peoplepill id: slawomir-rucinski
SR
Poland
2 views today
2 views this week
Sławomir Ruciński
Polish astronomer

Sławomir Ruciński

The basics

Quick Facts

Intro
Polish astronomer
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Częstochowa, Poland
Age
81 years
Education
Faculty of Physics of University of Warsaw
The details (from wikipedia)

Biography

Sławomir Maria Ruciński (ur. 2 lipca 1943 w Częstochowie) – polski astronom mieszkający i pracujący w Kanadzie od 1984 roku. Profesor doktor habilitowany, professor emeritus w Department of Astronomy and Astrophysics (DAA), University of Toronto od lipca 2009 roku.

Życiorys i działalność naukowa

w Polsce

Ukończył studia (1960–1965) na Uniwersytecie Warszawskim, praca magisterska (1965) i doktorat (1970) pod opieką prof. Stefana Piotrowskiego, habilitacja (1974); wszystkie tytuły uzyskane na Uniwersytecie Warszawskim. Zatrudniony w Obserwatorium Astronomicznym UW kolejno jako asystent, adiunkt i docent w latach 1965–1980. W tym czasie był opiekunem naukowym magistrantów i doktorantów, wśród nich kilku słynnych polskich astronomów: magisterium prof. Andrzeja Udalskiego i prof. Janusza Kałużnego, doktorat prof. Aleksandra Schwarzenberga-Czernego. Nominacja profesorska (zaocznie, podczas pobytu za granicą) w listopadzie 1982 roku. Przez 20 lat (1961–1981) prowadził popularny dział astronomiczny „Głowa do góry” w miesięczniku „Młody Technik”.

Wyjazdy zagraniczne:

  • Staż podoktorski na University of Florida, Gainesville, USA (1970–1971);
  • Research Associate, Dominion Astrophysical Observatory, Victoria, BC, Kanada (1975–1977);
  • Max Planck Institute, Monachium, Niemcy (1980–1982);
  • Institute of Astronomy, Cambridge, Wielka Brytania (1982–1984)
  • liczne pobyty obserwacyjne w wielu obserwatoriach światowych.

w Kanadzie

Od 1984 roku był profesorem kontraktowym na University of Toronto (1985–1987), potem w Institute of Space and Terrestrial Science w Toronto (1987–1997), gdzie zaprojektował satelitę MOST (poniżej). W tym czasie Adjunct Professor na uniwersytetach Toronto i York. W latach 1997–1998 Canadian Resident Astronomer w obserwatorium Canada-France-Hawaii Telescope (CFHT). W 1999 roku wrócił do Toronto i został profesorem w DAA oraz dyrektorem zarządzającym David Dunlap Observatory (DDO) przez ostatnie 10 lat istnienia obserwatorium do 2008 roku. W tym czasie przeprowadził ważny przegląd orbit spektroskopowych wszystkich dostępnych krótkookresowych (P < 1 d) gwiazd podwójnych do 10.

Od lipca 2009 roku jest na emeryturze, ale pozostaje aktywny naukowo i dydaktycznie. Na wiosnę 2013 roku prowadził wykład dla doktorantów w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, "Physics of Stars".

W ramach projektu BRITE współpracuje z doktorantami i Post-Doctoral Fellows z University of Toronto.

Interesuje się głównie gwiazdami podwójnymi, aktywnością gwiazd typu słonecznego, aktywnością młodych gwiazd, atmosferami gwiazdowymi, obserwacjami astronomicznymi z pokładów satelitów.

Jest autorem 429 publikacji naukowych z całkowitą liczbą cytowań 9596. W przeliczeniu na jednego autora, liczba cytowań 4626 jest najwyższa wśród żyjących i aktywnych polskich astronomów. Współczynnik Hirscha (h-index): 51, znormalizowany na jednego autora: 34. Dane z bazy danych ADS z marca 2017 roku.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 maja 2015 r. Sławomir Ruciński został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu za wkład w powstanie pierwszych polskich satelitów naukowych. Uroczystość miała miejsce 25 września 2015 roku w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

13 września 2017 r. astronomowie zgromadzeni na Walnym Zebraniu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w Zielonej Górze" w głosowaniu tajnym nadali Sławomirowi Rucińskiemu godność Członka Honorowego Towarzystwa w podziękowaniu za zasługi dla rozwoju polskiej astronomii. Jest on jedenastym Członkiem Honorowym w 94-letniej historii Towarzystwa.

Członkostwo w organizacjach

  • Członek Międzynarodowej Unii Astronomicznej (MUA) od 1973 roku;
  • Wiceprezydent, potem Prezydent Komisji 42 „Close Binary Stars” MUA (2003–2009).

MOST (Microvariablity and Oscillations of STars) i BRITE (BRIght Target Explorer)

Sławomir Ruciński jest pomysłodawcą i inicjatorem astronomicznych projektów satelitarnych MOST i BRITE.

W 1997 roku przedstawił (wraz z dr. inż. Kieranem Carollem i prof. Jaymie Matthewsem) wniosek do Canadian Space Agency (CSA) przedstawiający plan badań i założenia techniczne zbudowania pierwszego, stabilizowanego 3-osiowo mikrosatelity (<100 kg) do obserwacji astronomicznych. MOST był zbudowany w Space Flight Laboratory, University of Toronto Institute for Aerospace Studies (SFL-UTIAS) przy całkowitym (łącznie ze startem) koszcie 10 milionów dolarów kanadyjskich.

MOST, umieszczony na orbicie w 2003, przyniósł ważne doświadczenia wykorzystane przy projektowaniu satelitów COROT i Kepler. Umożliwia precyzyjną (relatywna dokładność 10–10) i nieprzerwaną (do 7–8 tygodni) fotometrię jasnych (1–12) gwiazd w pasie ekliptycznym nieba. Przewiduje się, że będzie działał do co najmniej 2015 roku, przynosząc dalsze dane dotyczące głównie oscylacji gwiazd, zakryć gwiazd przez planety, jak również efektów niestabilności w wiatrach gwiazdowych i podczas akrecji z dysków w młodych gwiazdach. Obecnie projektem MOST kieruje prof. Jaymie Matthews.

Odzewem na apel ze strony dyrektora Space Flight Laboratory (SFL-UTIAS), dr. R. Zee, co do ewentualnego ustalenia astronomicznego programu naukowego dla nanosatelity (<10 kg), był jego pomysł konstrukcji i plan naukowy dwóch satelitów BRITE (BRIght Terget Explorer) z kosztami poniżej 2 milionów dolarów za satelitę.

Dokumentacja i plan naukowy udostępnione współpracownikom z projeku MOST w Austrii (prof. Werner W. Weiss) zaowocowały akceptacją projektu przez ten kraj w 2007 roku. W 2010 roku, z inicjatywy Rucińskiego, do projektu przystąpiła Polska, co doprowadziło do planów Konstelacji czterech satelitów BRITE.

Fundusze przyznane przez Kanadyjska Agencje Kosmiczną (CSA) w 2011 pozwoliły grupie kanadyjskiej zbudować dwa satelity z serii BRITE: "Toronto" i "Montreal", z których na orbicie umieszczony został ten pierwszy, powiększając międzynarodową konstelację  BRITE do pięciu satelitów. Start BRITE-Montreal, się nie powiódł. Satelita pozostał w ostatnim członie rakiety Dniepr, z którą krąży po eliptycznej orbicie o parametrach 620 x 1450 km.

Zobacz też

  • Lem (satelita)
  • Heweliusz (satelita)

Publikacje

Linki zewnętrzne

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Sławomir Ruciński is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Sławomir Ruciński
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes