peoplepill id: petar-karchev
PK
Bulgaria
2 views today
3 views this week
Petar Karchev
Bulgarian journalist

Petar Karchev

The basics

Quick Facts

Intro
Bulgarian journalist
Places
Gender
Male
Place of birth
Ohrid, Ohrid Municipality, North Macedonia
Death
Place of death
Sofia, Sofia Capital Municipality, Sofia City Province, Bulgaria
Age
75 years
The details (from wikipedia)

Biography

Петър Георгиев Карчев е български публицист и революционер, деец на Вътрешната македонска революционна организация (обединена). Карчев е деец на Народнолибералната партия и е един от най-близките сътрудници на Никола Генадиев. Занимава се с журналистика от 1908 година, редактор е на вестниците „Воля“ (1919), „Народно единство“ (1923 - 1925), „Свобода“ (1925), „АБВ“, „Днес“, „ЕК“ (1925), „Независимост“ (1927 - 1934), „Земеделска задруга“ (1936 - 1939), „Нова камбана“ (1938), „Земеделска защита“ (1945 - 1947) и пише във вестниците „Литературен глас“ (1928 – 1932) и „Пладне“ (1929 – 1930) и в списанията „Огнище“, „Родна мисъл“.

Биография

Карчев е роден в 1889 година в град Охрид, тогава в Османската империя, днес в Северна Македония в семейството на Георги Карчев и Ксантипа (Сантипия) Огненова-Карчева. Брат на майка му е видният общественик и революционер Лев Огненов. Баща му и вуйчо му му дават българско патриотично възпитание:

Узнах още, че освободеният български народ и ние сме едно и също нещо. Езикът, който учехме в училище, беше „горно-бугарски“. Ние имахме и друг враг освен турците — това бяха гърците, които са ни владели в миналото чрез владиците и Патриаршията си. Сега си имахме свой екзарх в Стамбул...

Карчев завършва прогимназия в родния си град и в 1902 година пристига в България, където учи в Плевен, Враца (1905 – 1906) и в Първа софийска мъжка гимназия (1906 - 1907). Учителства една година в село Злокучене, Плевенско.

В 1908 година си намира работа като репортер в органа на Народнолибералната партия „Българска независимост“ (1908), препоръчан от Димчо Дебелянов на редактора Трифон Кунев. След закриването на вестника в края на годината, от септември 1909 година е учител в село Ракита, Луковитско, и влиза в Народнолибералната партия.

Постъпва във вестник „Воля“, при основаването му през март 1911 година. Участва в Балканската война като артилерист при обсадата на Одрин. След войната от 1914 година отново работи във „Воля“ като завежда парламентарния и политическия репортаж.

Следва право в Софийския университет. Адвокат е в София и Русе.

Запознава се с Никола Генадиев и става негов верен сътрудник до края на живота му. Пише във вестник „Воля“ на Симеон Радев. В 1914 година кореспондент на органа на македонски българи, емигранти в Гранит Сити, САЩ „Народен глас“ от България е журналистът Петър Карчев, пишещ под псевдонима П. Езерски.

По време на Първата световна война от края на 1917 година служи в Четвърта пехотна преславска дивизия като кореспондент на „Военни известия“ в Северна Добруджа, а от лятото на 1918 година — в Мариово. След войната в 1919 година става главен редактор на „Воля“ и като такъв става секретар на Централното бюро на Народнолибералната партия.

От началото на 1921 година, след разногласия с Генадиев и отказ да оглави новия вестник „Независимост“, орган на Националлибералната партия, Карчев се мести като адвокат в Русе. В Русе пише във вестник „Ратник“ и редактира „Свободна воля“, местен орган на Националлибералната партия.

Участва като делегат от Русенското македонско братство в обединителния конгрес на Македонската федеративна организация и Съюза на македонските емигрантски организации от януари 1923 година.

От убийството на Никола Генадиев в 1923 до юни 1924 г. Карчев е главен редактор на „Народно единство“, органа на новооснованата от Генадиев партия Народно единство, на която Карчев е и секретар. По-късно редактира „Свобода“, Земеделска задруга“, „Земеделска защита“. По-късно се включве в дейността на ВМРО (обединена) и сътрудничи на Павел Шатев. Участва в Цариградската конференция на ВМРО (обединена) през 1929 година.

В 1930 година е арестуван с Георги Занков във Виена, но е освободен и екстрадиран в Германия. На 1 април 1930 година поема редактирането на „Независимост“.

Умира в София през 1965 година. Погребан е в Централните софийски гробища.

Външни препратки

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Petar Karchev is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Petar Karchev
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes