peoplepill id: renata-tyrsova
RT
Czech Republic
3 views today
3 views this week
Renata Tyršová
Czech ethnographist and art historian

Renata Tyršová

The basics

Quick Facts

Intro
Czech ethnographist and art historian
Gender
Female
Place of birth
Prague, Duchy of Bohemia
Place of death
Prague, Duchy of Bohemia
Age
82 years
Family
Father:
Jindřich Fügner
Spouse:
Miroslav Tyrš
The details (from wikipedia)

Biography

Renáta Tyršová, roz. Fügnerová, (31. července 1854 Praha – 22. února 1937 Praha) byla česká historička umění a umělecká kritička, etnografka.

Život

Dětství a mládí

Renáta Tyršová byla dcera zakladatele Sokola, obchodníka a později generálního zástupce italské pojišťovací společnosti Jindřicha (Heinricha) Fügnera a jeho manželky Kateřiny, rozené Turecký.

Majetkové poměry rodiny byly dobré a základní vzdělání Renatě Fügnerové poskytoval domácí učitel (do školy nechodila). Učila se dvoujazyčně (česky a německy), otec s ní hovořil německy a matka česky; později ji další učitelé vzdělávali v kreslení a hře na piano; znalost jazyků rozšířila o francouzštinu, angličtinu a ruštinu. Na přání otce jí náboženská výchova nebyla poskytnuta. Situace se změnila, když otec Renaty 15. 11. 1865 zemřel; od jejích čtrnácti let se ujal jejího vzdělávání přítel a spolupracovník Jindřicha Fügnera Miroslav Tyrš; věnoval se zejména dějinám umění. Mladá Renáta Fügnerová se postupně stávala aktivní Tyršovou spolupracovnicí v jeho vědecké práci. Stávala se pomocnicí pro přípravu přednášek a chystala podklady pro Tyršovu vědeckou činnost; zejména třídila jeho sbírky fotografií a vedla korespondenci s nakladatelstvími. Aktivně vystupovala i v Sokole, kde byla od roku 1871 zvolena cvičitelkou Tělocvičného spolku paní a dívek pražských.

V roce 1871 požádal Tyrš o jeji ruku.

Žena Miroslava Tyrše

28. srpna 1872 se Renáta Fügnerová, po nutném souhlasu poručníka a matky se sňatkem nezletilé, stala manželkou Miroslava Tyrše. Manželství zůstalo bezdětné a Renáta Tyršová se soustředila na podporu činnosti svého manžela. Spolupracovala s ním na zahraničních studijních cestách, zejména do Itálie, a postupně se vypracovala na samostatnou uznávanou autorku studií o výtvarném umění.

První samostatný kritický text, který zveřejnila v Národních listech v pouhých dvaceti letech, se věnoval obrazu Jaroslava Čermáka Raněný Černohorec. V roce 1878 zveřejnila v časopise Lumír studii o Petru Paulu Rubensovi.

Manželství trvalo 12 let, 18. srpna 1884 Miroslav Tyrš tragicky zemřel.

Další život - angažovaná vdova

Renata Tyršová, Sokolský slet 1932 (dobová pohlednice)

Renáta Tyršová ovdověla v roce 1884, tedy v pouhých 30 letech. Byla jedinou dědičkou Miroslava Tyrše a věnovala se udržování jeho pozůstalosti a odkazu, navázala na jeho díle v estetice a kritice. Současně se věnovala vlastní publikační činnosti a angažovala se v Sokole. Byla též činná v Národní radě československé i v řadě národních spolků.

Byla aktivní ve veřejném životě, např. v prosinci 1885 podpisuje, spolu s předními kulturními pracovníky a intelektuály té doby výzvu Ve prospěch českého čtení.

Již v roce 1886 vyšel její slovní doprovod k Mánesovým ilustracím k Rukopisu Kralodvorskému, další publikace následovaly (mezi nimi vzpomínky na otce Jindřicha Fügnera a manžela Miroslava Tyrše).

Aktivně se zajímala o otázku ženského vzdělávání; roce 1907 byla jmenována "inspektorkou pro české dívčí školy výrobní"

Další oblastí zájmu Renaty Tyršové byl český a moravský folklor. Její zájem probudila výstava lidových výšivek, která se konala v roce 1886 v pražském Rudolfinu. Pro Jubilejní zemskou výstavu 1891 pomáhala připravovat expozici Česká chalupa.Folkloru věnovala Renáta Tyršová několik svých publikací.

Spoluzaložila v roce 1917 České srdce, smyslem tohoto centra bylo pomáhat potřebným.

V roce 1931 se stala čestnou doktorkou filozofie Univerzity Karlovy. V době insigniády (1934) se postavila na stranu spisovatelů hájících české nacionalistické studenty, kteří vyvolali nepokoje.

Většinu života prožila v bytě, který se nacházel v budově Sokola pražského na Sokolské třídě.


Renáta Tyršová v umění a literatuře

K životním jubileům Renaty Tyršové vycházely za jejího života oslavné sborníky a články v tisku. Roku 1907 vytvořil její portrét Max Švabinský.[1], v roce 1928 byla podobizna vytištěna barevným ofsetem. K 70. narozeninám byla vydána pohlednice s portrétem od Jakuba Obrovského. Busta Renaty Tyršové od sochařky Karly Vobišové-Žákové byla původně umístěna v Tyršově domě v Praze. )

Nakladatelství Paseka vydalo v roce 2005 monografii od Ireny Štěpánové.


Dílo (výběr)

  • Lidový kroj v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 1918
  • Nauka o kroji, 1923
  • O vkusu v úpravě domova a oděvu, 1923
  • Jindřich Fügner: paměti a vzpomínky na mého otce, 2 díly, 1926
  • Miroslav Tyrš: Jeho osobnost a dílo, 3 části, 1932–1934

Odkazy

Reference


Poznámky


Literatura

  • ŠTĚPÁNOVÁ, Irena. Renáta Tyršová. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2005. ISBN 80-7185-693-2.  
  • ROZINKOVÁ, Kateřina. Renáta Tyršová a její role ve výtvarné kritice a teorii poslední čtvrtiny 19. století [online]. Praha: Univerzita Karlova v Praze. Filozofická fakulta, Ústav pro dějiny umění. Dostupné online.  
  • KŘÁPKOVÁ, Petra. ROLE UMĚNÍ NA PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ POHLEDEM RENÁTY TYRŠOVÉ A ZDENKY BRAUNEROVÉ [online]. Brno: Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav Hudební vědy, Srovnávací uměnovědná studia. Dostupné online.  

Externí odkazy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Renata Tyršová is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Renata Tyršová
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes