peoplepill id: mykolas-angelas-sulcas
MAŠ
Poland Russia
2 views today
3 views this week
Mykolas Angelas Šulcas
Architect

Mykolas Angelas Šulcas

The basics

Quick Facts

Intro
Architect
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Courland, Latvia
Place of death
Vilnius, Lithuania
Age
43 years
Education
École principale de Vilenskaya
(-1788)
The details (from wikipedia)

Biography

Міхал Шульц (лит. Mykolas Angelas Šulcas, пол. Michał Szulc; 1769(1769), Курляндія — 20 червня 1812, Вільно) — литовський і білоруський архітектор німецького походження. Представник пізнього класицизму.

Біографія

У 1788 році закінчив Головну Віленську школу (в 1803 році була перетворена у Віленський університет) зі ступенем доктора філософії. Учень професора Лаврентія Гуцевича . З осені 1788 року викладав в школах Кретингена, Вільнюса, в 1794 році — Новогрудка. Брав участь у повстанні 1794 року. Восени 1797 року став ад'юнктом професора Лаврентія Гуцевича, пізніше — професором університету, очолив кафедру архітектури.

З 1799 року проектував, будував і реконструював навчальні корпуси Віленського університету і будинки персоналу університету, також інші житлові будинки Вільнюса, садибні ансамблі і храмові будівлі в Литві та Білорусі.

У 1809 році при реконструкції гімназії Віленського університету обвалилася стеля. Аварія сталася також при перебудові храму піарів у житловий будинок. Чотириповерховий будинок Шульца з величним класицистичним фасадом, побудований на розі вулиць Німецької Vokiečių g. 8 і Домініканської Dominikonų g. у 1800 році на місці недобудованого костелу єзуїтів, у XIX столітті був найвищим у Вільнюсі. Перед Другою світовою війною в ньому був готель «Європа». У 1944 році будівля згоріла і після війни на його місці був побудований звичайний житловий будинок.

У зв'язку з аваріями поліція заборонила Шульцу займатися проектуванням і будівництвом. Він був звільнений з посади архітектора університету, однак залишався професором архітектури.

Влітку 1812 року Шульцу було доручено зведення павільйону для урочистої вечері на честь імператора Олександра в Закреті (нині парк Вінгіс). Імператор та гості милувалися вишуканим оздобленням стелі. Незадовго до балу павільйон впав. Вражений Шульц кинувся у Вілію і потонув. Тіло його витягли через кілька днів у 20 верстах від міста.

Творчість

На початку своєї діяльності завершував роботи, розпочаті Гуцевичем: у 1798–1801 роках завершив реставрацію віленського Кафедрального собору, в 1798–1800 — вільнюської ратуші.

Потім працював над реконструкцією будівель Віленського університету. У 1799–1801 роках на третьому поверсі північного корпусу двору Сарбевія обладнав власну квартиру на чотири кімнати. Інтер'єр квартири Шульц декорував ліпними орнаментами і формами різних ордерів. Для освітлення спальні на зразок римського атріуму в стелі і даху прорубано вікно прямокутної форми. Приміщення прикрашене формами доричного ордера, сконцентрованими в антаблементі та обрамленні вікон. Антаблемент, що оперезує вітальню, складається з фриза, розбитого на метопи з розетками рослинних мотивів. Антаблемент інших кімнат коринфського і тосканського ордеру. У своїй квартирі Шульц читав лекції, використовуючи її як наочний посібник з історії архітектури та проектування.

Одноповерхові будівлі західного корпусу двору М. Даукша Шульц реконструював під квартири професорів, змінивши планування і надбудававши два поверхи. У 1806 році третій поверх західного корпусу двору Сарбевія архітектор пристосував під бібліотеку. У 1810 році у Великому дворі він перебудував фасад аули, прикрасивши його класицистичним порталом. У 1811 році Шульц працював на проектом реконструкції аули.

У 1799 році архітектор реконструював будівлі в Сярейкішках, пристосувавши їх для кафедри природничих наук (лабораторії, аудиторії, квартири професорів). Тоді ж ним був підготовлений проект Сярейкішкського ботанічного саду і побудований місток в саду. Восени того ж року Шульц реконструював будівлю університетської аптеки (палац Бжостовських) на розі вулиць Святого Іоанна (Швянта Йона, Šv. Jono g.) і Університетській (Університету, Universiteto g.).

У 1807 році архітектор реконструював триповерховий будинок Прозорів на Великій вулиці, в якому були розміщені квартири для професорів. Опісля будівля стала відомий як будинок Франка (Didžioji g. 1; зараз тут розташовуються книжковий магазин, посольство Франції та Французький культурний центр). Розташований асиметрично під'їзд підкреслює доричні пілястри і лиштви. Великі вікна другого поверху прикрашають обрамлені і ліпні орнаментні вінки. Кут будинку акцентований білим рустом.

У 1807–1810 роках за проектом Шульца залишки покинутої Пречистенської церкви були перебудовані в університетський Анатомікум з аудиторіями і прозектарськими на першому поверсі і кабінетами, навчальними та господарськими приміщеннями на другому.

Триповерховий будинок, який належав університету, Шульц у 1809–1810 році реконструював для потреб хімічної колегії: побудував велику ратондну аудиторію, обладнав квартири професорів. У хімічній аудиторії у формі амфітеатру в нішах між доричними пілястрами були вбудовані циліндричні печі. Двоє дверей обрамлює портал з доричними колонами. Ротонду оперізує широкий антаблемент. Купольне склепіння має кесонне рішення. Зараз у цій будівлі розташовується Міністерство освіти і науки Литви (ріг вулиць А. Волана і Святого Миколая, A. Volano g. 2 / Šv. Mykolo g. 9 A. Volano g. 2 / Šv. Mykolo g. 9).

Шульц також проектував різного роду культові будівлі. У 1802 році він спроектував і збудував дзвіницю костелу Святої Анни у Вільнюсі, керував реставраційними роботами з його відновлення. У 1802–1803 роках архітектор підготував проект тринефної церкви, школи, господарських та виробничих будівель у Свіслочі (Білорусь), ще один у 1810 (не реалізований). Ймовірно, що Шульцу належить проект ансамблю кам'яних каплиць в Вабальнінкасі (зараз Біржайський район).

Палац Тизенгаузів

На початку XIX століття архітектор брав участь в створенні інтер'єрів палацу Тизенгаузів у Вільнюсі на розі Німецької і Троцької вулиць (нині Вакечу і Траку, Vokiečių g. 28 / Trakų g. 17)

Садиби

У 1802–1822 роках Шульц проектував ансамбль садиби М. К. Огінського в Заліссі, недалеко від Сморгоні, який включав одноповерховий палац із симетричним фасадом, з мезоніном і двоповерховими павільйонами по кутах, оранжерею, водяний млин, каплицю, павільйони, містки в парку. У 1806 році архітектор реконструював садибу в Нямежисі (нині Вільнюський район), близько 1811 року садибу в Анташаві (нині Вільнюський район).

Риси стилю

При реконструкції будівель університету Шульц, як правило, велику увагу приділяв зручності і функціональності. Від робіт представників раннього класицизму і стилю його вчителя Лаврентія Гуцевича проекти Шульца відрізняються помірністю форм, економічністю, відмовою від підкресленої величі головних фасадів і пропорціями, близькими до звичайних пропорцій ампіру.

Пам'ять

Іменем Шульца названа одна з вулиць Mykolo Šulco gatvė в районі Вільнюса Пашилайчай.

Примітки

  1. Vladas Drėma. Dingęs Vilnius. Vilnius: Vaga, 1991. ISBN 5-415-00366-5. P. 198, 226.(лит.)
  2. На гэтым балі, апісаным у рамане Л. М. Талстога «Вайна і мір» (т. 3, ч. 1, гл. III), імператар атрымаў вестку пра ўварванне войскаў Напалеона ў Расію
  3. А. К. Киркор. Вильно // Живописная Россия. Отечество наше в его земельном, историческом, племенном, экономическом и бытовом значении. Под общей редакцией П. П. Семенова, вице-председателя императорского Русского географического общества. Том третий. Часть первая. Санкт-Петербург — Москва: Издание книгопродавца-типографа М. О. Вольфа, 1882. С. 154.
  4. Pastato istorija(лит.)
  5. Mykolo Šulco gatvė Vilniuje. Vilniaus katalogas. Процитовано 2014-02-03. 

Література

  • Lietuvos architektūros istorija. T. II: Nuo XVII a. pradžios iki XIX a. vidurio. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidykla, 1994. ISBN 5-420-00583-3 . P. 305—310. (лит.)
  • Шульц Міхал
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Mykolas Angelas Šulcas is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Mykolas Angelas Šulcas
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes