peoplepill id: paisius-pastirev
P
Ottoman Empire Bulgaria
3 views today
3 views this week
Paisius (Pastirev)
Православен духовник, архимандрит на Българската екзархия

Paisius (Pastirev)

The basics

Quick Facts

Intro
Православен духовник, архимандрит на Българската екзархия
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Yambol
Place of death
Plovdiv
Age
67 years
The details (from wikipedia)

Biography

Паисий е православен духовник, архимандрит на Българската екзархия, деец на късното Българско възраждане в Македония.

Биография

Роден е през 1876 година в Ямбол, Османската империя, със светското име Димитър Иванов Пастирев. Завършва прогимназия в родния си град, а гимназия в Сливен. В 1892 година постъпва в Самоковската духовна семинария, където учи при Сава Доброплодни и Александър Карастоянов. Двамата го препоръчат на Киевската духовна семинария, която Пастирев завършва в 1896 година.

Междувременно на 24 септември 1894 година Димитър Пастирев се замонашва в екзархийската канцелария в Пера, Цариград, а на 26 декември 1894 година е възведен в йеродяконски чин в катедралата „Свети Стефан“. На 30 ноември 1898 година в Сливен е ръкоположен за йеромонах.

Братството на Бачковския манастир, декември 1905 година. Фото Крум Савов

През 1900 година руските власти го прогонват от Русия. От 24 октомври 1905 до 1906 година година и два месеца е игумен на Бачковския манастир. В Бачково претендира за това, че е открил гроба на патриарх Евтимий Търновски. На 27 декември 1905 година е ръкоположен в архимандритски сан.

През 1907 година архимандрит Пастирев става председател на Радовишката българска община. В 1909 година прави аматьорски разкопки в църквата „Свети Леонтий“ на Водочкия манастир, при които открива доста находки - плоча с надпис, плоча с изображение на двуглав орел и надпис, колони и други, но нанася сериозни щети на храма. Част от находките са конфискувани от османските власти и по-късно изгубени. Друга част от тях са използвани при строежа на храма „Св. св. Кирил и Методий“ в Струмица.

След Радовиш архимандрит Паисий е управляващ Драмската българска епархия. След това Екзархията го назначава за председател на българската църковна община „Свети Стефан“ в столицата Цариград.

По време на Балканската война 1912 година е арестуван от османските власти, осъден на седем години затвор и е изпратен да в Адана, Мала Азия. След месец обаче е освободен по застъпничество на главния съветник на руския пълномощен министър в Цариград.

Отново е игумен на Бачковския манастир от 10 януари 1923 до 11 юли 1927 година. Като игумен прави предложение пред манастирския събор да провъзгласи цар Борис III за ктитор на манастира и това става на 20 ноември 1923 година.

В 1927 година архимандрит Паисий се оттегля в Станимата и се занимава с благотворителсност. Завещава имуществото си на Старческия дом в града.

Умира на 4 август 1943 година в болница в Пловдив със спукана язва.

Архимандрит Паисий е автор на „Мисли върху монашеството“ и „Гробът на Патриарх Евтимий“. На него е посветен трудът „Архимандрит Паисий Пастирев (животопис)“, отпечетан в 1926 година в печатницата на В. К. Дърварев в Станимака.

Бележки


Пахомийигумен на Бачковския манастир
(24 октомври 1905 – декември 1906)
йеромонах Климент
епископ Панарет Брегалнишкиигумен на Бачковския манастир
(11 юли 1927 – 31 юли 1929)
йеромонах Никодим
     Портал „Македония“         Портал „Македония“    
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Paisius (Pastirev) is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Paisius (Pastirev)
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes