peoplepill id: milan-gyurlukov
MG
Macedonia North Macedonia
3 views today
3 views this week
The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Male
Place of birth
Krivogaštani, Krivogaštani Municipality, North Macedonia
Place of death
Prilep, Prilep Municipality, North Macedonia
Age
60 years
Awards
Order of St Alexander
 
The details (from wikipedia)

Biography

Милан Христов Гюрлуков наричан Гюрков, Гюруков, Гюрлука, Стамболов, е български революционер, прилепски войвода на Вътрешната македоно-одринска революционна организация.

Биография

Във ВМОРО

Като светиниколски войвода

Милан Гюрлуков е роден през 1884 година в Кривогащани, тогава в Османската империя. Получава прогимназиално образование в Прилеп и учителства една година в родното си село. По време на Илинденско-Преображенското въстание Милан Гюрлуков е пунктов началник в полския район на родния си край. С четата си от 120 души кривогащанци е под прякото началство на Питу Гули, с която участва в сражението при Черния връх. След потушаването на въстанието Милан Гюрлуков остава в четата на Толе паша, по-късно е арестуван и осъден на четири месеца затвор в Битоля.

В Прилеп през 1904 година изпълнява смъртната присъда на ВМОРО срещу местния свещеник сърбоманин Спас Игуменов. Милан Гюрлуков става секретар и помощник-войвода на Ванчо Сърбака, а след неговата смърт поема четата. След афера в Прилепското поле бяга в България и оттам отива като четник в Кумановско. През 1905 година сръбски четници убиват баща му и други негови родственици, заловени на сватба в село Сарандиново.

Чета на Милан Гюрлуков, декември 1905 година
НомерИмеСелищеОколияЗабележка
1.Милан ЮруковКривогащаниКрушевска
2.Илия ЗлатановСлатиноПоречка
3.Никола СимеоновКняжевоСофийска
4.Иван АндреевЖвойнБитолска
Чета на Милан Гюрлуков, 15 август 1907 година
НомерИмеСелищеОколияЗабележка
1.Милан ГьоруковКрушево
2.Пано ИлиевЧеканчевоСофийска
3.Вангел КетовПрилеп
4.Йордан ВасилевПрилеп
5.КуноКрушево
Чета на Милан Гюрлуков, 17 май 1908 година
НомерИмеСелищеОколияЗабележка
1.Милан ГюрлуковПрилеп
2.Мирче АтанасовТръстеникСветиниколска
3.Момчил ИвановВасиликоОдринска
4.Владе ИвановЦърнилищеЩипска
5.Димко СтояновЦърнилищеЩипска

В 1906 година Даме Груев го изпраща за войвода в Светиниколски район, като към 1907 година е районен войвода с чета от 4 души. Ранен е в сражение в ръката. Милан Гюрлуков е делегат на Кюстендилския конгрес на ВМОРО през март 1908 година, а по-късно е избран за велешки войвода, но по нареждане на Тодор Александров остава в Свети Никола. Арестуван е неколкократно, лежи в затворите в Куманово, Скопие, след обезоръжителната акция на Шевкет Тургут паша през септември 1910 година е арестуван отново в Битоля. Преминава в България и още декември се връща с чета в Македония, за да организира, по нареждане на ЦК на ВМОРО, атентат срещу турския султан Мехмед Решад в близост до Скопие, който обаче пропада. По заповед на Тодор Александров организира убийството на Добри Даскалов.

По време на войните за национално обединение

Портрет на Милан Гюрлуков

През септември 1912 година Милан Гюрлуков участва в Балканската война начело на партизанска чета №51 на Македоно-одринското опълчение. Четата от 1000 души четници и милиция, заедно с войводите Мирча и Аргир, води сражения с турските войски в авангарда на сръбската армия. Четниците атакуват в тила и прогонват турците при Селечка планина и Студеница, което улеснява преминаването на Бабунския проход от сръбските войски. За това сръбският принц Александър благодари на Милан Гюрлуков и му подарява хубав кон. Милан Гюрлуков посещава и щаба на сръбската армия и съдейства чрез комитетът на ВМОРО в Прилеп за снабдяването на сръбската армия. Въпреки това той и цялата му чета са арестувани в Битоля, за да бъдат унищожени, но след застъпничество на Милан Матов и руския консул в града Виктор Кал са освободени.

Чета на № 51 МОО с командир Милан Гюрлуков
НомерИмеГодиниОколияСелищеБележки
Видан НайдовПрилепскоБешище
Гроздан ЛозановПрилепскоРапеш
Даме ПоповПрилепскоДолнени
Коста ШекерковПрилепскоВарош
Младен ЗвездовПрилепскоПрилеп
Пане НаумовПрилепскоПрилеп
Петър КостовПрилепскоПрилеп
Спиро ТошевПрилепскоПрилеп
Христо ДимевПрилепскоПрилепбезследно изчезнал на 02 ноември 1912 г.
Христо КитановПрилепскоВитолища

Милан Гюрлуков участва в организирането на Тиквешкото въстание заедно с Тодор Шикалев. При започването на Междусъюзническата война четата му и тези на Милан Матов, Марко Иванов и Петър Чаулев, се числи към Сборната партизанска рота Така групирани те минават река Вардар и превземат гарата на Демиркапия като залавят едно сръбско отделение от 417 души със 100 коня обоз. Продължават да водят сражения в централната част на Македония, докато четата е разбита и в късната есен на 1913 година Милан Гюрлуков преминава в Албания, а оттам в България.

По време на Първата световна война Милан Гюрлуков е в Партизанския отряд на Българската армия, който действа в Прилепско. Избиват много сърбомани от Небрегово и околните села. Командирован е при щаба на доброволческите отряди на генерал Александър Протогеров и участва в организирането на местната администрация в Прилеп. В Прилепско Гюрлуков заедно със Стефан Алябаков и други четници се отдава на зулуми върху местното сърбоманско, но и българско население с цел събиране на пари. Арестуван е и проведената анкета докадва обвиненията, но е освободен след натиск върху военните власти от Тодор Александров.

След освобождението му Гюрлуков е изпратен в Опълченския полк, който е на гарнизон в Сопие под командването на охридчанина полковник Климент Кръстев, откъдето е изпратен в Косово - към Прищина, Призрен, Качаник и Феризово за преследване на непокорни албанци и събиране на сведения за положението. Според Милан Матов Гюрлуков заедно с четниците си Дано Мързенчето от Мързен и Петре от Ваташа продължава със зулумното събиране на пари и убийствата със знанието на окръжния управител в Призрен Йордан Тренков и полковник Кръстев.

По случай 15-ата годишнина от Илинденско-Преображенското въстание за заслуги към постигане на българския идеал в Македония през Първата световна война в 1918 година, Милан Гюрлуков е награден с орден „Свети Александър“.

След войните

След войната участва в учредяването на организацията на македонските войводи и четници „Илинден“ на 16 декември 1920 година в София.

По време на българското управление във Вардарска Македония в периода 1941 - 1944 година Милан Гюрлуков се връща в Македония и подпомага българската администрация. За големите си заслуги към България е награден с три ордена „За храброст“ и няколко „За заслуга“. Избран е в местното прилепско настоятелство на Илинденска организация.

След установяването на комунистическия режим в Югославия, на 15 април извънредният съд в Прилеп издава 10 смъртни присъди. Гюрлуков е убит в града от югославските комунисти по същото време. Пет години по-късно съпругата и дъщерята му са лишени от жителство и имот, и принудително се заселват в Централна Северна България.

Външни препратки

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Menu Milan Gyurlukov

Basics

Introduction

Биография

Външни препратки

Бележки

Lists

Also Viewed

Lists
Milan Gyurlukov is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Milan Gyurlukov
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes