peoplepill id: piotr-natanek
PN
Poland
1 views today
5 views this week
Piotr Natanek
Polish historian

Piotr Natanek

The basics

Quick Facts

Intro
Polish historian
Places
Work field
Gender
Male
Religion(s):
Place of birth
Maków Podhalański, Poland
Age
64 years
The details (from wikipedia)

Biography

Piotr Natanek (ur. 11 grudnia 1960 w Makowie Podhalańskim) – polski suspendowany prezbiter rzymskokatolicki archidiecezji krakowskiej, kaznodzieja i rekolekcjonista. Doktor nauk teologicznych (specjalność: teologia historyczna) i doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii. Nauczyciel akademicki, były wykładowca Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Życiorys

Pochodzi ze wsi Grzechynia. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej przyjął 19 maja 1985 święcenia kapłańskie. Od 1986 roku związał się naukowo z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie, na której uzyskał stopień doktora, a następnie objął funkcję adiunkta w Katedrze Historii Kościoła XIX i XX wieku na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego tej uczelni. Jest autorem kilkunastu książek, rozpraw naukowych i ponad 100 artykułów. Był wikarym i duszpasterzem w parafii św. Antoniego z Padwy w Krakowie. Założył ośrodek rekolekcyjny Pustelnia Niepokalanów, w którym młodzi ludzie pod opieką kapłana i animatorów spędzają czas na modlitwie, katechezie, pracy i rekreacji. Przy domu rekolekcyjnym cały rok funkcjonuje grupa modlitewna i Bractwo Dusz Czyśćcowych.

Przy pomocy fundacji Społecznego Ruchu Zapotrzebowania Wiary z siedzibą w Norwegii, którego filią stała się Pustelnia Niepokalanów w Grzechyni, uruchomił internetową telewizję ChristusVincit-TV, w której oprócz transmisji nabożeństw z pustelni nadawane są nagrania z wygłoszonych przez niego rekolekcji i katechez. Nagrał wraz z chórem młodzieżowym dwie autorskie płyty.

Jest jednym z głównych propagatorów i opiekunów ruchu dążącego do Intronizacji Chrystusa na „Króla Polski”.

W lutym 2010 opublikował „List Otwarty do Biskupów Polskich, Prezydenta Rzeczpospolitej i Premiera Rządu Rzeczpospolitej”, w którym prosił i wzywał do uroczystego uznania Jezusa za Króla Polski, nawrócenia się i uznania nadrzędności „Prawa Bożego” nad prawem publicznym.

Główne punkty nauczania ks. Natanka[6]

  • Przyjęcie Jezusa Chrystusa jako osobistego Pana i Króla przez wierzących
  • Wspólna intronizacja przez władze duchowne i świeckie Jezusa Chrystusa na duchowego Króla Polski
  • Przywrócenie tabernakulum do centralnego miejsca w budynku kościelnym
  • Przywrócenie zwyczaju przyjmowania Jezusa Eucharystycznego w pozycji klęczącej
  • Piętnowanie grzesznego zachowania
  • Piętnowanie współpracy osób duchownych z wolnomularstwem
  • Upowszechnienie nabożeństw o uzdrowienie i uwolnienie
  • Wezwanie do modlitwy i postu o chlebie i wodzie
  • Zachęcanie do całonocnych adoracji Jezusa Eucharystycznego
  • Akcentowanie roli prywatnych objawień w życiu Kościoła (np: Don Ottavio Micheliniego, Marii Valtorty, św. Faustyny Kowalskiej, bł. Anny Katarzyny Emmerich, Agnieszki Jezierskiej)
  • Ustanowienie nowych świąt kościelnych – Boga Ojca, Dwojga Serc Jezusa i Maryi
  • Przywrócenie uchylonych świąt Kościelnych – Krwi Jezusa i innych
  • Ewangelizacja przez telewizję internetowąoraz przez rozdawanie medalików podczas pielgrzymek (m.in. do Paryża, Ziemi Świętej, Brukseli, Berlina. Pielgrzymki organizowane są pod hasłem „Odbijamy Europę”)

Błędy teologiczne

W związku z dużą ilością skarg, jakie wpływały do Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, kardynał Stanisław Dziwisz powołał 3 lipca 2009 komisję teologiczną, której zadaniem było dokonanie oceny teologicznej treści publicznie głoszonych przez ks. Piotra Natanka. Komisja ta wyraziła się negatywnie o działaniu duszpasterza i stwierdziła liczne błędy teologiczne w głoszonym przez niego nauczaniu. W związku z taką opinią i na podstawie wizytacji kanonicznej w Pustelni Niepokalanów, metropolita krakowski ograniczył mu możliwości działania duszpasterskiego, nakazując między innymi zamknięcie działalności duszpasterskiej prowadzonej w Pustelni Niepokalanów w Grzechyni oraz zabronił publicznych wystąpień oraz rozpowszechniania w jakiejkolwiek formie nowych i archiwalnych wystąpień duszpasterza.

Wiosną 2011 stał się znany za sprawą zamieszczonego w internecie jednego z jego kazań na temat okultyzmu i opętania przez szatana. Nagranie stało się przebojem wśród internautów – w serwisie YouTube w połowie czerwca 2011 miało ponad 0,5 miliona odsłon. Pod koniec kwietnia 2015 było to już prawie 2,5 miliona odsłon.

Pomimo wielu zakazów i krytycznych wypowiedzi hierarchów kościelnych na jego temat, nadal prowadził swoją działalność duszpasterską, m.in. krytykując komisje teologiczne. 23 maja 2011 r. arcybiskup krakowski z biskupami pomocniczymi wydali „Oświadczenie w sprawie działalności ks. Piotra Natanka”, w którym kolejny raz skrytykowano jego działalność oraz przestrzeżono wiernych przed jego poglądami. Biskupi stwierdzili, że włączanie się w działania ks. Natanka „może prowadzić do rozbicia kościelnej jedności, a nawet do oderwania się od wspólnoty wierzących”.

Nałożenie kary suspensy

20 lipca 2011 metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, nałożył na ks. Natanka karę suspensy, która zawiesza go w sprawowaniu funkcji kapłańskich i władzy rządzenia. Suspensa jest wynikiem nieposłuszeństwa ks. Natanka wobec swojego biskupa – kardynała Dziwisza, m.in. uporczywego niestosowania się do upomnień, niewywiązania się ze złożonych deklaracji, a także głoszenia poglądów niezgodnych z nauką Kościoła.

Mimo kary suspensy ks. Natanek sprawuje liturgię, publicznie wypowiedział posłuszeństwo kard. Dziwiszowi. Porównał się do ekskomunikowanego arcybiskupa Marcela Lefebvre’a i wyświęconych przez niego biskupów (z których ekskomunikę zdjął papież Benedykt XVI, jednak nadal pozostają w karze suspensy), a swoje nieposłuszeństwo względem kard. Dziwisza uzasadnił m.in. przekonaniem o jego kontaktach z masonerią. Sakrament Eucharystii sprawowany przez suspendowanego ks. Natankajest ważny ex opere operato, chociaż sprawowany jest niegodziwie. Nie są natomiast ważne udzielane podczas spowiedzi rozgrzeszenia oraz małżeństwa (z wyjątkiem bezpośredniego zagrożenia życia). Do ważności tych sakramentów konieczna jest jurysdykcja właściwego biskupa.

26 sierpnia 2011 solidarność z kard. Dziwiszem w podejmowanych przez niego krokach dyscyplinarnych wobec ks. Natanka wyraziła obradująca na Jasnej Górze Rada Biskupów Diecezjalnych Episkopatu Polski.

16 stycznia 2012 Rada Stała Episkopatu Polski po raz kolejny przestrzegła katolików przed gromadzeniem się wokół suspendowanego księdza i popieraniem głoszonych przez niego idei.

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Piotr Natanek is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Piotr Natanek
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes