peoplepill id: roman-czernecki-1
RC
Ukraine
3 views today
3 views this week
The basics

Quick Facts

Places
Gender
Male
Birth
Place of birth
Silets, Ukraine
Age
83 years
The details (from wikipedia)

Biography

Roman Czernecki, właśc. Bazyli Roman Czernecki (ur. 14 maja 1904 w Sielcu Bełzkim, zm. 13 grudnia 1986 w Warszawie) – polski pedagog, nauczyciel, organizator tajnego nauczania na Kielecczyźnie podczas II wojny światowej, założyciel i pierwszy dyrektor powojennej szkoły średniej w Szczekocinach, szef kuratorium w Zielonej Górze, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, w latach 1974-1980 wykładowca historii filozofii na Politechnice Warszawskiej.

Nauczanie przed wojną

Urodził się 14 maja 1904 w Sielcu Bełzkim jako Bazyli Roman Czernecki. Wychowywał się w rodzinie wyznania greckokatolickiego. Kształcił się w Państwowym Gimnazjum w Sokalu, gdzie w 1923 zdał egzamin dojrzałości (wówczas w niższych klasach tej szkoły uczyli się także Stefania i Aleksander Czerneccy). Ukończył filozofię i filologię polską na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Po egzaminie dyplomowym został asystentem profesora Wilhelma Bruchnalskiego, kierownika Katedry Historii Literatury Polskiej. W 1926 roku podjął pracę nauczyciela języka polskiego w Liceum im. Tadeusza Czackiego w Krzemieńcu. Dla Romana Czerneckiego był to okres nabywania pierwszych pedagogicznych doświadczeń. Interesowała go metodologia nauczania, a także bezpośredni kontakt z młodymi ludźmi z różnych środowisk oraz praca społeczna, w którą angażował swych uczniów. Pracę nauczyciela Roman Czernecki kontynuował w Gimnazjum Towarzystwa Naftowego w Borysławiu, w Częstochowie, a następnie - od 1933 roku - w Męskim Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Kielcach, gdzie pozostał z żoną do roku 1939. Krótko przed wybuchem II wojny światowej otrzymał propozycję objęcia stanowiska dyrektora Państwowego Gimnazjum i Liceum w Kętach.

Tajne nauczanie podczas okupacji

Wojna zastała Romana Czerneckiego w Kielcach. W wyniku akcji AB groziło mu aresztowanie przez gestapo. Wraz z rodziną znalazł schronienie w majątku Słupia Jędrzejowska. To tam Roman Czernecki założył tajne gimnazjum i liceum oraz został dyrektorem obu placówek. Z początku szkoła liczyła 16 uczniów. Z czasem grono nauczycielskie poszerzyło siatkę konspiracyjnego nauczania i zaczęło prowadzić zajęcia dla dzieci chłopskich z okolicznych wsi. Nad funkcjonowaniem placówki czuwała - powołana na podstawie zarządzenia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej - konspiracyjna Powiatowa Komisja Oświaty i Kultury we Włoszczowie. W roku szkolnym 1942/1943 w tajnym gimnazjum uczyło się już 327 uczniów, z których około 90% stanowiły dzieci chłopskie. W 1943 roku udało się także otworzyć w Słupi filię Uniwersytetu Jagiellońskiego z pięcioma grupami kierunkowymi: lekarską, filozoficzną, polonistyczną, rolniczą oraz ekonomiczno-prawniczą. Podczas wojny siatką tajnego nauczania kierowaną przez Romana Czerneckiego zostało objętych około 938 uczniów, z których 98 złożyło egzamin dojrzałości. Na kursach uniwersyteckich studiowało natomiast 49 młodych ludzi. Przez cały czas trwania okupacji Roman Czernecki, sam będąc członkiem ZWZ, a potem AK (pseudonim „Wrzos”), pozostawał w ścisłym kontakcie z dowódcami okolicznych oddziałów Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej, które zapewniały ochronę uczestnikom tajnych kompletów. Dzięki działaniom wywiadowczym udało się uniknąć dekonspiracji i w ten sposób jeden z największych systemów tajnego nauczania na polskiej wsi przetrwał do roku 1945.

Działalność pedagogiczna w PRL-u

Po II wojnie światowej Roman Czernecki kontynuował działalność pedagogiczną. Już w 1945 roku rozpoczął realizację imponującego projektu zorganizowania pierwszej bezpłatnej szkoły chłopskiej wraz z internatem w zniszczonym pałacu w Szczekocinach. Zakłady Naukowe – funkcjonujące dziś pod nazwą Zespołu Szkół w Szczekocinach – stanowiły projekt nowoczesnej szkoły na wsi jako ważnego ośrodka edukacyjnego i kulturalnego zapewniającego młodzieży wysoki poziom kształcenia i zarazem możliwość twórczego kształtowania własnej okolicy. Z biegiem czasu pracę w Szczekocinach zaczęły utrudniać Czerneckiemu podejrzenia Urzędu Bezpieczeństwa. Zrezygnował on więc ze stanowiska dyrektora i w 1950 roku objął stanowisko kuratora okręgu szkolnego w Zielonej Górze. W 1952 roku Czernecki otrzymał od Ministra Oświaty tytuł docenta kontraktowego i stanowisko prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Kolejnym przystankiem Czerneckiego była Warszawa, gdzie otrzymał on stanowisko dyrektora Studium Nauczycielskiego dla Pracujących. Po trzech latach rozpoczął również pracę dyrektora w Centralnej Dyrekcji Kursów. W latach 1974-1980 prowadził wykłady z historii filozofii na Politechnice Warszawskiej. W stolicy pozostał do śmierci.

Rodzina

Żoną Romana Czerneckiego była Janina z domu Lickendorf(1905-1990), nauczycielka języka niemieckiego. Mieli dwójkę dzieci, Irenę i Andrzeja Czerneckich. Upamiętniając postać swojego ojca, Andrzej Czernecki w 2009 roku powołał do życia Edukacyjną Fundację im. prof. Romana Czerneckiego. Jego dzieło kontynuują Andrzej i Igor Czerneccy, wnukowie Romana Czerneckiego, patrona Fundacji.

Upamiętnienie

Profesor Roman Czernecki został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 22-4-9). W latach 2004-2018 był patronem Gimnazjum Publicznego w Słupi Jędrzejowskiej, a od 2018 roku patronuje Liceum Ogólnokształcącemu i Branżowej Szkole I Stopnia w Szczekocinach. Jest też patronem Fundacji EFC. Jego imię nosi także nagroda przyznawana przez Fundację publicystom i naukowcom piszącym o edukacji.

Przypisy

Bibliografia

  • R. Czernecki, Z Krzemieńca, Borysławia..., Warszawa 1998.
  • J. Głażewski, Konspiracyjne Gimnazjum i Liceum Ziemi Włoszczowskiej w latach 1939-1945, „Ład” 1998, nr 30(199).
  • M. Skrzypczyk, Uczymy dalej. Roman Czernecki i jego szkoły w Słupi oraz Szczekocinach, Edukacyjna Fundacja im. prof. Romana Czerneckiego EFC, Warszawa 2018.
  • T. Stolarski, Roman Czernecki – pedagog i organizator tajnego nauczania, patron Gimnazjum Publicznego w Słupi Jędrzejowskiej, w: Znani i nieznani ziemi jędrzejowskiej, Słupia Jędrzejowska-Włoszczowa 2009, s. 491–507.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Roman Czernecki is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Roman Czernecki
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes