peoplepill id: roman-modzelewski
RM
Poland
4 views today
4 views this week
Roman Modzelewski
Polish painter

Roman Modzelewski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish painter
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Death
Age
85 years
Education
Academy of Fine Arts, Warsaw
Roman Modzelewski
The details (from wikipedia)

Biography

Roman Modzelewski (ur. 28 lutego 1912 w Łoździejach, zm. 24 grudnia 1997 w Łodzi) – projektant mebli, malarz, wykładowca akademicki, współtwórca ASP w Łodzi.

Życiorys

W 1931 rozpoczął studia na warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (od 1932 Akademii Sztuk Pięknych) w pracowni malarstwa u prof. Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, gdzie uzyskał absolutorium. Następnie studiował do 1938 malarstwo dekoracyjne u prof. Leonarda Pękalskiego. W okresie studiów Roman Modzelewski zdobył m.in. I nagrodę za projekt kiosku papierniczego (1932) i zaprojektował kraty do budynku Sądów Grodzkich przy ulicy Leszno 53/55 w Warszawie. Jesienią 1939 wyruszył do Lwowa gdzie mieszkał do 1944. Zajmował się tam realizacją robót zleconych przez lokalną Spółdzielnię Artystyczną, wykonywał sgraffita reklamowe, przedmioty z zakresu metaloplastyki, ponadto tworzył portrety i martwe natury w stylistyce koloryzmu. W 1944 udało się Modzelewskiemu powrócić do Warszawy, by następnie przedostać się do swojego brata Teodora do Buska-Zdroju. W 1945 przyjechał do Łodzi, gdzie początkowo, pracował w Liceum Sztuk Plastycznych oraz ponadto organizował jednocześnie z Leonem Ormezowskim, Władysławem Strzemińskim, Stefanem Wegnerem, Felicjanem Szczęsnym Kowarskim Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych przy ul. Narutowicza 77 w Łodzi. Na przełomie sierpnia i września 1945 wziął udział w wystawie Zawodowego Związku Polskich Artystów Plastyków w Miejskiej Galerii Sztuk Plastycznych w Łodzi, na której zostały zaprezentowane jego prace w tym jedna, za którą otrzymał Nagrodę Wydziału Kultury i Sztuki Zarządu Miejskiego. W 1946 na ASP w Warszawie uzyskał dyplom z malarstwa sztalugowego.

Roman Modzelewski jako rektor ASP Łódź

Roman Modzelewski prowadził zajęcia z malarstwa, rysunku, malarstwa ściennego, dekoracyjnego, architektonicznego, dekoracji wnętrza na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1 stycznia 1952 pełnił obowiązki rektora ASP, a od roku akademickiego 1952/53 został pierwszym rektorem z wyboru, którym pozostał przez 3 kadencje do 1963. W związku z planowaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuk likwidacją uczelni, Roman Modzelewski rozpoczął działalność Grupy „a.r.” oraz rozpoczął współpracę z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego podległym pod Ministerstwo Przemysłu Lekkiego. Od 1959 był wiceprzewodniczącym Komisji do Spraw Programowania Mody. W latach 50. XX w. artysta współprojektował i koordynował prace związane z przebudową Starego Rynku w Łodzi, w tym okresie projektował ponadto biżuterię metalową inkrustowaną kolorowymi żywicami epoksydowymi oraz wazony i oprawy luster. W 1956 artysta wykonał projekt fotela ze sklejki i metalu (RM 56). W 1957 jego projekty mebli zostały nagrodzone. Na II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz w warszawskiej Zachęcie zaprezentował prototyp dwóch foteli tapicerowanych na metalowych nogach (RM 57) i krzesła ze sklejki na metalowej konstrukcji. jego projekty zdobyły II nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za „eksperyment – krzesła przy użyciu materiałów zastępczych”. W 1958 zaprojektował fotel z laminatu epoksydowego (RM 58) – był to pionierski przykład zastosowania tego tworzywa w Polsce, a także unikatowy w skali światowej przykład siedziska.

Roman Modzelewski na fotelu RM58

Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie posiada w kolekcji jeden z oryginalnych egzemplarzy tego fotela.

W 1966 rozpoczęto budowę pierwszego w Polsce jachtu z tworzywa. Na podstawie projektu drewnianej łodzi „Silhouette” autorstwa Roberta Tuckera, Roman Modzelewski wykonał kadłub z epoksydu. Wybudowano w 1967 jacht nazwano „Biały”, a następnie w 1968 zwodowano go w Mikołajkach. W latach 1974–1975 artysta zaprojektował kolejny jacht z żywicy poliestrowej – „Amulet”, zwany „Legendą Mazur”, a w latach 1980–1984 zaprojektował kewlarowy jacht morski „Talizman”, który jednak nie został zrealizowany.

Jacht Amulet konstrukcji Romana Modzelewskiego, Mikołajki 1976–1977

W latach 60. XX w. artysta współprojektował Mauzoleum na Radogoszczu. Elementami jego autorstwa są: kompozycja przestrzenna bramy wejściowej, kraty w otworach okiennych ogrodzenia w ścianie południowej mauzoleum. W latach 70. Modzelewski tworzył witraże ze szkła i żywic epoksydowych, a w latach 80. stworzył witraże i dekoracje ścienne w domu towarowym w Poddębicach.

Modzelwski został pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Upamiętnienie

Rada Miejska w Łodzi na wniosek Muzeum Miasta Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych, Łódź Design Festival oraz Wery Modzelewskiej, ustanowiła rok 2022 w Łodzi rokiem Romana Modzelewskiego. Od maja do grudnia 2022 prezentowana była wystawa poświęcona R. Modzelewskiemu w Muzeum Miasta Łodzi. Powołano też kapitułę corocznej nagrody im. Romana Modzelewskiego, przyznawanej młodym artystom.

W 2012 roku, przy okazji wprowadzenia do produkcji fotela RM58 przez firmę Vzór, krytyczka wzornictwa Krystyna Łuczak-Surówka przyczyniła się do otwarcia w Łodzi retrospektywnej wystawy prac artysty.

Nagrody

W latach 1964, 1976, 1989 i 1982 otrzymywał Nagrody Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za „szczególne osiągnięcia w dziedzinie pracy dydaktyczno-wychowawczej, organizacji procesu dydaktycznego oraz kształcenia młodych kadr”.

Malarstwo

W okresie do 1945 zainteresowania artysty koncentrowały się wokół kapizmu – koloryzmu, malował głównie pejzaże, sceny rodzajowe, portrety oraz martwe natury. Po 1945 odszedł od malarstwa impresjonistycznego, dzięki wpływowi Władysława Strzemińskiego. Rozpoczął swoje zainteresowanie solaryzmem (prace olejne z cyklu „Słońce”, lata 1946–1948), jego późniejsze prace nawiązywały do późnego kubizmu („Martwa natura – Butelka”, 1947; cykl „Żagle”, lata 1946–1947). Od II połowy lat 50. do lat 90. XX w. w malarstwie interesował się abstrakcją, geometrią, w swoich pracach używał masy plastycznej – winiduru, żywicy epoksydowej i innych tworzyw sztucznych, metalu, śrub. Obrazy tytułował w większości „Kompozycjami”. W latach 50. i 60. tworzył również abstrakcyjne rzeźby.

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Roman Modzelewski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Roman Modzelewski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes