peoplepill id: miro-popara
MP
Bosnia and Herzegovina
2 views today
2 views this week
The basics

Quick Facts

Gender
Male
Place of birth
Fatnica, Bileća, Bileća Municipality, Bosnia and Herzegovina
Place of death
Bojišta, Nevesinje, Nevesinje Municipality, Bosnia and Herzegovina
Age
28 years
Miro Popara
The details (from wikipedia)

Biography

Мирослав Миро Попара (Фатница, код Билеће, 1. септембар 1913 – Бојишта, код Невесиња, 25. јул 1942), револуционар, учесник Народноослободилачке борбе и народни херој Југославије.

Биографија

Рођен је 1. септембра 1913. у Фатници код Билеће. Потицао је из земљорадничке породице. Oсновну школу је завршио у родном месту, а гимназију је учио у Требињу, Мостару и Сремској Митровици. Као ученик гимназије почео је да се интересује за револуционарну прошлост свог родног краја. Интересовали су га буне и устанци у Херцеговини, а посебно је био заинтересован за револуционарну организацију „Млада Босна“. Такође, велики утисак на њега је оставила и Велика октобарска социјалистичка револуција, изведена 1917. године у Русији. Све ово га је приближили омладинском револуционарном покрету, а писао је и песме са родољубивим и социјалним садржајем.

За време студија на Правном факултету у Београду, прикључио се студентском револуционарном покрету. Учествовао је у свим студентским акцијама на Београдском универзитету, а 1935. године је примљен у чланство Комунистичке партије Југославије (КПЈ). Од 1936. године, радио је политички и у свом родном крају, где је одлазио за време распуста. Тамошњим комунистима је помагао на формирању партијских челија, отварању сеоских читаоница и књижница. Током 1937. године је радио на формирању партијских и скојевских организација у источној Херцеговини, а у Београду је радио на организовању средњошколске и радничке омладине, која је долазили из Херцеговине. Активно је радио на њиховом укључивању у револуционарни покрет.

За време грађанског рата у Шпанији, током 1937. године, активно је радио на организовању и илегалном пребацивању добровољаца из Југославије у Шпанију. Прикупљао је извештаје и друге вести о животу и борби југословенсих добровљаца у Шпанији. Такође је радио на популарисању шпанске борбе против фашизма и успостављао је везе са лево оријентисаним политичарима из грађанских политичких партија у циљу вођења кампање и пружања помоћи шпанској републици и југословенским добровољцима. Због тога је извесно време живео у илегалности.

Његова политичка делатност није остала непримећена од полиције, па је више пута био хапшен и пригањан. Први пут је био ухапшен 1936. године, када је у затвору на Ади Циганлији, провео од јула до новембра 1936. године. Фебруара 1938. године је постао члан Централног политичког одбора Уједињене студентске омладине Београдског универзитета, као представник студената из Босне и Херцеговине. Био је један од чланова делегације студената Београдског универзитета на преговорима с Влатком Мачеком, потпредседником Владе, поводом бруталног напада полиције на студентску и радничку омладину у време демонстрација у Београду, 14. децембра 1939. године.

У току 1939. и у првој половини 1940. године, радио је на организовању акција студентске омладине у Београду, посебно студената из Босне и Херцеговине, преко удружења „Петар Кочић“ и омладинске секције удружења „Неретва“. Путовао је на Косово и Метохију, и у Војводину и политички радио с колонистима из Херцеговине. Власт Краљевине Југославије је јануара 1940. године формирала концентрациони логор у Билећи и у њему затворила многе истакнуте комунисте, међу којима су били Моша Пијаде, Иван Милутиновић, Иво Лола Рибар и др. Миро је тада, по задатку Централног комитета КПЈ, отишао у Билећу и организовао успостављање везе и пружање помоћи комунистима затвореним у логору. Својим активним политичким радом, успео је да покрене широку акцију међу становништвом Билећког среза, али и дела источне Херцеговине, који су одлучно захтевали распуштање овог логора, што је касније и било учињено. У току лета 1940. године, по задатку је помагао Месном комитету КПЈ за Мостару, у организовању антифашистичких акција и радио је на формирању партијских организација у разним крајевима Херцеговине.

Од октобра 1940. године се налазио на одслужењу војног рока, у Ђачком батаљону у Марибору, где је похађао Школу резервних официра. Када је отпочео Априлски рат, 1941. године, Ђачки батаљон је био премештен у околину Јајца. После неког времена, без јасних наређења од виших комади, група бораца Ђачког батаљона, предвођења подофициром Милованом Шарановићем, је пружила отпор Немцима приликом њиховог уласка у Мркоњић Град. Убрзо потом, уследила је капитулација Југословенске војске, па се Миро са групом својих сабораца из Херцеговине и Црне Горе, упутио у родни крај.

По доласку у Херцеговину, одмах се укључио у организовање оружаног устанка. Као члан Обласног комитета КПЈ за Херцеговину и члан Обласног војног штаба за Херцеговину, активно је радио на учвршћивању партијских организација и на њиховом припремању за оружану борбу. Крајем јула 1941. године, био је именован за команданта Оперативног штаба НОП одреда Херцеговине, а убрзо потом и за секретара Обласног комитета КПЈ за Херцеговину. Од тада, па до његове погибије, све партизанске акције у источној Херцеговини, су вршене под његовом командом. Доласком групе војних руководилаца у Херцеговину, дужност команданта Оперативног штаба је преустио Петру Драпшину, а он је преузео дужност политичког комесара. Средином априла 1942. године, био је иницијатор стварања првог Обласног Народноослободилачког одбора за Херцеговину.

После преласка главнине партизанских снага у западну Херцеговину, почетком 1942. године учествовао је у тзв. „лијевим скретањима“, током којих су учињене многе грешке у развоју Народноослободилачке борбе у Херцеговине и извршени одређени злочини, у циљу спровођења социјалистичке револуције. Због ових грешака, заједно са осталим руководиоцима Оперативног штаба НОП-а Херцеговине – Петром Драпшином и Павлом Ковачевићем, био је 19. јуна 1942. године од стране ЦК КПЈ смењен и партијски кажњен. Убрзо потом, 23. јуна одлуком Врховног команданта НОВ и ПОЈ формирано је ново руководство Оперативног штаба за Херцеговину.

Још почетком јуна 1942. године, Оперативни штаб за Херцеговину и Прва чета Ударног батаљона, која је била задужена за обезбеђење Оперативног штаба, били су у близини села Брестица, код Неума нападнути од многобројнијих четничких снага. Да бих избегли уништење, одлучили су да се поделе у две групе. Прву групу је у правцу села Врбица, повео је Петар Драпшин, док су другу групу у правцу планине Бабe, повели Миро и његов заменик Павле Ковачевић. Тада је наступила велика криза за партизане, који су тотално ослабљени, били под сталним потерама четника. Миро и Павле тада су се налазили у дубокој илегали, крећући се у уском кругу бораца по селима у околини Невесиња. Приликом покушаја успостављања везе за пребацивање на Зеленгору, Павлов курир Марко Руљ их је издао четницима. У близини села Грабовица, код Невесиња, 18. јула 1942. године Миро и Павле су, мислећи да су пошли на састанак са „партизанима“, упали у четничку заседу и били ухвaћени. Четници су их одмах потом предали Италијанимa у Невесињу.

У италијанском затвору у Невесињу, Миро и Павле су били страховито мучени, али су одбијали да непријатељу одају било шта. Један од сведока њиховог мучења у затвору у Несесињу, био је затвореник Видак Чоловић, отац партизана Саве Чоловића. Када су Италијани увидели да од њих неће добити никакву информацију, осудили су их на смрт и стрељали 25. јула 1942. године у селу Бојишта, код Невесиња. Приликом стрељања, над ископаном раком, обојица су клицали Партији и Народноослободилачкој борби.

Указом Президијума Народне скупштине Федеративне Народне Републике Југославије, 21. децембра 1951. године, проглашен је за народног хероја.

Референце

Литература

  • Војна енциклопедија. Београд. 1973. 
  • Народни хероји Југославије. Београд: Младост. 1975. 
  • Херцеговина у Народноослободилачкој борби. Београд. 1986. 
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Miro Popara is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Miro Popara
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes