peoplepill id: nikolay-alfyorov
NA
Russia
3 views today
3 views this week
Nikolay Alfyorov
Russian architect

Nikolay Alfyorov

The basics

Quick Facts

Intro
Russian architect
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Bezdrik, Sumy Raion, Sumy Okruha, Ukraine
Place of death
Zalizniak, Sumy Raion, Sumy Okruha, Ukraine
The details (from wikipedia)

Biography

Микола Федорович Алфьоров (1777, Бездрик, Сумський полк — 1842) — український культурний діяч, архітектор, гравер, художник, письменник.

Життєпис

Більшу частину життя Микола Федорович Алфьоров прожив у Попівці (нині — північна околиця с. Залізняк), у будинку «Попівської академії», отриманої за заповітом від наставника — відомого слобожанського просвітника О. Паліцина.

Батьківська родина

Народився в родині козацького сотника Сумського полку, людини не значних статків, але шанувальника мистецтва.

Мистецький гурток

Ще в юні літа Микола, разом із сестрою Катериною («Прівєта», «Чадцо») потрапив до мистецького гуртка О. О. Паліцина, до, так званої, Попівської академії. У гуртку відразу ж звернули увагу на юнака, який виявив неабиякий хист до архітектури, малювання і гравіювання. Найбільший вплив на нього мав О.Паліцин. Саме за його підтримки він посилено займався архітектурою. До того ж О. О. Паліцин мав багату книгозбірню і цікаву мистецьку колекцію. Під час навчання у Паліцина, у 1800 р. Микола виконує свої відомі малюнки «Вид моей пустыни», «Памятник у озера» та ін. У 1813 р. на 65-річчя наставника дарує йому гравюру із зображенням архітектурного проєкту Паліцина та написом «Anno MDCCXCII» (1792 р. — рік поселення Паліцина в Попівці).

  • Після подорожі до Європи, звідки привозить Паліцину поповнення до мистецької колекції, знову стає активним учасником гуртка.

Петербурзький період

За підтримки О.Паліцина поїхав до Петербургу, де пройшов курс навчання у знаменитого архітекта Камерона. Невдовзі проявив свій хист, став помічником А. Н. Вороніхина при побудові Казанського собору. Також зажив слави першорядного гравера, видав книгу «Способ гравировать водкою..» — цією книгою користувався і Т. Г. Шевченко (була вилучена в нього під час обшуку).

Європейська подорож

  • У 1802—1804 рр. знаходився на державній службі у країнах Європи. При матеріальній підтримці О. Паліцина та В. Каразіна вдосконалив там свою майстерність. Відвідав Грецію, Італію, Туреччину. Робив замальовки руїн Велізарієвого будинку і храму святої Софії в Константинополі, креслення Парфенона, Ерехтейнона і храму Тезея в Афінах. Подорожні враження виклав у «Листах руського мандрівника», що друкувалися в журналах «Руський вісник» і «Вісник Європи». Знаходячись у Європі Алфьоров на прохання О. Паліцина придбав багато картин, гравюр, офортів, скульптур для поповнення мистецької колекції свого вчителя.

Архітектурні проєкти

  • У 1804 р. М. Алфьоров, знаходячись у Хотіні, спроєктував Вознесенську церкву для графині Рахманової в с. Великий Бобрик. Пізніше, проєкт церкви не був затверджений поміщицею, був перероблений італійськими майстрами (в основному — збільшений у розмірах); початок будівництва — 1822 р., освячений Філаретом у 1851 р.

Використавши не реалізований раніше проєкт Паліцина пірамідально-античного мавзолею (зображений на малюнку «Памятник у озера» 1800 р.), у 1812 р. подав його, як проєкт мавзолею захопникам Казані, які загинули при взятті міста в 1552 р. Пам'ятник збудовано в 1823 р., зберігся донині. За версіями сумських дослідників, невелика копія піраміди була збудована і в Сумах на центральному цвинтарі (збереглася в обшарпаному вигляді).

  • Олівцю М.Алфьорова належать декілька проєктів церков у центральних губерніях Російської імперії.

Останні роки

Доживав Микола Алфьоров у Попівці, захоплювався полюванням. Профінансував будівництво огорожі навколо Успенського храму у Верхній Сироватці (напевно, збудованого за проєктом своєї сестри — Катерини Федорівни Алфьорової в 1812 р.) Олександр Паліцин заповів йому маєток, бібліотеку і мистецьку колекцію. Одружений на сестрі відомого харківського просвітника В. Н. Каразіна. Син Аркадій продовжив справу батька та Паліцина — значно поповнив мистецьку колекцію і передав її до Харківського університету («Музей изящных искусств»). М. Алфьоров похований у склепі біля попівського маєтку поруч з наставником. Склеп зруйновано в 1924 р.

Джерела

  • О.Десятниченко — «Паліцинськими стежками», видавництво «Водний спектр Джі Ем Пі», Харків, 2018.

Див. також

  • Просвітництво
  • Митці і маєтки України
  • Паліцинська академія
  • Палицин Олександр Олександрович

Посилання

  Словники та енциклопедії
  Словники та енциклопедії
Нормативний контроль
Нормативний контроль
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Nikolay Alfyorov is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Nikolay Alfyorov
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes