peoplepill id: rajmund-bacewicz-1
RB
Poland
5 views today
5 views this week
Rajmund Bacewicz
Polish physicist

Rajmund Bacewicz

The basics

Quick Facts

Intro
Polish physicist
Places
Work field
Gender
Male
Place of birth
Vilnius, Lithuania
Age
73 years
The details (from wikipedia)

Biography

Rajmund Bacewicz (ur. 13 lutego 1951 r. w Nowej Wilejce) – polski fizyk, profesor nauk fizycznych, prorektor ds. nauki Politechniki Warszawskiej w kadencjach 2012-2016 i 2016-2020.

Życiorys

Szkołę podstawową i liceum ukończył w Ełku. Po zdaniu matury rozpoczął studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył w 1974, uzyskując dyplom magistra ze specjalnością fizyka ciała stałego. Po studiach objął posadę w Instytucie Fizyki Politechniki Warszawskiej (przekształconym później w Wydział Fizyki), gdzie od 2007 jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego. Stopień doktora nauk fizycznych uzyskał w 1980 (z wyróżnieniem), zaś habilitację - w 1991 na podstawie pracy Elektryczne i optyczne właściwości związków półprzewodnikowych o potencjalnych zastosowaniach fotowoltaicznych. Profesurę otrzymał w 2003.

Głównym obszarem zainteresowań naukowych Rajmunda Bacewicza jest fizyka półprzewodników potrójnych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów fotowoltaicznych. Na przełomie XX i XXI w. do tego obszaru dołączyły materiały mające potencjalne zastosowania spintroniczne.

Na początku lat 80. XX w. jako uczestnik prac w Zakładzie Półprzewodników otrzymywał i badał związki o strukturze chalkopirytu CuInSe2. Rezultaty prac zostały wykorzystane w produkcji wydajnych ogniw słonecznych. Odbył kilkumiesięczne staże we Włoszech na uniwersytetach w Parmie (w 1978) i Pawii (w 1981). W 1986 rozpoczął dwuletni staż naukowy w Solar Energy Research Institute w Golden (Kolorado), gdzie poszukiwał nowych materiałów fotowoltaicznych. W laboratorium wzrostu kryształów T. Ciszka opracował metodę krystalizacji półprzewodnikowych związków litu (LiZnP, LiZnAs, LiCdP, LiCdAs) i zbadał ich podstawowe właściwości elektronowe. Materiały te dotąd nie były otrzymywane ze względu na wysoki poziom trudności technologicznej. Obecnie (2016 r.) prowadzi we współpracy z Wolnym Uniwersytetem Berlina badania materiałów poczwórnych o strukturze kesterytu. 16 października 2015 został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do Narodowej Rady Rozwoju jako ekspert w obszarze nauki i innowacji.

Wypromował 8 doktorów, z czego pięciu otrzymało wyróżnienia. Jest autorem ok. 70 publikacji, zaś recenzował ok. 40 artykułów publikowanych m.in. w takich czasopismach jak Journal of Materials Research czy Journal of Physics.

Członkostwa

  • Członek Komitetu Fizyki Polskiej Akademii Nauk (od 2008 r.)
    • Członek Sekcji Optoelektroniki Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji PAN
  • Narodowa Rada Rozwoju
  • Polskie Towarzystwo Fizyczne
  • Polskie Towarzystwo Promieniowania Synchrotonowego
  • Polskie Stowarzyszenie Fotoniczne
  • Institute of Physics (Wielka Brytania)

Nagrody, wyróżnienia, odznaczenia

  • Nagroda Ministra Edukacji Narodowej (dwukrotnie)
  • Nagroda JM Rektora Politechniki Warszawskiej
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • Srebrny Krzyż Zasługi

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Rajmund Bacewicz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Rajmund Bacewicz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes