Historii Kultury Materialnej PAN (do emerytury w 1968 r.).

Działalność artystyczna

Stanisław Łuczak był (od r. 1945) członkiem Oddziału Bydgoskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Tworzył w wielu technikach: polichromia, drzeworyt, cynkoryt, miedzioryt, litografia, malarstwo olejne, akwarela, różne techniki rysunku tuszem, węglem i ołówkiem, rzeźba w drewnie, kamieniu i gipsie.

Prace swoje, wystawiał w Inowrocławiu, Bydgoszczy, Gnieźnie, Poznaniu, Toruniu, Grudziądzu Włocławku, Krakowie, Olsztynie czy Słupsku oraz za granicami kraju, m. in w Czechosłowacji, Francji, Niemczech i Rosji. Dziś znajdują się w wielu muzeach nie tylko rejonie wielkopolsko-pomorskim, ale też w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, w Krakowie, galeriach Moskwy, Pragi, Stralsundu, Frankfurtu (n. Menem) Nancy, a także w skandynawskich i w Stanach Zjednoczonych.

Współpracował też jako grafik – ilustrator m. in. z bydgoską Arkoną.

Działalność archeologiczna

- działalność kronikarska: głównie drzeworyty i rysunki dokumentujące badania wykopaliskowe (np. w Biskupinie, Gnieźnie, Kruszwicy, Ostrowie Lednickim), szkice z różnych wydarzeń, portrety i karykatury archeologów. - artystyczne rekonstrukcje różnych obiektów oparte na szczegółowej dokumentacji archeologicznej, m. in. zabytków architektury z terenu Kujaw i Inowrocławia (setki opublikowanych ułamków ceramiki i innych przedmiotów, rysunki zabytków drewnianych, m. in. słynnego wczesnośredniowiecznego czerpaka ze zdobioną rękojeścią z Niestronna na Pałukach). Pod jego kierunkiem zaczynali pracę w archeologii liczni rysownicy (m. in. B. Promiński, K. Poprawski, L. Fijał, A. Wawrzyński). Jako rzeźbiarz – archeolog współpracował m. in. muzeami: Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

W 1979 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jest pochowany na cmentarzu p.w. Św. Mikołaja w Inowrocławiu.

Życie prywatne

Był synem Wincentego i Józefy Lewandowskiej. Miał troje dzieci: Wojciecha – inowrocławskiego drukarza i grafika, Przemysława i Sławę.

Przypisy

Źródła

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Stanisław Łuczak is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Stanisław Łuczak
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes