Pavel Firt
Quick Facts
Biography
Pavel Firt (16. července 1927 Praha – 16. srpna 2016 Praha) byl významný představitel cévní chirurgie a kardiochirurgie. V roce 1984 provedl první úspěšnou transplantaci srdce v Československu a ve východním bloku.
Tehdejší ministr zdravotnictví Jaroslav Prokopec rozhodl, že při první transplantaci srdce v Československu v roce 1984 povede tým Vladimír Kočandrle, operátorem byl Pavel Firt, Vladimír Kočandrle byl prvním asistentem.
Život a profesní kariéra
Jeho otec byl armádní lékař, který velel zdravotníkům na několika frontách druhé světové války, mimo jiné u libyjského přístavu Tobruk. Po návratu do vlasti napsal o svých zkušenostech knihu Od Eufratu až po Benghazi: Historie čs. vojenské jednotky na Středním Východě, 1947.
Jako brigádní generál vedl do roku 1948 Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, poté upadl v nemilost a až do důchodu pracoval jako praktický lékař. Původní příjmení rodiny bylo až do roku 1946 Fürth.
Pavel Firt pracoval po absolvování Lékařské fakulty Karlovy univerzity (LF UK) od roku 1951 v Praze v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), tehdy v Ústavu klinické a experimentální chirurgie. V letech 1979 až 1991 zde působil jako přednosta kliniky. Od roku 1977 byl profesorem LF UK.
Po založení subkatedry kardiochirurgie v roce 1987 se stal jejím prvním vedoucím. Subkatedra se věnovala postgraduálnímu školení lékařů se specializací cévní chirurgie a kardiochirurgie. Pavel Firt stál také po několik let v čele kardiovaskulární sekce České chirurgické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Od počátku své profesní kariéry se zaměřil na chirurgii kardiovaskulárního systému. Již ve své dizertační práci vyřešil zásadní problémy velkých transfuzí, za to byl oceněn státní cenou Klementa Gottwalda. Státní ceny Klementa Gottwalda dostal během své kariéry celkem čtyři. Získal také Cenu Vědecké rady Ministerstva zdravotnictví České republiky, Maydlovu cenu, Purkyňovou medailí a zlatou Hufelandovu medaili. V průběhu času dosáhl řady úspěchů a ocenění i v zahraničí, stal se průkopníkem cévní chirurgie evropského významu. Byl čestným členem Belgické chirurgické společnosti a Britské společnosti pro výzkum v chirurgii. Dostal zlatou medaili Italské společnosti kardiovaskulární chirurgie. V bývalé Německé demokratické republice se podílel na založení cévní chirurgie, německou vládou byl vyznamenán za vynikající práci.
Dílo
Pavel Firt publikoval více než 350 vědeckých prací v českých a v zahraničních časopisech, je autorem pěti monografií, šesti výukových filmů a řady dalších prací. Ve spolupráci s Liborem Hejhalem napsal vědecké práce z oboru cévní chirurgie a léčení prudkého krváceníː
- Otázky léčení prudkého krvácení, 1954
- Bezstehové cévní spojení pomocí fibrinových prstenců, 1961
- Koloidní infuzní roztoky v léčbě krvácení, 1964
- Chirurgická prevence a léčba mozkové ischemie, 1970
Je spoluautorem knihy Cévní chirurgie .
- FIRT, Pavel; HEJNAL, Jaroslav; VANĚK, Ivan. Cévní chirurgie. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2006. ISBN 80-246-1251-8.
Literatura
- TOMEŠ, Josef. Český biografický slovník XX. století, I. díl, A-J. 1. vyd. Praha, Litomyšl: Paseka, 1999. ISBN 80-7185-245-7.
Reference
Související články
- Transplantace srdce
- Vladimír Kočandrle
Externí odkazy
- Rozhovor s chirurgem Pavlem Firtem o první transplantaci srdce
- IKEM slaví 35 let od první transplantaci srdce
- První úspěšná transplantace srdce v Československu
- Přepsané dějiny. Jak to skutečně bylo s první československou transplantací srdce?
- V IKEM za třicet let provedli 938 transplantací srdce
- KADLECOVÁ, Kateřina. Přepsané dějiny. Reflex, 2019, číslo 50, s. 68–72.